Maria Skłodowska-Curie – uczona zajmująca się fizyką i chemią, podwójna laureatka Nagrody Nobla. Całe naukowe życie spędziła w Paryżu, ale przyjeżdżała do Polski w odwiedziny, a kiedy stała się sławna również z wykładami.
Przejdę się po miejscach związanych z Marią Skłodowską-Curie w Warszawie oraz odwiedzę muzeum poświęcone noblistce.
Co nieco z życiorysu Marii
Maria urodziła się w 1867 roku w Warszawie, w rodzinie nauczycielskiej, jako najmłodsza z pięciorga dzieci. Była bardzo zdolną uczennicą, szczególnie zainteresowana naukami ścisłymi, ale nie tylko. W wieku kilkunastu lat znała język angielski, francuski, rosyjski i niemiecki. Pracowała jako guwernantka, a także uzupełniała swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki m.in. w siedzibie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (ta nauka była tajna, Warszawa znajdowała się w tym czasie pod zaborem Rosji).
W 1891 r. wyjechała do Paryża aby studiować na Sorbonie. W tamtych latach wyjazd za granicę dziewczyn chcących studiować był koniecznością, ponieważ na terenie Polski żaden uniwersytet nie przyjmował kobiet. Maria osiągnęła niebywały sukces jako naukowiec, ale też torowała drogę kobietom do świata nauki. Wielokrotnie uczestniczyła w konferencjach jako jedyna kobieta. Odkryła pierwiastki: rad i polon. Zmarła w 1934 r. na białaczkę.
Bogaty życiorys Marii związany z pracą naukową i nie tylko doczytaj na stronie muzeum lub na wikipedii.
Śladami Marii po Warszawie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) znajduje się w miejscu urodzenia przyszłej noblistki. W budynku znajdowała się pensja dla dziewcząt prowadzona przez matkę Marii, Bronisławę.
Muzeum jest kameralne, ale ciekawie zorganizowane. Przez kolejne sale prowadzi nas audioprzewodnik, opowiadając o najciekawszych eksponatach. Zgromadzono w nim pamiątki związane z Marią, jej rzeczy osobiste, zdjęcia, narzędzia jakich używała w pracowni. Warto obejrzeć krótki film podsumowujący życie wielkiej Polki.
W muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami.
Godziny otwarcia: wtorek – sobota 12.00 – 18.00; niedziela, poniedziałek – nieczynne.
Bilety: normalny 11 zł, ulgowy 6 zł; wtorek – bezpłatnie. W cenie biletu audioprzewodnik.
Dom na Muranowie
Maria urodziła się na ulicy Freta, ale krótko po tym rodzina Skłodowskich przeniosła się do kamienicy na Muranowie (ul. Nowolipki 11). Zamieszkali w dużym służbowym mieszkaniu przynależnym do męskiego gimnazjum prowadzonego przez ojca Marii.
To co możemy obecnie zobaczyć to mural namalowany na bocznej ścianie budynku w miejscu dawnego gimnazjum. Gdybym wcześniej nie doczytała to przeszłabym obok, zupełnie nie kojarząc z osobą noblistki. Mural przedstawia atom i wirujący wokół niego świat – zwierzęta, ptaki, ryby.
Skarpa nad Wisłą
Idąc śladami Marii Skłodowskiej-Curie znalazłam się na skarpie (koniec ul. Kościelnej) ustawiono pomnik uczonej trzymającej w ręku symbol graficzny polonu. Spogląda z niego na Wisłę. Ja również, chociaż dodatkowo widzę Multimedialny Park z fontannami.
Lubiła tu przychodzić na spacery, jeździła na rowerze nad Wisłą. W pamiętniku napisała: „… poszłam na samotny spacer w stronę Wisły. Ta rzeka ma dla mnie powab, którego istoty nawet pojąć nie potrafię”.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Przed wojną w budynku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (Krakowskie Przedmieście 66) znajdowało się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. I właśnie w tym budynku w latach 1890 – 1891 r. (tuż przed wyjazdem do Paryża), Maria uczestniczyła w zajęciach tajnego Uniwersytetu pogłębiając wiedzę przed podjęciem studiów na Sorbonie.
Na ścianie budynku ten fakt z życia noblistki upamiętniono tablicą.
Hotel Bristol
Luksusowy hotel Bristol (Krakowskie Przedmieście 42/44) jako jeden z nielicznych budynków przetrwał wojnę.
Hotel został oddany do użytku w 1901 r., mieścił ponad 200 pokoi. Odbywały się tu również bankiety i bale, m.in. dla Marii Skłodowskiej-Curie po otrzymaniu przez nią nagrody Nobla.
Na nocleg w hotelu mnie nie stać, ale już na kawę tak. W budynku mieści się legendarna kawiarnia Cafe Bristol z klimatem epoki lat przedwojennych.
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski (Krakowskie Przedmieście 26/28) został założony w 1816 r. Obecnie jest największym uniwersytetem w Polsce. W 1925 r. Maria wygłosiła tutaj entuzjastycznie przyjęty wykład na temat badań nad promieniotwórczością.
Pałac Staszica
Pałac wzniesiony w 1823 r. z inicjatywy Stanisława Staszica (ul. Nowy Świat 72) przeznaczono dla Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Obecnie znajduje się w nim Polska Akademia Nauk (PAN) oraz kilka innych instytucji.
W tym budynku Maria wygłosiła wykład o funkcjonowaniu Instytutu Radowego w Paryżu. Mówiła także o konieczności zorganizowania podobnej instytucji w Polsce.
Przygotowując wpis korzystałam z strony Warszawskiej Organizacji Turystycznej.
Gdzie dalej
Jest taka piosenka o warszawskim „małym mieszkanku na Mariensztacie”. Mariensztat to osiedle poniżej Krakowskiego Przedmieścia, ciche i spokojne. Można tu uciec na chwilę od gwarnej starówki.
A jeśli interesujesz się wszystkim co wiąże się z pieniądzem i finansami odwiedź Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.