piątek, 14 czerwca, 2024

Gorzów Wielkopolski turystycznym miastem nie jest, ale wytrwały poszukiwacz odnajdzie rodzynki w tym sporym mieście. Moją wycieczkę zaczęłam od rynku, przeszłam się bulwarem nad Wartą i Szlakiem Dolnej Kłodawki, weszłam na „pająka” i zajrzałam do muzeum.

W treści wpisu:

  • nad Wartą i Kłodawką
  • starówka której nie ma
  • punkt widokowy na miasto
Gorzów Wielkopolski
Widok na Gorzów Wielkopolski i Wartę

Wiele wieków temu Gorzów Wielkopolski początkowo zamknięty murami obronnymi rozrastał się dzięki działalności handlowej i wytwórczej. W dużej mierze przyczyniła się do tego rzeka Warta, później także połączenia kolejowe. Jak w większości miast tego rejonu, tak i tu największe zniszczenia dokonały się w czasie II wojny. Niemcy wycofując się wysadzili mosty, Armia Radziecka spaliła miasto.

Atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego

Pierwsze wrażenie nie było najlepsze – bloki i bloki, tam gdzie była kiedyś starówka też bloki poprzetykane ocalałymi (a może odbudowanymi) budynkami. Są miejsca zadbane ale też wymagające remontu lub rewitalizacji. Ale przyjechałam przygotowana, wiedziałam co chcę zobaczyć. Zatrzymując się w centrum, do każdego punktu mogłam dotrzeć pieszo.

Rynek, katedra i fontanna

Centralnym punktem Gorzowa Wielkopolskiego jest duży rynek w otoczeniu współczesnej zabudowy. W niektórych budynkach ulokowały się restauracje i kawiarnie, stając się miejscem spotkań mieszkańców. Sam plac, a przynajmniej jego część jest deptakiem z przyjemną aranżacją oraz dużą fontanną Pauckscha z końca XIX w. (od nazwiska fundatora).

Fontanna przedstawia postać kobiety niosącej wodę – symbol pracowitości mieszkańców i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzi trójka dzieci, z których każde ma inne atrybuty – symbol przemysłu, wędkarstwa i żeglugi. Rzeźba jest współczesną kopią oryginału zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny.

Fragment rynku
Fontanna Pauckscha. Gorzów Wielkopolski
Fragment fontanny

Na środku rynku znajduje się katedra pw. WNMP, jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta. Wybudowana w latach 60. XIII wieku, później rozbudowana o prezbiterium oraz nadbudowę wież, w których umieszczono dzwony kościelne. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ołtarz główny skrzydłowy z około 1600 r. Niedawno odnowiono dębowe drzwi wejściowe do katedry, mające ponad 100 lat.

Ciekawostka
Przyjrzyj się drzwiom wejściowym do katedry (ościeżnicy). Zobaczysz wiele dziur po gwoździach jak i wbitych gwoździ. Ma to związek z patriotyzmem Niemców. W czasie I wojny światowej, osoby, które nie walczyły mogły dorzucić się finansowo wykupując tzw. „cegiełkę”, którą były gwoździe: zwykłe, posrebrzane lub pozłacane. Następnie taki gwóźdź wbijano w drzwi katedry.

Katedra i rynek
Wejście do katedry i ponad 100-letnie drzwi
Wnętrze katedry

Wełniany Rynek, Bimba i Studnia Czarownic

Wełniany Rynek bardziej wygląda jak ulica niż plac, przy której można zobaczyć zabytkowe kamienice. Jest tam też Studnia Czarownic. Kiedy odwiedziłam to miejsce wokół panował remontowy rozgardiasz, a zabytkową studnię obstawiono tablicami, które mam nadzieję znikną po jego zakończeniu. Na końcu Wełnianego Rynku stoi Bimba czyli replika zabytkowego tramwaju. Wewnątrz jest kiosk czy coś takiego – było zamknięte.

Studnia Czarownic pochodzi z początku XX w. i jest miejscem symbolicznym. Ma upamiętniać prześladowania kobiet, które padły ofiarami inkwizycji i zostały spalone na stosie. A dlaczego studnia? Według legendy matka trzech spalonych córek rzuciła się z rozpaczy do studni.

Wełniany Rynek
Studnia Czarownic
Bimba

Mury obronne

Mury obronne miały około 1700 metrów, na które składało się prawdopodobnie 30 baszt i trzy miejskie bramy. Otoczone były przez rzekę i fosę. W XIX w. fortyfikacje zaczęto rozbierać. Do dzisiaj zachowało się około 130 metrów tych imponujących murów.

Mury obronne
Widok na mury obronne

Muzeum Lubuskie

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta posiada kilka filii, ale w centrum Gorzowa Wielkopolskiego zajmuje dwa budynki. Główna siedziba znajduje się w willi przy ulicy Warszawskiej 35, a jego filia w dawnym spichlerzu, ul. Fabryczna 1.

W Willi zrekonstruowano wyposażenie charakterystyczne dla szlacheckich domów XIX wieku. Zobaczysz także obrazy, rzeźby, numizmaty. Budynek znajduje się na terenie ogrodu, tam też warto zajrzeć.

