piątek, 27 maja, 2022

Jak wygląda typowa czeska miejscowość, taka, która może pochwalić się kilkoma wiekami historii? Posiada otoczony kamienicami rynek z fontanną lub kolumną morową, kilka zabytkowych ulic (nie zawsze), zamek, czasem mury obronne i przepływającą obok rzekę. Pelhrimov taki jest. To nieduża zabytkowa miejscowość jakich wiele w Czechach.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, najpierw wdrapałam się na wieżę widokową (też jest prawie w każdym mieście i miasteczku), aby sprawdzić czy wszystko jest tak jak być powinno w klasycznym czeskim miasteczku.

Wieża z widokiem na okolicę

Wieża z widokiem na okolicę

Schody na wieżę

Schody na wieżę

Taras widokowy

Taras widokowy

Rynek

Rynek był, całkiem spory, otoczony kamienicami w pastelowych kolorach, no może z małym wyjątkiem. Jakiś budynek z niepasujących czasów też się znalazł. Na samym środku rynku stała fontanna z figurą św. Jakuba, obowiązkowo w otoczeniu ławek. Rynek nosi nazwę Masarykovo náměstí czyli Plac Tomasza Masaryka. Kim był gość o nazwisku Masaryk kliknij tutaj. To co rzuca się w oczy, to zbyt mało roślinności na placu, ale widocznie takie było założenie projektantów.

Widok z wieży na rynek

Widok z wieży na rynek

Rynek, w tle wieża widokowa

Rynek, w tle wieża widokowa

Kamieniczki na rynku

Kamieniczki na rynku

Podcienia

Podcienia

Zamek

Zamek także jest, u podnóża wieży widokowej, ale jakoś tak wciśnięty między budynki. A w nim muzeum regionalne, ale nie byłam więc się nie wypowiem czy warto.

Zamek

Zamek

Zamek

Zamek

Co więcej

Na obrzeżach niewielkiej starówki zobaczyłam dwie bramy wjazdowe, czyli średniowieczny Pelhrimov musiał być otoczony murami obronnymi. W kierunku bram i w otoczeniu rynku przebiega kilka ulic z zabytkowymi budynkami.

Widok z wieży na stare miasto

Widok na jedną z wież a po lewej jarmark z karuzelami i straganami

Rynek

W tle jedna z bram

Brama miejska

Brama miejska

Ulica

Ulica

Zabytkowe okno

Zabytkowe okno

Z wieży dostrzegłam wejście do parku. Postanowiłam sprawdzić co się za nim kryje. Park – ogród nie jest duży, ale jeśli mamy chwilę, można tam zajrzeć. Nie wiem tylko co to za mały budynek na terenie parku, a wygląda dosyć ciekawie. Zawieszona na nim tabliczka niewiele mi wyjaśniła.

Wejście do ogrodu

Wejście do ogrodu

Alejka

Alejka

Ogród

Ogród

Ogród

Ogród

Pozostała nam jeszcze rzeka. Z wieży jej nie widać, ale przepływa obok starówki. Jest nieduża i bardziej przypomina wąski uregulowany kanał, a nazywa się Belá.

Podsumowując, w Pelhrimovie jest wszystko, co powinno być w czeskim zabytkowym miasteczku.

Do samochodu wracamy przechodząc przez teren jarmarku zorganizowanego na obrzeżach starówki. Są stragany, karuzele, huśtawki i tym podobne „zabawki”. Jedno ze stoisk sprzedaje różnej wielkości piernikowe serca z dedykacjami „Pro moje nejmilejši”, „Z lasky”, „Miluje Te”.

Pierniki

Piernikowe smakołyki

Inne czeskie miasta i miasteczka można zwiedzić zaglądając do wpisu Znane i nieznane Czechy. Miejsca warte odwiedzenia.

5 1 vote
Article Rating
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mo.
Mo.
1 rok temu

Uwielbiam Czechy. Mam wrażenie, że czym mniejsza miejscowość tym ma więcej uroku. Nie mam wobec jakiegoś miejsca żadnych oczekiwań i zawsze bardzo miło mnie Czechy zaskakują. Tegoroczny urlop też spędziłam u naszych południowych sąsiadów i wróciłam zachwycona!

Jula
1 rok temu

Niby wszystkie takie same, a jednak inne. Czeskie miasteczka mają bardzo fajny klimat.

Urszula
1 rok temu

Piękne, zadbane miasteczko z cudnym klimatem. Niby podobne do innych, ale jednak każde odmienne. Lubię te Twoje czeskie wyprawy, bo Czechy są bardzo interesujące:)))

hegemon
1 rok temu

Byłem w tym roku w takim miasteczku – miało wszystkie wymienione przez Ciebie elementy na stanie 🙂 Jak oni to robią, że wszystkie te miasteczka są tak czyste i zadbane?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x