Jak wygląda typowa czeska miejscowość, taka, która może pochwalić się kilkoma wiekami historii? Posiada otoczony kamienicami rynek z fontanną lub kolumną morową, kilka zabytkowych ulic (nie zawsze), zamek, czasem mury obronne i przepływającą obok rzekę. Pelhrimov taki jest. To nieduża zabytkowa miejscowość jakich wiele w Czechach.
Kiedy dotarliśmy na miejsce, najpierw wdrapałam się na wieżę widokową (też jest prawie w każdym mieście i miasteczku), aby sprawdzić czy wszystko jest tak jak być powinno w klasycznym czeskim miasteczku.
Rynek
Rynek był, całkiem spory, otoczony kamienicami w pastelowych kolorach, no może z małym wyjątkiem. Jakiś budynek z niepasujących czasów też się znalazł. Na samym środku rynku stała fontanna z figurą św. Jakuba, obowiązkowo w otoczeniu ławek. Rynek nosi nazwę Masarykovo náměstí czyli Plac Tomasza Masaryka. Kim był gość o nazwisku Masaryk kliknij tutaj. To co rzuca się w oczy, to zbyt mało roślinności na placu, ale widocznie takie było założenie projektantów.
Zamek
Zamek także jest, u podnóża wieży widokowej, ale jakoś tak wciśnięty między budynki. A w nim muzeum regionalne, ale nie byłam więc się nie wypowiem czy warto.
Co więcej
Na obrzeżach niewielkiej starówki zobaczyłam dwie bramy wjazdowe, czyli średniowieczny Pelhrimov musiał być otoczony murami obronnymi. W kierunku bram i w otoczeniu rynku przebiega kilka ulic z zabytkowymi budynkami.
Z wieży dostrzegłam wejście do parku. Postanowiłam sprawdzić co się za nim kryje. Park – ogród nie jest duży, ale jeśli mamy chwilę, można tam zajrzeć. Nie wiem tylko co to za mały budynek na terenie parku, a wygląda dosyć ciekawie. Zawieszona na nim tabliczka niewiele mi wyjaśniła.
Pozostała nam jeszcze rzeka. Z wieży jej nie widać, ale przepływa obok starówki. Jest nieduża i bardziej przypomina wąski uregulowany kanał, a nazywa się Belá.
Podsumowując, w Pelhrimovie jest wszystko, co powinno być w czeskim zabytkowym miasteczku.
Do samochodu wracamy przechodząc przez teren jarmarku zorganizowanego na obrzeżach starówki. Są stragany, karuzele, huśtawki i tym podobne „zabawki”. Jedno ze stoisk sprzedaje różnej wielkości piernikowe serca z dedykacjami „Pro moje nejmilejši”, „Z lasky”, „Miluje Te”.
Inne czeskie miasta i miasteczka można zwiedzić zaglądając do wpisu Znane i nieznane Czechy. Miejsca warte odwiedzenia.