No właśnie, co jest (mogłoby być) największą atrakcją Rzeszowa? Co może zachęcić do odwiedzenia tego miasta?
Rzeszów nie często jest celem wycieczek. Odwiedzany zwykle przy okazji zwiedzania innych, okolicznych miejsc.
Miejsca, które odwiedziliśmy:
1. Kładka dla pieszych
Spacer po Rzeszowie zaczynamy od obejrzenia nowoczesnej budowli czyli okrągłej kładki dla pieszych. Interesująca architektonicznie i wygodna kładka, którą możemy zejść na każdą stronę krzyżujących się ulic. Na kładce można usiąść na ławce w mini ogródku, popatrzeć na ruch pod nami, poczytać o historii Rzeszowa. Kilka lat temu była to jedyna okrągła kładka w Polsce, być może jest nią nadal.
2. Klasztor Bernardynów i Ogrody Bernardyńskie
W pobliżu kładki znajduje się klasztor Bernardynów. Teren obok klasztoru, na którym dawnymi czasy ojcowie bernardyni prowadzili gospodarstwo rolne, przekształcono w Ogrody Bernardyńskie.
Natomiast pod ogrodem wybudowano podziemny parking. Przyjemne miejsce z wieloma ławeczkami, choć może zbyt mało cienia aby schronić się przed gorącymi promieniami słońca. Ochłodę znajdujemy pod niewielką pergolą przy fontannie.
Ogrody czynne są codziennie od 8.00 – 21.00. Wstęp bezpłatny.
3. Rynek
Atrakcją Rzeszowa jest starówka, a jej centralnym punktem rynek otoczony kamienicami z XIX w. Najokazalszą budowlą jest Ratusz.
Rzeszowski rynek jest miejscem wydarzeń kulturalnych. Na scenie często występują znane zespoły, a biesiady trwają do białego rana. Czy przeszkadza to mieszkańcom? Raczej nie, ponieważ w rynku nikt nie mieszka. Kiedy w latach 70′-tych XX w. rynek zaczął się zapadać, a otaczającym go kamienicom groziła katastrofa budowlana, postanowiono przesiedlić mieszkańców do jednego bloku. Obecnie w rynku znajdują się głównie restauracje i chyba dwa hotele. Powodem osiadania rynku okazały się zapomniane podziemne piwnice.
4. Podziemna Trasa Turystyczna
Wiele lat trwało zabezpieczanie piwnic i ratowanie kamienic przed zawaleniem. W efekcie urządzono pod rynkiem i niektórymi kamienicami Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie piwnice”, która stała się dużą atrakcją Rzeszowa. Wejście znajduje się w pobliżu Ratusza. Długość 396 m. Okres powstania piwnic: XIV-XVIII w. Zwiedzając trasę mamy okazję obejrzeć wiele ciekawych zdjęć z dawnego rynku oraz niewielką wystawę.
Czynne:
sezon letni (1 V – 30 IX): wt.-pt. od 10.00 – 19.00; sb.-nd. od 11.00 – 18.00.
sezon zimowy (1 X – 30 IV): wt.-pt. od 10.00 – 18.00; sb.-nd. od 11.00 – 17.00.
Wstęp: 6,50 zł normalny; 4,50 zł ulgowy.
5. Kościół farny
W pobliżu rynku zaglądamy do kościoła farnego z wnętrzem utrzymanym w stylu barokowym.
6. Ulica 3-go Maja
Tuż obok kościoła rozpoczyna się reprezentacyjna ulica miasta – ul. 3-go Maja. Po obu stronach ciągną się zabytkowe kamienice. Kilka kroków dalej mijamy gościa, który idzie chodnikiem z gitarą w ręce. To Tadeusz Nalepa – muzyk, kompozytor, gitarzysta, lider m.in. zespołu „Breakout”. W Rzeszowie ukończył szkołę muzyczną, tutaj też rozpoczął swoje pierwsze koncerty.
Idąc dalej przechodzimy obok dawnego Konwentu Pijarów. W budynku klasztornym znajduje się Muzeum Okręgowe (nie odwiedziłam, brakło czasu).
7. Wille secesyjne
Skręcamy w Aleję Pod Kasztanami. Ale nie dla kasztanów tutaj jesteśmy, ale aby zerknąć na trzy wille z XIX/XX w. Na jednej z nich umieszczono popiersie Adama Mickiewicza, na innej zegar słoneczny.
8. Zamek
Z alei mamy ładny widok na zamek. Jego budowę rozpoczęto w XVI w. lecz obecny wygląd jest wynikiem przebudowy na przełomie XIX/XX w. W zamku obecnie mieści się Sąd.
9. Fontanna Multimedialna
W okolicy zamku znajduje się Fontanna Multimedialna. Główną atrakcją Rzeszowa są wieczorne spektakle tańczących fontann. W ciepłe dni dużą frajdą dla dzieci jest bieganie między strumieniami wody.
10. Letni Pałac Lubomirskich
Powyżej Fontanny Multimedialnej znajduje się letni Pałac Lubomirskich. Ładnemu budynkowi przyglądamy się zza ogrodzenia. Na bramie wjazdowej wisi tablica Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.
Mapka odwiedzonych miejsc podczas spaceru po Rzeszowie.
W Rzeszowie nie ma atrakcji z efektem „wow” ale można przyjemnie spędzić kilka godzin albo nawet cały weekend. Trudno odpowiedzieć co jest jego największą atrakcją, ponieważ dla każdego może to być coś innego. Jednak najbardziej przyciąga zadbany rynek oraz podziemna trasa. Dla mnie interesująca była również, z racji wykonywanego zawodu, kładka dla pieszych.
W pobliżu Rzeszowa odwiedź zamek w Łańcucie, jeden z najpiękniejszych w Polsce.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
.