niedziela, 14 lipca, 2024

Pelhrimov. Jak wygląda typowa czeska miejscowość, taka, która może pochwalić się kilkoma wiekami historii? Posiada otoczony kamienicami rynek z fontanną lub kolumną morową, kilka zabytkowych ulic (nie zawsze), zamek, czasem mury obronne i przepływającą obok rzekę. Pelhrimov taki jest. To nieduża zabytkowa miejscowość jakich wiele w Czechach.

Zwiedzanie miejscowości Pelhrimov

Wieża widokowa

Kiedy dotarliśmy na miejsce, najpierw wdrapałam się na wieżę widokową (też jest prawie w każdym mieście i miasteczku), aby sprawdzić czy wszystko jest tak jak być powinno w klasycznym czeskim miasteczku.

Wieża z widokiem na okolicę
Wieża z widokiem na okolicę
Schody na wieżę
Schody na wieżę
Taras widokowy
Taras widokowy

Rynek i zabytkowe uliczki

Rynek był, całkiem spory, otoczony kamienicami w pastelowych kolorach, no może z małym wyjątkiem. Jakiś budynek z niepasujących czasów też się znalazł.

Na samym środku rynku stała fontanna z figurą św. Jakuba, obowiązkowo w otoczeniu ławek. Rynek nosi nazwę Masarykovo náměstí czyli Plac Tomasza Masaryka. Kim był gość o nazwisku Masaryk kliknij tutaj. To co rzuca się w oczy, to zbyt mało roślinności na placu, ale widocznie takie było założenie projektantów.

Widok z wieży na rynek
Widok z wieży na rynek
Rynek, w tle wieża widokowa
Rynek, w tle wieża widokowa
Kamieniczki na rynku
Kamieniczki na rynku
Podcienia
Podcienia
Ulica
Ulica
Zabytkowe okno
Zabytkowe okno

Zamek

Zamek także jest, u podnóża wieży widokowej, ale jakoś tak wciśnięty między budynki. A w nim muzeum regionalne. Nie byłam, więc się nie wypowiem się czy warto.

Zamek
Zamek
Zamek
Zamek

Pozostałości murów obronnych

Na obrzeżach niewielkiej starówki zobaczyłam dwie bramy wjazdowe, czyli średniowieczny Pelhrimov musiał być otoczony murami obronnymi. W kierunku bram i w otoczeniu rynku przebiega kilka ulic z zabytkowymi budynkami.

Widok z wieży na stare miasto
Widok na jedną z wież a po lewej jarmark z karuzelami i straganami
Rynek
W tle jedna z bram
Brama miejska
Brama miejska

Park

Z wieży dostrzegłam wejście do parku. Postanowiłam sprawdzić co się za nim kryje.

Park – ogród nie jest duży, ale jeśli mamy chwilę, można tam zajrzeć. Nie wiem tylko co to za mały budynek na terenie parku, a wygląda dosyć ciekawie. Zawieszona na nim tabliczka niewiele mi wyjaśniła.

Wejście do ogrodu
Wejście do ogrodu
Alejka
Alejka
Ogród
Ogród
Ogród
Ogród

Rzeka

Pozostała nam jeszcze rzeka. Z wieży jej nie widać, ale przepływa obok starówki. Jest nieduża i bardziej przypomina wąski uregulowany kanał, a nazywa się Belá.

Podsumowując, w Pelhrimovie jest wszystko, co powinno być w czeskim zabytkowym miasteczku.

Do samochodu wracamy przechodząc przez teren jarmarku zorganizowanego na obrzeżach starówki. Są stragany, karuzele, huśtawki i tym podobne „zabawki”. Jedno ze stoisk sprzedaje różnej wielkości piernikowe serca z dedykacjami „Pro moje nejmilejši”, „Z lasky”, „Miluje Te”.

Pierniki
Piernikowe smakołyki

Gdzie dalej

Zajrzyj do innych Czeskich miast i miasteczek: Trebon, Opawa, Jindrichuv Hradec a może do Ostrawy.

Miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mo.
3 lat temu

Uwielbiam Czechy. Mam wrażenie, że czym mniejsza miejscowość tym ma więcej uroku. Nie mam wobec jakiegoś miejsca żadnych oczekiwań i zawsze bardzo miło mnie Czechy zaskakują. Tegoroczny urlop też spędziłam u naszych południowych sąsiadów i wróciłam zachwycona!

Jula
3 lat temu

Niby wszystkie takie same, a jednak inne. Czeskie miasteczka mają bardzo fajny klimat.

Urszula
3 lat temu

Piękne, zadbane miasteczko z cudnym klimatem. Niby podobne do innych, ale jednak każde odmienne. Lubię te Twoje czeskie wyprawy, bo Czechy są bardzo interesujące:)))

hegemon
3 lat temu

Byłem w tym roku w takim miasteczku – miało wszystkie wymienione przez Ciebie elementy na stanie 🙂 Jak oni to robią, że wszystkie te miasteczka są tak czyste i zadbane?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

8
0
Would love your thoughts, please comment.x