Jadąc do miejscowości Jindrichuv Hradec wiedziałam, że zobaczę starówkę i zamek. Jednak malowniczość miejscowości przerosła nasze oczekiwania. Na atrakcyjność miasta składa się wiele urokliwych zakątków, staw, przepływająca rzeka i pagórkowate położenie. Na zakończenie wpisu zaproponuję spacer niepozorną uliczką z najładniejszymi widokami na starówkę. Nie zrobiłam tylko jednej rzeczy, nie wspięłam się na wieżę kościelną, skąd roztacza się widoki na okolicę, i trochę żałuję. Jednak tak wciągnęły mnie inne miejsca, że o niej zapomniałam.

11 miejsc wartych zobaczenia w Jindrichuv Hradec

1. Rynek

Główny plac starówki o nieregularnym kształcie otaczają renesansowe kolorowe kamieniczki, a w jego centralnym miejscu ustawiono przyciągającą wzrok kolumnę Trójcy Świętej.

Rynek w otoczeniu kamieniczek

Rynek w otoczeniu kamieniczek

Rynek

Rynek

Fragment kolumny Świętej Trójcy

2. Uliczki starego miasta

Należy koniecznie pospacerować ulicami zabytkowej części miasta, tymi głównymi i tymi wąziutkimi, gdzie samochód nie wjedzie. I odkrywać dla siebie różne zakątki, te bardziej reprezentacyjne i te mniej urokliwe, zadbane i z odpadającym tynkiem.

Ulica

Ulica

Plac na starówce

Niepozorny plac na starówce

Uliczka

Uliczka

Uliczka

Uliczka u podnóża zamku

Ulica wychodząca z rynku

Ulica wychodząca z rynku

3. Zamek

Zamek w Jindrichuv Hradec jest trzecim co do wielkości w Czechach (po Pradze i Czeskim Krumlovie). Pierwotna budowla została wzniesiona w XIII w. a fundatorem był Jindrich z Noveho Hradce. Natomiast w XVI wieku zamek przebudowano na okazałą rezydencję.

Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem na wybranej uprzednio trasie. Ja wybrałam trasę podstawową prowadzącą przez sale reprezentacyjne. Oprócz prezentowanego wyposażenia pokoi moją uwagę zwróciły różnorodne kasetonowe stropy. Wycieczka kończy się w bogato zdobionym pawilonie muzycznym zwanym Rondel, gdzie dodatkową atrakcją jest wysłuchanie króciutkiego koncertu.

Informacje o trasach, biletach i godzinach otwarcia sprawdź na stronie zamku.

Widok na zamek

Widok na zamek

Dziedziniec zamku

Dziedziniec zamku, na którym odbywają się koncerty

Pokój

Jeden z zamkowych pokoi

Kasetonowy sufit

Kasetonowy sufit

Pawilon muzyczny zwany Rondel

Pawilon muzyczny zwany Rondel

4. Muzeum miejskie

Do odwiedzenia miejskiego muzeum (Museum Jindřichohradecka) zachęciła nas właścicielka pensjonatu w którym się zatrzymaliśmy. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze, a główną atrakcją jest ruchoma szopka, podobno największa na świecie, zbudowana w XIX w. przez lokalnego mieszczanina. Wejście do pomieszczenia z szopką odbywa się co pół godziny, a oglądanie poruszających się figurek trwa kilkanaście minut. Oprócz szopki, na dwóch kondygnacjach zobaczymy wiele różnorodnych i ciekawych wystaw. Moją większą uwagę przyciągnęła ta poświęcona drukarstwu, gdzie mogłam z bliska przyjrzeć się składaniu liter a nawet wziąć taką do ręki oraz wspominająca światową śpiewaczkę operową Emme Destinn. Muzeum zwiedza się samodzielnie.

Strona muzeum miejskiego

Muzeum miejskie

Muzeum miejskie

Szopka

Fragment szopki

Wystawa poświęcona drukarstwu

Wystawa poświęcona drukarstwu

Wystawa poświęcona Emmie Destinn, światowej śpiewaczce operowej

Wystawa poświęcona Emmie Destinn, światowej śpiewaczce operowej

Zakład krawiecki

Zakład krawiecki

5. Kościół Wniebowzięcia NMP

Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, gdzie za niewielką opłatą można wspiąć się na wieżę.

Kościół

Kościół

Wnętrze kościoła

Wnętrze kościoła

6. Południk 15

Południk 15 długości geograficznej wschodniej jest ciekawostką, którą oznaczono na ulicy tuż obok kościoła Wniebowzięcia NMP.

Południk 15

Oznaczony na ulicy południk 15

Południk 15

Oznaczony na ulicy południk

7. Aqua Show

Aqua Show czyli fontanna multimedialna znajduje się w holu mini centrum handlowego przy ulicy Růžová 41. Przy dźwiękach muzyki i zmieniających się kolorach obserwujemy spadającą z sufitu wodę. Fontanna uruchamiana jest co godzinę a seans trwa kilka minut. Jak będziecie przechodzić obok to warto zobaczyć, ale żeby specjalnie to już kwestia gustu.

Wstęp bezpłatny.
Czynne:
poniedziałek-piątek: 9.00 – 19.00
sobota: 9.00 – 12.00
niedziela: nieczynne

Aqua Show

Aqua Show

8. Husovy sady

Niewielki park Husovy sady to dobre miejsce na chwilę wytchnienia od zwiedzania. Park powstał w miejscu murów obronnych, stąd jego wydłużony kształt. Wśród okazałych drzew ustawiono pomnik czeskiego bohatera narodowego Jana Husa. Park nie jest specjalnie atrakcyjny, ale na jego końcu mamy ładny widok na starówkę i jedno z zejść nad rzekę Nežarka.

