sobota, 27 kwietnia, 2024

Kordoba w Andaluzji – zwiedzimy najciekawsze zabytki w tym ten, którego nie można pominąć, czyli Meczet-Katedra. Zajrzymy na ukwiecone dziedzińce a także przyjrzymy się andaluzyjskim strojom hiszpanek.

We wpisie:

  • niezwykły Meczet-Katedra
  • zabytki z różnych wieków
  • ukwiecone patia
  • barwne stroje Hiszpanek

Informacje ogólne

Kordoba położona jest w regionie Andaluzji nad rzeką Gwadalkiwir. Jej historia sięga czasów sprzed naszej ery. Była między innymi pod panowaniem Rzymian, Bizancjum, Wizygotów, Arabów. W 1236 r. miasto zajęli chrześcijanie pod wodzą Ferdynanda III Kastylijskiego. Nieco więcej o historii miasta znajdziesz tutaj.

Ta różnorodność kultur ma odzwierciedlenie w tutejszej architekturze, gdzie przeplatają się różne style z różnych epok.

Starówka Kordoby

Najciekawsze atrakcje Kordoby

Meczet-Katedra

Meczet-Katedra (Mezquita-Catedral) to obiekt którego nie można pominąć. Już nazwa zadziwia, a równie niezwykła jest sama budowla. Budowę meczetu rozpoczęto w 785 roku na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów. Po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan meczet przerobiono na katedrę tworząc w efekcie kompletne pomieszanie stylów.

Obiekt o wymiarach 179 x 128 metrów wsparty jest na 850 kolumnach. Meczet uznano za najwspanialszy na świecie przykład sakralnej architektury islamskiej.

Po wejściu do wnętrza znalazłyśmy się w labiryncie kolumn, nie bardzo wiedząc w którym kierunku się udać. Postanowiłyśmy obiekt obejść wokoło. Po drodze przeplatały się boczne chrześcijańskie ołtarze, obrazy, mauretańskie dekoracje, wystawy. Po kilkudziesięciu minutach nadal nie odnalazłyśmy katedry. Dopiero kierując się ku środkowi zauważamy zasadniczą część kościoła z głównym ołtarzem i organami.

Obiekt wpisano na listę UNESCO.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 19.00; dzwonnica – wejścia co 0,5 h od 9.30-18.30
Bilety: 13 EUR; dzwonnica 3 EUR

Meczet-Katedra
Las kolumn
Niewielka wystawa w jednej z części świątyni
Strop
Boczny ołtarz
Połączenie architektury chrześcijańskiej i islamskiej
Ołtarz główny katedry

Most Rzymski, wieża i pozostałości młynów

W pobliżu Meczetu-Katedry, nad rzeką Gwadalkiwir, znajduje się Most Rzymski wraz z wieżą (Torre de Calahorra). W wieży znajduje się muzeum miejskie (Museo Vivo de Al-Andalus) ale nie zwiedzałyśmy. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdź na stronie www.

Most który obecnie oglądamy wybudowano w średniowieczu na fundamentach mostu rzymskiego. Obecnie odbywa się po nim wyłącznie ruch pieszy.

W rzece można zauważyć pozostałości po młynach zbożowych oraz koła wodne z czasów mauretańskich pompujące niegdyś wodę do fontann alkazaru.

Most Rzymski
Torre de Calahorra
Rzeka Gwadalkiwir i pozostałości młynów

Stare Miasto w Kordobie

Stare Miasto w Kordobie jest jednym z największych w Europie. Znajduje się tu wiele zabytków z różnych epok a uliczki i zaułki ozdobiono setkami doniczek przymocowanych do białych ścian.

Starówka znajduje się na liście UNESCO.

Stare Miasto w Kordobie
Uliczka
Stare Miasto
Niewielki placyk na starówce

Alcazar de los Reyes Cristianos

Alcazar de los Reyes Cristianos (Alkazar Królów Chrześcijańskich) to obiekt z tarasowymi ogrodami i fontannami. Budynek pełnił różne funkcje – rezydencji Królów Katolickich, siedziby Trybunału Inkwizycji, więzienia. Obecnie w pałacu mieści się muzeum, można przejść się po murach, zobaczyć rzymskie mozaiki, jednak jego główną atrakcją są piękne ogrody.

Godziny otwarcia: sprawdź na stronie www.
Bilety: normalny 5 EUR, ulgowy 3 EUR

Alcazar i ogrody
Ogród w Alcazar de los Reyes Cristianos
Alkazar
Wystawa w Alkazar

Capilla Mudejar de San Bartolome

Capilla Mudejar de San Bartolome znajdująca się przy ulicy C. Averroes to pozostałość po kościele San Bartolome. Została zbudowana na przełomie XIV i XV w. Jej ściany pokrywają cenne mozaiki oraz pozostałości fresków. Sama kaplica nie jest duża a poprzedza ją niewielki dziedziniec.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.30 – 13.30 i 15.30 – 18.30
Bilety: 2 EUR

Capilla Mudejar de San Bartolome
Zdobienia ścian w kaplicy

Palacio de Viana

Palacio de Viana jest nieco oddalony od skupiska najważniejszych zabytków Kordoby. Położony jest 1,5 km od Meczetu-Katedry. Na miejscu można zobaczyć 12 dziedzińców tonących w zieleni i kwiatach. Ponadto pałacowe wnętrza, zbiory sztuki i antyków.

