Suwalski Park Krajobrazowy został ukształtowany przez lodowiec. Wyróżnia się sporymi wzniesieniami, patrząc z perspektywy raczej płaskiego terenu Podlasia. Na tym niedużym terenie zobaczymy wiele atrakcyjnych miejsc: najgłębsze jezioro w Polsce, głazy narzutowe, świątynię staroobrzędowców, widoki oraz wiele innych.

Objechaliśmy park wokoło zatrzymując się w wybranych miejscach. Do części atrakcji dojedziemy wyłącznie drogami szutrowymi.

Głazowisko Rutka

Głazowisko nie prezentuje się zbyt widowiskowo. Ot, pole kamieni ledwo wystających z ziemi. Warto jednak wiedzieć, że to nie nasze polskie kamienie, ale skandynawskie, które przytransportował lodowiec. Ich obwód wynosi od 0,5 do 8 metrów. Tereny te są nieużytkami lub pastwiskami.

Rezerwat Głazowisko Rutka

Głazowisko Rutka

 

Szeszupka

Jadąc do Wodziłek zatrzymujemy się na chwilę przy cmentarzu ewangelickim w wiosce Szerszupka. Został założony przez osadników niemieckich na przełomie XIX/XX wieku. Z cmentarza niewiele pozostało. Zza murku z polnych kamieni widzę zaledwie kilka nagrobków.

Cmentarz ewangelicki

Cmentarz ewangelicki

 

Wodziłki

Aby dojechać do wioski Wodziłki, należy przebyć 2 km dobrą szutrową drogą. Drewnianą molennę staroobrzędowców oglądamy z zewnątrz. Szkoda, że nie ma chociaż zdjęcia wnętrza świątyni. W ulotce przeczytałam: “wnętrze jest wyjątkowo skromne, znajdują się tu stare księgi, ikony oraz kilka krzyży”. Wieś została założona w końcu XVIII w., kiedy to rosyjscy staroobrzędowcy uciekli przed prześladowaniami religijnymi.

Szutrowa droga do wioski Wodziłki

Szutrowa droga do wioski Wodziłki

Molenna staroobrzędowców

Molenna staroobrzędowców

Molenna

Molenna

 

Turtul

W przysiółku Turtul znajduje się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz punkt Informacji turystycznej. Można tu zaopatrzyć się w niezbędne mapki i inne informacje.

Tuż obok przepływa rzeka Czarna Hańcza, a właściwie tworzy spore rozlewisko – Staw Turtulski. Niewielka tama spiętrza jej wody, które do lat 50-tych napędzały młyn. Obecnie z młyna pozostały ruiny. Ma tu początek ścieżka “Doliną Czarnej Hańczy” długości 3,5 km, która biegnie do miejscowości Bachanowo. 

Ruiny młyna

Ruiny młyna

Staw Turtulski

Staw Turtulski

Ścieżka "Dolina Czarnej Hańczy"

Ścieżka “Dolina Czarnej Hańczy”

Ścieżka "Dolina Czarnej Hańczy"

Widok ze ścieżki

  

Głazowisko Bachanowo

Głazowisko Bachanowo jest jednym z większych nagromadzeń głazów narzutowych. Głazy leżą nie tylko na ziemi ale również w rzece Czarnej Hańczy. Jest ich tu około 10 tysięcy.

Głazowisko Bachanowo

Kierunek Głazowisko Bachanowo

Głazowisko Bachanowo

Fragment głazowiska

Głazowisko Bachanowo

Głazy w Czarnej Hańczy

 

Błaskowizna

Błaskowizna, to malowniczo położona wioska nad Hańczą, najgłębszym jeziorem w Polsce (108,5 m). Na końcu wsi znajduje się teren rekreacyjno-wypoczynkowy z plażą i drewnianym molo.

Najgłębsze jezioro

Plaża nad jeziorem Hańcza

Najgłębsze jezioro

Malowniczy zakątek nad Hańczą w wiosce Błaskowizna

 

Góra Leszczynowa

Góra Leszczynowa jest najwyższym wzgórzem (272 m) otaczającym jezioro Hańcza. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa. Niestety miejsce okazało się porażką. Rzeczywiście ścieżką przez leszczynowy lasek dotarłam do wieży, ale wisiały na niej tabliczki “Zakaz wstępu” “Uwaga! Budynek grozi zawaleniem”. Samo wzgórze jest porośnięte drzewami więc widoków brak. Widoki były po drodze, ponieważ pewien odcinek przebiega wśród pól. Parking od Góry Leszczynowej znajduje się w odległości 550 m.

Ścieżka na Górę Leszczynową

Ścieżka na Górę Leszczynową

Góra Leszczynowa

Nieczynna wieża widokowa

 

Stara Hańcza

W Starej Hańczy znajdują się pozostałości majątku ziemskiego. Wiadomo, że posiadłość istniała od XVII wieku. Ostatni budynek dworu zniszczył pożar w 1946 roku, pozostały tylko fundamenty i schody. Jak wyglądał budynek można zobaczyć na tablicy informacyjnej. Sam park zajmuje spory teren i ciągnie się do brzegu jeziora Hańcza. W parku zachowała się aleja lipowej. Natomiast nad czystymi wodami jeziora warto spędzić więcej czasu.

Dwór

Dwór przed zniszczeniem

Dwór

Obecny stan dworu czyli prawie nic

Aleja lipowa

Aleja lipowa

Najgłębsze jezioro - Hańcza

Jezioro Hańcza

 

Cisowa Góra

Góra Cisowa (256 m) jest jednym z ciekawszych punktów widokowych. Podziwiamy malowniczo pofalowane wzgórza, pola oraz wioski a w oddali jeziora. Góra znajduje się w odległości 400 metrów od parkingu. Natomiast na górę wchodzimy po schodach.

Wejście na Górę Cisową

Wejście na Górę Cisową

Widok z Góry Cisowej

Widok z Góry Cisowej

Widok z Góry Cisowej

Widok z Góry Cisowej

Wszystkie miejsca odwiedzone na Suwalszczyźnie zebrałam w Suwalszczyzna kraina malowniczych widoków.

.

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Widoki bajeczne, czy to na wzgórza, jeziora, rzeki, czy nawet głazowiska. Nie mogę się napatrzeć na tę cudną naturę. No i poznałam nowe słowo – molenna. Dzięki:)))

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

To na pewno!!! Trudno się nie zachwycać:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x