Pałac w Otwocku Wielkim znajduje się w pobliżu powiatowego miasta Otwocka.
Co nieco z historii pałacu
Historia tego miejsca rozpoczyna się pod koniec XVII wieku, od budowy wiejskiej rezydencji dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierz Bielińskiego i jego żony.
Podobno w 1705 roku król August II Mocny spotkał się w pałacu z Piotrem I i wtedy właśnie wysunięto pomysł rozbioru Rzeczypospolitej. Jak to zwykle z pałacami bywało, miał lepszych i gorszych właścicieli.
Po II-ej wojnie światowej władze komunistyczne przejęły pałac będący w złym stanie. Po odbudowie przeznaczono go na dom poprawczy a następnie w latach 70. XX wieku stał się obiektem rządowym.
W czasie stanu wojennego w pałacu internowany był Lech Wałęsa. W 2004 użytkownikiem pałacu w Otwocku Wielkim zostało Muzeum Narodowe w Warszawie i odtąd jest udostępniony dla zwiedzających.
Zwiedzanie
Do urządzenia pałacu wykorzystano eksponaty z rezerw Muzeum Narodowego, ponieważ po poprzednich właścicielach nie pozostały żadne pamiątki.
Watro również przejść się alejkami parku z okazałymi drzewami.
Po zwiedzeniu można wstąpić do pałacowej kawiarni na kawę i ciasto.
Muzeum otwarte jest dla zwiedzających od kwietnia do października, od czwartku do niedzieli w godz. 10.00-16.00.
Gdzie dalej
Takich „przywróconych do życia” pałaców i zamków jest więcej. Część z nich można zwiedzać, inne funkcjonują jako hotele. Jednym z nich jest zamek w Niemodlinie w województwie opolskim, gdzie nadal prowadzone są prace przy rekonstrukcji obiektu.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.