niedziela, 14 lipca, 2024

No właśnie, co jest (mogłoby być) największą atrakcją Rzeszowa? Co może zachęcić do odwiedzenia tego miasta?

Rzeszów nie często jest celem wycieczek. Odwiedzany zwykle przy okazji zwiedzania innych, okolicznych miejsc.

Miejsca, które odwiedziliśmy:

1. Kładka dla pieszych

Spacer po Rzeszowie zaczynamy od obejrzenia nowoczesnej budowli czyli okrągłej kładki dla pieszych. Interesująca architektonicznie i wygodna kładka, którą możemy zejść na każdą stronę krzyżujących się ulic. Na kładce można usiąść na ławce w mini ogródku, popatrzeć na ruch pod nami, poczytać o historii Rzeszowa. Kilka lat temu była to jedyna okrągła kładka w Polsce, być może jest nią nadal.

Atrakcje Rzeszowa
Okrągła kładka dla pieszych
Atrakcje Rzeszowa
Mini ogródek z ławkami na kładce dla pieszych
Atrakcje Rzeszowa
Widok z kładki

2. Klasztor Bernardynów i Ogrody Bernardyńskie

W pobliżu kładki znajduje się klasztor Bernardynów. Teren obok klasztoru, na którym dawnymi czasy ojcowie bernardyni prowadzili gospodarstwo rolne, przekształcono w Ogrody Bernardyńskie.

Natomiast pod ogrodem wybudowano podziemny parking. Przyjemne miejsce z wieloma ławeczkami, choć może zbyt mało cienia aby schronić się przed gorącymi promieniami słońca. Ochłodę znajdujemy pod niewielką pergolą przy fontannie.

Ogrody czynne są codziennie od 8.00 – 21.00. Wstęp bezpłatny.

Atrakcje Rzeszowa
Klasztor i Ogrody Bernardyńskie
Atrakcje Rzeszowa
Ogrody Bernardyńskie z widokiem na kontrowersyjny Pomnik Czynu Rewolucyjnego

3. Rynek

Atrakcją Rzeszowa jest starówka, a jej centralnym punktem rynek otoczony kamienicami z XIX w. Najokazalszą budowlą jest Ratusz.

Atrakcją Rzeszowa jest rynek
Atrakcją Rzeszowa jest rynek
Atrakcje Rzeszowa
Ratusz

Rzeszowski rynek jest miejscem wydarzeń kulturalnych. Na scenie często występują znane zespoły, a biesiady trwają do białego rana. Czy przeszkadza to mieszkańcom? Raczej nie, ponieważ w rynku nikt nie mieszka. Kiedy w latach 70′-tych XX w. rynek zaczął się zapadać, a otaczającym go kamienicom groziła katastrofa budowlana, postanowiono przesiedlić mieszkańców do jednego bloku. Obecnie w rynku znajdują się głównie restauracje i chyba dwa hotele. Powodem osiadania rynku okazały się zapomniane podziemne piwnice.

Atrakcje Rzeszowa
Rynek
Kawiarnie na rynku
Rynek

4. Podziemna Trasa Turystyczna

Wiele lat trwało zabezpieczanie piwnic i ratowanie kamienic przed zawaleniem. W efekcie urządzono pod rynkiem i niektórymi kamienicami Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie piwnice”, która stała się dużą atrakcją Rzeszowa. Wejście znajduje się w pobliżu Ratusza. Długość 396 m. Okres powstania piwnic: XIV-XVIII w. Zwiedzając trasę mamy okazję obejrzeć wiele ciekawych zdjęć z dawnego rynku oraz niewielką wystawę.

Czynne:
sezon letni (1 V – 30 IX): wt.-pt. od 10.00 – 19.00; sb.-nd. od 11.00 – 18.00.
sezon zimowy (1 X – 30 IV): wt.-pt. od 10.00 – 18.00; sb.-nd. od 11.00 – 17.00.

Wstęp: 6,50 zł normalny; 4,50 zł ulgowy.