Przy zakupie biletów należy zdecydować co chcemy zobaczyć: tylko dziedzińce czy dziedzińce i zwiedzanie pałacowych salach z przewodnikiem. Wybrałyśmy pierwszą opcję ale w ramach biletu była możliwość wejścia do kilku pomieszczeń.

Wydaje się, że pałac jest trochę pomijany przez turystów, a moim zdaniem warto tu zajrzeć. Dla ogrodowych zakamarków i dla zapachu kwiatów.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 19.00
Bilety: dziedzińce 7 EUR, dziedzińce+wnętrza (wnętrza z przewodnikiem) 11 EUR

Palacio de Viana
Jeden z 12 dziedzińców
Pałac
Jedno z pomieszczeń pałacu
Dziedziniec
Kolejny dziedziniec

Plaza de la Corredera

Plaza de la Corredera uchodzi za jeden z najładniejszych placów w Kordobie. Otoczony arkadami plac robi wrażenie swoim ogromem. Ale czy najładniejszy? Trudno mi podziwiać coś, gdzie nie ma nawet odrobiny zieleni. Być może atrakcyjnie wygląda wieczorem.

Plaza de la Corredera

Ruiny świątyni rzymskiej

Ruiny rzymskiej świątyni (Roman Temple) zostały odkryte w 1950 r. podczas prowadzonych w tym miejscu prac budowlanych.

Świątynia została wybudowana w I w. p.n.e. za cesarza Domicjana. Zwracające uwagę kolumny są zrekonstruowane. Świątynię można oglądać tylko z zewnątrz.

Pozostałości rzymskiej świątyni

Kordoba – mury miejskie

Pierwsze mury wybudowano już w czasach rzymskich. W średniowieczu były jednymi z najdłuższych w Europie, ich długość dochodziła do 22 km. Do czasów współczesnych zachowało się kilka bram oraz wież a także odcinków murów.

Mury miejskie

Kordoba – Festiwal Patiów

Festiwal Patiów w Kordobie (La Fiesta de los Patios) odbywa się co roku w pierwszej połowie maja i połączony jest z konkursem na najładniejsze patio. Otrzymałyśmy nawet mapkę z zaznaczonymi trasami i konkursowymi dziedzińcami. Patia biorące udział w konkursie można oglądać w godzinach od 10.00 – 14.00 i od 17.00 – 22.00. Jest tylko pewien problem. Patia są nieduże i osoba pilnująca porządku wpuszcza po kilka osób, a chętnych jest sporo. W związku z tym tworzą się kolejki, czasem nie małe, jak ta na zdjęciu poniżej.

Kolejka do oglądania patia

W efekcie zrezygnowałyśmy ze stania w kolejkach, i zaglądałyśmy na nie konkursowe dziedzińce, bo takie również są dostępne. Udekorowane kwiatami, czasem z małą fontanną można oglądać w domach prywatnych, budynkach wystawowych i użyteczności publicznej.

Prywatne patio
Dekoracje z doniczek
Patio w prywatnym domu
Jeden z wielu dziedzińców

Idą damy – hiszpanki i suknie flamenco

Będąc w Andaluzji i to jeszcze w terminie wielu festiwali i świąt (pierwsza połowa maja) nie mogę pominąć, zakładanych z tej okazji barwnych „sukni flamenco”, bo tak najczęściej są zwane.

Suknie są obcisłe, rozszerzające się od poziomu kolan i obszyte falbanami. W wielu kolorach, gładkie i wzorzyste. Nieodłącznym elementem są odpowiednio upięte włosy w które wpina się kwiat lub koronkową ozdobę a także duże kolczyki, bransoleta oraz buty na niewielkim obcasie. Czasem uzupełnieniem bywa chusta z frędzlami zarzucona na ramiona i wachlarz. Wzór sukni zaczerpnięto od andaluzyjskich cyganek.

Spotykałyśmy dziewczyny w każdym wieku, od kilkuletnich po powiedzmy mój wiek. A ubrać można się w specjalnych sklepach. To dopiero był kolorowy zawrót głowy. Zresztą zobaczcie na zdjęciach.

Święto w Andaluzji
W świąteczny dzień
Sklep z sukniami i dodatkami
A może przymierzyć którąś

Gdzie dalej

Kordoba jest jednym z ładniejszych miast Andaluzji ale warto również zajrzeć do Sewilli, Rondy i Granady. A może wybierz się na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x