Gorzów Wielkopolski. Wnętrze willi
Jedno z pomieszczeń

Filia muzeum znajduje się w dawnym spichlerzu z XVIII w. Ten piękny szachulcowy budynek wyróżnia się wśród zabudowy miasta. Jeszcze w 1975 roku przechowywano tu zboże. Obecnie w spichlerzu można obejrzeć dokumentację fotograficzną w jak katastrofalnym stanie był spichlerz przed remontem. Ponadto można zobaczyć makietę oraz wystawę dotyczącą dziejów miasta oraz kilka innych wystaw stałych i czasowych.

Godziny otwarcia: od środy do niedzieli 10.00 – 18.00.
Bilety: willa: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł; spichlerz: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł; w piątki wstęp bezpłatny.

Dawny spichlerz, obecnie filia Muzeum Lubuskiego
Spichlerz, w tle wieża widokowa
Wystawa w spichlerzu
Muzeum Lubuskie – spichlerz
Jedna z wystaw w spichlerzu

Bulwar Nadwarciański

Przyjemnym miejscem na spacer jest bulwar nad Wartą. Ładny stąd widok na rzekę i przeciwległy brzeg. Charakterystycznym elementem jest mająca ponad 100 lat estakada kolejowa, która oddziela miasto od bulwaru. Przestrzeń między podporami estakady częściowo wykorzystują lokale gastronomiczne.

Widać, że miejsce przeszło remont. Gdzieś wyczytałam, że wcześniej mieściło się tutaj targowisko. Mając to na uwadze, na pewno bardzo się zmieniło na korzyść. Jednak zastanawiało mnie dlaczego tak dużo miejsca przeznaczono na parkingi a część bulwaru to wąski pas z biegnącą obok ulicą. I gdzie podziały się niektóre bary, nieczynne czy zlikwidowane (byłam we wrześniu).

Gorzów Wielkopolski. Widok z mostu na katedrę
Bulwar Nadwarciański
Widok na bulwar i Wartę

Pająk czyli wieża widokowa

Na środku Ronda Świętego Jerzego ustawiono wieże widokową, potocznie nazywaną pająkiem. Po wejściu na taras mam widok na miasto w każdym kierunku, ale najładniejszy jest w kierunku rzeki, choć z niezbyt dużej wysokości. Wieża ma 20 metrów.

Godziny otwarcia: tylko w niedzielę i święta od 12.00 – 20.00 (zgodnie z kartką zawieszoną na drzwiach).
Bilety: bezpłatnie.

Informacja zawieszona na drzwiach wejściowych na wieżę
Wieża widokowa
Panorama miasta z „pająka”
Widok na spichlerz

Szlak Dolnej Kłodawki

Kłodawka – rzeka o długości 27 km, dopływ Warty. Wzdłuż rzeki wytyczono trasę pieszo-rowerową „Szlak Dolnej Kłodawki”. To jedna z przyjemniejszych atrakcji Gorzowa Wielkopolskiego. Trasa ma 2,5 km długości i prowadzi od ujścia Kłodawki do Warty do ulicy Chodkiewicza.

Przejście szlaku rozpoczęłam od Parku Wiosny Ludów, gdzie zatrzymałam się dłużej. Park jest ładnie zagospodarowany, którego sporą część zajmuje staw. Idąc dalej mijam Skwer Malarzy, gdzie ustawiono pomniki dwóch artystów: Jana Korcza oraz Ernsta Henselera. A także willę Bahra. Max Bahr był producentem wyrobów z juty (worki, płótno żaglowe, plandeki). Spacer jest bardzo przyjemny, a miejscami mam wrażenie, że jestem poza miastem.

Gorzów Wielkopolski - park
Park Wiosny Ludów – Gorzów Wielkopolski
Okazałe drzewa w parku
Skwer Malarzy
Wzdłuż Kłodawki
Willa Bahra. Gorzów Wielkopolski
Nad Kłodawką. W mieście, a jakby poza miastem

Gdzie na obiad, gdzie na kawę

Na obiad. Restauracja Livingroom na bulwarze nad Wartą. W ciepłe miesiące można cieszyć się widokiem na rzekę z restauracyjnego ogródka. Ceny raczej z tych wyższych, ale warto było, mnie smakowało.

Na kawę. Cukiernia Śnieżka na Rynku. Dobra kawa i spory wybór słodkości. Popularna wśród mieszkańców, sporo osób kupowało ciasta na wynos. W sezonie stoliki również na zewnątrz z widokiem na fontannę i katedrę.

Co dalej

Pojedź do Sierakowskiego Parku Krajobrazowego na którego terenie „rozsypały” się malownicze jeziorka. Zajrzyj też do innych miejsc na terenie województwa lubuskiego.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
6 miesięcy temu

Wyszukałaś wiele urokliwym miejsc w Gorzowie. Widać, że miasto jest zadbane i mimo niewielu zabytków potrafi zachwycić innymi rozwiązaniami, w tym przyrodniczymi zakątkami. Przeczytałam z przyjemnością, bo przejeżdżałam kilka razy, ale nigdy nie wdepnęłam:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x