Wejście do Rzeszowskich piwnic
Rzeszowskie piwnice
Rzeszowskie piwnice
Eksponaty w Rzeszowskich piwnicach

5. Kościół farny

W pobliżu rynku zaglądamy do kościoła farnego z wnętrzem utrzymanym w stylu barokowym.

Kościół farny
Wnętrze kościoła farnego

6. Ulica 3-go Maja

Tuż obok kościoła rozpoczyna się reprezentacyjna ulica miasta – ul. 3-go Maja. Po obu stronach ciągną się zabytkowe kamienice. Kilka kroków dalej mijamy gościa, który idzie chodnikiem z gitarą w ręce. To Tadeusz Nalepa – muzyk, kompozytor, gitarzysta, lider m.in. zespołu „Breakout”. W Rzeszowie ukończył szkołę muzyczną, tutaj też rozpoczął swoje pierwsze koncerty.

Pomnik Tadeusza Nalepy na ulicy 3-go Maja
Widok na ulicę 3-go Maja

Idąc dalej przechodzimy obok dawnego Konwentu Pijarów. W budynku klasztornym znajduje się Muzeum Okręgowe (nie odwiedziłam, brakło czasu).

Ulica 3-go Maja

7. Wille secesyjne

Skręcamy w Aleję Pod Kasztanami. Ale nie dla kasztanów tutaj jesteśmy, ale aby zerknąć na trzy wille z XIX/XX w. Na jednej z nich umieszczono popiersie Adama Mickiewicza, na innej zegar słoneczny.

Wille secesyjne

8. Zamek

Z alei mamy ładny widok na zamek. Jego budowę rozpoczęto w XVI w. lecz obecny wygląd jest wynikiem przebudowy na przełomie XIX/XX w. W zamku obecnie mieści się Sąd.

Zamek, obecnie sąd

9. Fontanna Multimedialna

W okolicy zamku znajduje się Fontanna Multimedialna. Główną atrakcją Rzeszowa są wieczorne spektakle tańczących fontann. W ciepłe dni dużą frajdą dla dzieci jest bieganie między strumieniami wody.

Fontanna Multimedialna

10. Letni Pałac Lubomirskich

Powyżej Fontanny  Multimedialnej znajduje się letni Pałac Lubomirskich. Ładnemu budynkowi przyglądamy się zza ogrodzenia. Na bramie wjazdowej wisi tablica Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

Letni Pałac Lubomirskich

Mapka odwiedzonych miejsc podczas spaceru po Rzeszowie.

Odwiedzone miejsca

W Rzeszowie nie ma atrakcji z efektem „wow” ale można  przyjemnie spędzić kilka godzin albo nawet cały weekend. Trudno odpowiedzieć co jest jego największą atrakcją, ponieważ dla każdego może to być coś innego. Jednak najbardziej przyciąga zadbany rynek oraz podziemna trasa. Dla mnie interesująca była również, z racji wykonywanego zawodu, kładka dla pieszych.

W pobliżu Rzeszowa odwiedź zamek w Łańcucie, jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
6 lat temu

W Rzeszowie byłam dawno temu i to kilka razy, ale wtedy jeszcze nie myślałam nawet o pisaniu bloga. Pamiętam, że miasto bardzo mi się podobało i kiedy już zaczęłam pisać o moich podróżach, wciąż chciałam je odwiedzić ponownie, sfotografować i opisać. Ty zrobiłaś to znakomicie i pewnie moja podróż znowu się odwlecze…
Buziaki 🙂

Marta
6 lat temu

W Rzeszowie byłam przejazdem i miasto mnie zauroczyło, w szczególności rynek, zadbany i bardzo przyjazny. Również myślę, że to dobry kierunek na weekend. Pozdrawiam 🙂

Jula
6 lat temu

Nigdy nie byłam w Rzeszowie i teraz trochę żałuję, bo miasto prezentuje się całkiem nieźle.

Barbarossa
Barbarossa
5 lat temu

Planujemy w tym roku zahaczyć o Rzeszów. Dziękuję za podpowiedzi, co warto zobaczyć.
Pozdrawiam.:)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

8
0
Would love your thoughts, please comment.x