Pomnik Jana Husa

Pomnik Jana Husa

Widok z parku na rzekę i starówkę

Widok z parku na rzekę i starówkę

9. Spacer nad rzeką Nežárka

Warto udać się spacer wzdłuż rzeki Nežárka. Oddalić się od starówki, dojść do placu zabaw i tam przejść  na drugą stronę kładką z 1884 roku a następnie wrócić ścieżką po drugiej stronie rzeki. Po drodze będziemy mieli ładne widoki na położoną na wzgórzu starówkę i zamek. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się kapliczki, to fragment drogi krzyżowej. Długość spaceru to około 1 km.

Ogródki nad rzeką

Malutkie ogródki nad rzeką

Kładka dla pieszych

Kładka dla pieszych z 1884 r.

Ścieżka

Ścieżka w drodze powrotnej

Widok na zamek

Widok na zamek

Kapliczka

Jedna z zabytkowych kapliczek drogi krzyżowej a obok jej plan

 

10. Staw Vajgar

U podnóża miasta rozlał się staw Vajgar. Z mostu dzielącego Vajgar na dwie nierówne części mamy ładne widoki w każdą stronę, a przy sprzyjającym oświetleniu atrakcyjne odbicie w wodzie. Mniejsza część stawu jest ozdobą starego miasta, natomiast nie udało mi się sprawdzić czy w jakiś sposób mieszkańcy korzystają z dużego zbiornika. W pobliżu miasta nie było plaż, przystani dla łódek czy innej infrastruktury kojarzącej się z rekreacją nad wodą. 

Widok na mniejszą część stawu i most (w głębi)

Staw Vajgar

 

11. Widokowa uliczka Nové Staveni

Najładniejsze widoki na stare miasto obejrzymy z uliczki Nové Staveni, nie biorąc pod uwagę widoków z wieży, ale to inna perspektywa. Ta cicha, spokojna i wąziutka uliczka, wznosi się nad rzeką Nežárka. Po przeciwnej stronie mamy świetny widok na zamek, Rondel, zabytkową część miasta oraz płynącą w dole rzekę.

Uliczka Nové Staveni

Uliczka Nové Staveni, tu nieprzejezdna dla samochodów

Widok na zamek i Rondel

Widok na zamek i Rondel

Zamek

Zamek

Panorama miasta

Panorama miasta

 

Gdzie nocować?

Nocowaliśmy w pensjonacie “Apartmány Souček”, który znajduje się w wyremontowanym i częściowo przebudowanym budynku. Na piętro, gdzie znajdował się nasz pokój wchodziliśmy po XV-wiecznych schodach. Schody niewygodne, ale atrakcja była. W pokoju mieliśmy aneks kuchenny a za oknem widok na zabytkowe budynki. Na tyłach budynku można odpocząć w małym ogródku z widokiem na zamek. Pensjonat nie posiada własnego parkingu co nie jest problemem ponieważ do budynku przylega płatny parking miejski. Płaci się za godzinę, lecz nie więcej niż 100 CZK za dobę. Miejsce polecam, blisko stąd do atrakcji miasta.

Ceny można sprawdzić na stronie pensjonatu lub na booking.

Pensjonat

Pensjonat w dwóch budynkach, w głębi wyłania się parking

Pokój

Pokój

Widok z altany na zamek

Widok z altany na zamek

 

Gdzie jeść?

Nie wskażę lokalu gdzie można zjeść dobry typowy czeski obiad, ponieważ żaden z odwiedzonych niczym się nie wyróżnił i był po prostu przeciętny. A może źle wybrałam z karty.  Mogę natomiast polecić kawiarnio-pizzerię “Cukrárna & Pizzerie Baroko” zlokalizowaną przy wyłączonej z ruchu ulicy Panska. Co kto woli dobrą pizzę albo dobrą kawę.

Podsumowanie: Jindrichuv Hradec jest moim tegorocznym odkryciem. Miejsce pozytywnie mnie zaskoczyło. To nie jest tak, że miasto było najładniejszym odwiedzonym miejscem w tym roku. Widziałam jeszcze piękniejsze jak np. Alpy o których przygotowuję wpis, ale w Alpach wiedziałam czego się spodziewać. Tutaj zobaczyłam więcej niż się spodziewałam.

Widok na staw Wajgar

Widok na staw Wajgar

Inne czeskie miasta i miasteczka można zwiedzić zaglądając do wpisu Znane i nieznane Czechy. Miejsca warte odwiedzenia.

.

5 1 vote
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Rzeczywiście, bardzo atrakcyjne miasteczko! Wrażenie na mnie zrobiło już zdjęcie tytułowe. Potem było coraz lepiej! Dzięki, fajne wyprawa:)))

Elżbieta
Elżbieta
1 rok temu

Bardzo ciekawy blog. Dobry do czytania na długie wieczory i nabierania apetytu na dotknięcie wszystkich tych miejsc.W wielu tych miejscach byłam, ale nie zawsze to wszystko widziałam. Też opisuję swoje podróże na https://namojejmapie.blogspot.com

W tym roku ze wzgledu na covid był tylko ogród, to moja druga fascynacja, ale myślę, że wkrótce znowu wyruszę na szlaki. Może się nawet gdzieś miniemy.

hegemon
10 miesięcy temu

Właśnie, najbardziej podobało mi się zdanie podsumowujące – “więcej zobaczyłam niż się spodziewałam”. Takie zdanie można powiedzieć o wielu czeskich miasteczkach, nie wiem, jak oni to robią, ale te miasteczka oferują tyle atrakcji, że nie bardzo chce się je opuszczać…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x