wtorek, 17 września, 2024

Podróże z rabatem – jak obniżyć ceny noclegów? Każda podróż wiąże się z większym lub mniejszym wydatkiem, a w ostatnim czasie ceny noclegów wzrosły jeszcze bardziej. Cieszy więc każda możliwość obniżenia kosztów wyjazdu.

W tym wpisie będzie o możliwościach obniżenia cen noclegów na stronach internetowych służących do rezerwacji zakwaterowania online oraz programach lojalnościowych sieci hotelowych.

Ze wszystkich podanych poniżej stron korzystałam osobiście. Wiem, że jest wiele innych możliwości, ale w jednym wpisie nie da się zawrzeć wszystkiego.

Rezerwacja noclegów online

Popularne strony internetowe służące do rezerwacji noclegów online:
> Booking.com
> Hotels.com
> Travelist.pl
> Triverna

Na każdej ze stron internetowych oprócz ustawienia odpowiednich filtrów jest możliwość wyszukiwania interesujących nas obiektów na mapie.

Booking.com

Booking.com to najpopularniejsza strona do rezerwacji hoteli online. Wybór mamy ogromny, możemy zarezerwować hotele, pensjonaty, apartamenty, domki, hostele, ośrodki wypoczynkowe i jeszcze więcej. Poza tym strona ma przejrzysty układ i wiele możliwości filtrowania oraz dodatkowych informacji np. dotyczących możliwości i cen parkowania samochodu.

Strona posiada program lojalnościowy Genius, a każdy z poziomów jest bezterminowy. Aktualnie są trzy poziomy Genius:
> Genius 1 – uzyskujemy po zarejestrowaniu się,
> Genius 2
– po zrealizowaniu min. 5 pobytów w ciągu ostatnich 2 lat,
> Genius 3
– po zrealizowaniu min. 15 pobytów w ciągu ostatnich 2 lat.

Zasadnicza korzyść to obniżka ceny o 10 – 20 % w wybranych obiektach w zależności od uzyskanego poziomu Genius. Przy poziomie 2 i 3 możemy otrzymać śniadanie w cenie noclegu oraz darmowe podwyższenie standardu pokoju. Jednak w praktyce taką możliwość oferuje niewiele obiektów i mnie jak dotąd nie udało się z tych przywilejów skorzystać.

 

Hotels.com

Hotels.com to jedna z popularniejszych stron do rezerwacji online. Do wyboru mamy hotele, domy i apartamenty, pensjonaty, domki letniskowe, agroturystykę, hostele i inne. A także wiele możliwości filtrowania ułatwiających wyszukiwanie interesującego nas obiektu.

Serwis posiada program lojalnościowy Hotels.comRewards. Aktualnie są trzy poziomy, a ich ważność to 12 miesięcy:
> Hotels.comRewards – od 0 – 9 noclegów
> Hotels.comRewards Silver – od 10 – 29 noclegów
> Hotels.comRewards Gold – 30 i więcej noclegów

Już po zapisaniu się do programu mamy dostęp do obniżonych cen na wybrane obiekty. Natomiast po odbyciu 10 noclegów otrzymujemy jeden nocleg gratis ważny 12 miesięcy. Wartość bonusowego noclegu to średnia wartość 10 odbytych noclegów. Za bonusowy nocleg płacimy podatki i opłaty oraz w przypadku wybrania droższego noclegu dopłacamy różnicę.

Przy poziomie Silver możemy (wybrane obiekty) otrzymać dodatkowe korzyści, takie jak bezpłatne śniadanie, dostęp do Wi-Fi lub kupony do spa. Posiadając status Gold dodatkowo mamy możliwość podwyższenia standardu pokoju.
Aby szybciej zgromadzić większą ilość noclegów można rezerwować pokoje dla znajomych i rodziny.

Travelist.pl

Travelist wyróżnia się ofertą pakietów, gdzie cena oprócz noclegu może uwzględniać śniadanie i często obiadokolację, dostęp do spa i inne. Bywają dostępne zniżki np. na wybrane pakiety lub dzieci zabieramy gratis.

Jeśli ktoś jest zainteresowany nie tylko samym noclegiem, to tu zwykle znajdzie korzystną cenę. Oczywiście jest również możliwość rezerwacji samych noclegów. Zaletą Travelist jest czytelny sposób przedstawiania ofert oraz rozbudowany system filtrów.

Triverna

Triverna to serwis podobny Travelist, lecz w swej ofercie zawiera głównie hotele i apartamentowce. Tu również oprócz noclegów można rezerwować pakiety i jeśli nas interesuje taka opcja, cena może być konkurencyjna. System filtrów pozwala nam wybierać np. noclegi nad morzem, w miastach, górach lub w zamkach i pałacach, uzdrowiskach i wiele innych.

