Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich są jedną z większych atrakcji województwa dolnośląskiego. Znajdują się w pobliżu wsi Wieściszowice.
Ogólnie
Powstanie jeziorek związane jest z działalnością górniczą. W XVIII w. powstała tu kopalnia pirytu, który przerabiano na kwas siarkowy. Kiedy na początku XX w. zaprzestano działalności, wyrobiska wypełniła woda.
Co zobaczysz
Kolorowe Jeziorka są cztery: żółte, purpurowe, błękitne i zielone. Barwy wody związane są ze składem chemicznym otaczających je skał, gruntów oraz glonów. Natomiast na ich wielkość oraz intensywność zabarwienia wpływają w dużym stopniu opady deszczu. Może się zdarzyć, że przy dłuższym braku opadów jeziorka Żółte i Zielone na jakiś czas znikną.
Żółte Jeziorko
Pierwszym jeziorkiem jakie zobaczymy po przekroczeniu bramy Rudawskiego Parku Krajobrazowego to Żółte Jeziorko. Jest niewielkie i przy pierwszym spojrzeniu może rozczarować. Kiedy tam byłam trudno było dopatrzeć się żółtego koloru. Warto jednak podejść bliżej aby zobaczyć skały o intensywnej barwie oraz tunel do niego prowadzący.
Purpurowe Jeziorko
Tuż obok znajduje się znacznie większe Purpurowe Jeziorko. Ciemnoczerwona barwa wody jest właściwie roztworem kwasu siarkowego, dlatego należy unikać kontaktu z wodą tego jeziorka.
To właśnie w tym miejscu w 1785 r. rozpoczęto wydobycie pirytu.
Błękitne Jeziorko
Aby zobaczyć kolejne wyrobisko wypełnione wodą, należy przejść ścieżką 600 metrów. Błękitne Jeziorko (raczej turkusowe lub zielone) jest bardzo czyste, a swoją intensywną barwę zawdzięcza glonom. Wyrobisko ma lejowaty kształt, przez co jest bardzo głębokie, ma ponad 20 metrów.
Zielone Jeziorko
Nad Zielone Jeziorko zwane czasem Czarnym nie dotarłam. Aby go zobaczyć trzeba przejść około 1 km. Jednak wracająca stamtąd grupka osób twierdziła, że niewiele jest do zobaczenia, staw wysechł i bardziej przypomina kałużę.
Na stronie www Kolorowych Jeziorek można zobaczyć więcej zdjęć, w tym również Zielonego.
Informacje praktyczne
Wstęp na teren jeziorek: bezpłatny.
Trasa
Wzdłuż jeziorek wytyczono ścieżkę edukacyjną, która pokrywa się z zielonym szlakiem. Długość trasy wynosi prawie 2 km (w jedną stronę) licząc od bramy wejściowej do ostatniego, Zielonego Jeziorka. Szlak lekko się wznosi, miejscami biegnie po kamieniach i wystających korzeniach.
Na powrót proponuję iść szlakiem rowerowym. Jego oznaczeń należy szukać w okolicy Błękitnego Jeziorka (trzeciego). Jest wygodny, szeroki i nikt nim nie wracał (dlaczego?). Możemy nim powrócić do wspomnianego poniżej baru.
Gastronomia
Obok Purpurowego Jeziorka działa Bar Kolorowe Jeziorka z kilkoma daniami i napojami. Bar jest sezonowy, nie doszukałam się w jakich terminach pozostaje otwarty.
Parking
Jadąc w kierunku kolorowych jeziorek miniemy kilka parkingów. Najbliższy znajduje się przy samym wejściu a opłata wynosi 10 zł/dobę. Za parkingi nieco oddalone, zapłacimy 5-10 zł/dobę.
Gdzie dalej
Województwo dolnośląskie ma tak dużo przeróżnych ciekawych miejsc i atrakcji, że wystarczyłoby na kilka długich urlopów.
Ja zaproponuję miejsca, które opisane są na blogu. W pobliżu możesz zobaczyć wodospady w Szklarskiej Porębie lub podążyć śladami księżnej Daisy w Wałbrzychu. Zajrzyj też do zabytkowego centrum Jeleniej Góry i dzielnicy uzdrowiskowej – Cieplic.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.