Programy lojalnościowe sieci hotelowych

Programy lojalnościowe sieci hotelowych warto rozważyć, kiedy wyjeżdżamy przynajmniej kilka razy w roku. Poszczególne marki hotelowe zwykle mają podobne pokoje i niewiele jest cię w stanie zaskoczyć. Jednak plusem jest, że zwykle „trzymają” odpowiedni do standardu sieci poziom. Hotele sieciowe znajdziemy głównie w dużych miastach, rzadziej w średnich, a do wyjątków należą te poza miastami.

Moją ulubioną siecią wśród hoteli 3* jest Ibis Styles, który wprowadza do wystroju detale nawiązujące do miejsca położenia. Dla przykładu Ibis Styles w Bolesławcu słynącym z ceramiki miał recepcję w kształcie filiżanek.

Recepcja w Ibis Styles w Bolesławcu

Trzy popularniejsze programy lojalnościowe z podstawowymi zasadami zdobycia kolejnych poziomów i korzyści:
> Accor Live Limitless
> Hilton Honors
> Marriott Bonvoy

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy z programów od czasu do czasu ogłasza promocję, a oto niektóre z nich:
– znacznie więcej punktów za noclegi, co przedkłada się na możliwość obniżenia ceny na kolejne noclegi lub uzyskanie darmowej nocy,
– w podstawową cenę wliczone jest śniadanie,
– nocleg za pół ceny,
– łatwiejsze uzyskanie kolejnego poziomu w danym programie lojalnościowym,
– możliwość dokupienia punktów po obniżonej cenie, co przedkłada się na niższą cenę pokoju w przypadku płacenia punktami,
– status matche czyli przeniesienie wysokiego statusu z jednego programu lojalnościowego do drugiego.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, nie pozostaje nic innego jak śledzenie interesujących nas programów lojalnościowych.

Accor Live Limitless

Program lojalnościowy Accor Live Limitless skupia ponad 30 marek hotelowych oferując szeroki przekrój obiektów, od ekonomicznych jak Ibis czy Adagio do luksusowych m.in. Raffles, Sofitel, Fairmont. W Polsce w ramach programu dostępnych jest prawie 90 hoteli.

Program przewiduje pięć statusów, aby przejść na wyższy trzeba w danym roku uzyskać:
> Classic – po przystąpieniu do programu,
> Silver – 10 noclegów lub 800 euro wydatków (czyli 2000 punktów Status*)
> Gold – 30 noclegów lub 2800 euro wydatków (czyli 7000 punktów Status*)
> Platinum – 60 noclegów lub 5600 euro wydatków (czyli 14000 punktów Status*)
> Diamond – 10400 euro wydatków (czyli 26000 punktów Status*)

*) punkty Status przyznawane za każde euro wydane podczas pobytu

Patrząc na warunki przyznawania wyższych poziomów, nasuwa mi się myśl, że aby je osiągnąć należałoby zamieszkać w hotelu.

Jednak już przy poziomie Silver mamy niewielkie benefity np. możliwość wcześniejszego zameldowania lub późniejszego wymeldowania, napój powitalny (czyli kwitek z którym idziemy w dowolnej chwili podczas pobytu do restauracji i wymieniamy na kawę, sok lub alkohol).

Przy wyższych statusach otrzymamy m.in. podniesienie standardu pokoju, czasem bezpłatne śniadanie, wstawki powitalne (w zależności od hotelu są to owoce, orzeszki, ciastka, cukierki itp.), dostęp do Executive Lounge, jeśli taki istnieje w hotelu.

Hilton Honors

Hilton Honors jest programem lojalnościowym marki Hilton. Oferuje hotele od trzy-gwiazdkowych po luksusowe. W Polsce aktualnie otwartych jest 26 hoteli marki Hilton.

W programie przewidziano cztery poziomy, aby uzyskać kolejny należy w danym roku kalendarzowym:
> Member – po zapisaniu
> Silver – odbyć 4 pobyty lub 10 nocy lub uzyskać 25000 punktów
> Gold – odbyć 20 pobytów lub 40 nocy lub uzyskać 75000 punktów
> Diamond – odbyć 30 pobytów lub 60 nocy lub uzyskać 120000 punktów

O ile poziom Silver można zdobyć dość łatwo, to dojście do wyższych poziomów wiąże się z wieloma noclegami. Ale już w przypadku srebrnego poziomu uzyskujemy wymierne korzyści, jak np. dodatkowe punkty, które można później wymienić na darmowy nocleg lub przy dłuższych pobytach w tym samym hotelu otrzymujemy 5 nocleg gratis.

Z ciekawszych korzyści przy statusie Gold lub Diamond wymienię bezpłatne śniadanie, jeszcze więcej dodatkowych punktów, możliwość podwyższenia standardu pokoju. A przy statusie Diamond dostęp do saloniku Executive, jednak te są tylko w niektórych hotelach.

Marriott Bonvoy

Program lojalnościowy Marriott Bonvoy skupia raczej drogie i luksusowe hotele. Ale jeśli komuś odpowiada ten poziom cenowy, to obecnie jest jednym z lepszych programów z którego można korzystać w Polsce. Tutaj na terenie naszego kraju mamy do dyspozycji 20 hoteli.

Program przewiduje sześć statusów i aby przejść na wyższy trzeba w danym roku:
> Member – po zapisaniu,
> Silver – po 10 nocach,
> Gold – po 25 nocach,
> Platinum – po 50 nocach,
> Titanium – po 75 nocach,
> Ambassador – po 100 nocach i 20 000 USD wydatków.

Tak tu, jak i w poprzednich programach lojalnościowych już przy statusie Member lub Silver zyskujemy niewielkie korzyści: niższe ceny, dodatkowe punkty którymi można później obniżyć cenę kolejnego pobytu.

Od statusu Gold mamy możliwość podwyższenia standardu pokoju, dodatkowe punkty, a przy jeszcze wyższych darmowe śniadanie, dostęp do saloników jeśli takie są w hotelu.

Podsumowanie

Tak jak wcześniej wspomniałam, zapisanie się do wybranych programów warto rozważyć, jeśli planujemy przynajmniej kilkukrotne wyjazdy w ciągu roku. W tym wypadku Booking.com jest najbardziej przyjazny, ponieważ każdy kolejny poziom jest bezterminowy.

Ja najwięcej rezerwacji robiłam, jak chyba większość osób, na Booking.com. Bywało, że wcześniej korzystałam z wyszukiwarek takich jak Trivago, Kayak, Momondo ale i tak kończyłam zwykle na Booking.
Jeśli chodzi o programy lojalnościowe sieci hotelowych najczęściej robię rezerwacje w ramach Accor Live Limitless. Program posiada hotele różnej kategorii i w dużym przedziale cenowym, w tym sporo obiektów na terenie Polski.

Rezerwacje robić w hotelu czy przez pośrednika? Czasem słyszałam, że rezerwacja robiona bezpośrednio w hotelu jest tańsza, niż na ogólnych stronach internetowych, ponieważ te pobierają prowizje. Nie jest to do końca prawdą. Zdarzało się, że w trakcie telefonicznej rozmowy z hotelem podawano wyższą cenę niż widziałam na stronie do rezerwacji online. Hotel czasem (po sprawdzeniu) akceptował podaną przeze mnie cenę lub proponował samodzielną rezerwację. Obniżka wynikała z programu lojalnościowego lub zasad stosowanych przez serwis internetowy.

Temat dotyczący obniżek i rabatów noclegów jest bardzo szeroki i zdaję sobie sprawę, że tylko poruszyłam główne zasady na kilku serwisach. Dlatego ogromnie ucieszą mnie, a pewnie i czytelników, wszelkie sugestie jak i gdzie obniżyć koszty wyjazdu. Proszę, podzielcie się własnymi metodami jak taniej podróżować.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Ciekawe masz rozwiązania. Ja po pierwsze sprawdzam oferty na travelist i booking, ale dzwonię do wybranego hotelu i do tej pory miałam tam ceny niższe. Po drugie szukam w google na mapie miejscowości kierując się wybraną przeze mnie lokalizacją. Są tam zaznaczone miejsca noclegowe z podaną ceną. Potem przeglądam ich oferty. Zajmuje to trochę czasu, ale ja go mam i tak lubię. Poza tym zaglądam też na strony danych miejscowości, bo tam też często są oferty noclegowe, a potem je sprawdzam. Czasem wyskakują też promocje hoteli na FB. Lubię ten etap przygotowania do wyjazdu!

Renata
2 lat temu

Ja podobnie czyli booking i mapa 🙂 Tylko, że z racji podróży niskobudżetowych raczej wyszukuję hostele lub tanie pensjonaty, tam też (myślę o hostelach) można znaleźć np pokoje dwuosobowe w przystępnych cenach oczywiście ze wspólną łazienką na korytarzu. Ja też zazwyczaj jestem ciągle w drodze, rzadko mi się zdarza nocować kilka dni pod rząd w tym samym miejscu a na jedną noc potrzebuję tylko prostego ale czystego pokoju; łóżko, stolik, okno na świat – śpiwór mam swój, więc też nie płaczę gdy nie ma pościeli.. 🙂 Pozdrawiam 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x