niedziela, 14 lipca, 2024

Niemcy. Park Narodowy Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) znajduje się w południowo-wschodnich Alpach Bawarskich. I jest jedynym niemieckim parkiem narodowym w Alpach.

Spędziliśmy kilka dni w tym pięknym miejscu. To niewiele czasu, tym bardziej, że plany częściowo popsuła pogoda (jeden dzień z ciągłym deszczem, dwa dni z przelotnymi). Oczywiście dobrze się ubierając można i w deszczu co nieco zobaczyć, ale brak wtedy intensywnych kolorów, widoków, wszystko staje się szaro-bure. Ale dni słoneczne także były więc widoki nas nie ominęły.

Co robić w Alpach, kiedy kondycja nie pozwala na trudne i długie górskie wędrówki? Gdzie i jak spędzić czas w Parku Narodowym Berchtesgaden i okolicy?

6 sprawdzonych pomysłów

1. Przejdź się po Schönau am Königssee

Miejscowość Schönau am Königssee położona jest nad jeziorem Königssee. I jest chyba najbardziej turystyczną miejscowością w okolicy. Część położona najbliżej jeziora to wiele pensjonatów i hoteli, ogromny parking, restauracje i sklepy z pamiątkami. To stąd wypływają stateczki na jezioro Königssee i wyrusza kolejka linowa na Jenneralm.

Warto tez wybrać się na spacer po miejscowości. Zobaczysz górską rzekę, domy mieszkańców, nowy kościół, krowy (nie krowy, to były młode byczki), kury, kaczki, obornik a także widoki na okolicę.

Niemcy. Park Narodowy Berchtesgaden Jezioro Königssee
Niemcy. Jezioro Königssee i garaże dla łódek

2. Popłyń stateczkiem po jeziorze Königssee

Rejs po jeziorze Königssee (jezioro Królewskie) to punkt obowiązkowy, ale jeśli masz wybór to wybierz słoneczny dzień. Zobaczysz fantastyczne widoki, wodospady, Ścianę Echa, jezioro Górne i znany z reklam kościół.

Park Narodowy Berchtesgaden. Rejs po jeziorze Königssee
Rejs po jeziorze Königssee

3. Zdobądź górę Jenner

Na szczyt Jenner o wysokości 1874 m wjedziesz kolejką linową. No prawie na szczyt, cel osiągniesz po przejściu jeszcze 400 metrów wąską ścieżką. Jeśli to możliwe wybierz słoneczny dzień. Zobaczysz niesamowite widoki na okoliczne góry, jezioro, miejscowość Königssee i jeszcze dalej.

Park Narodowy Berchtesgaden. Widok na jezioro Königssee
Niemcy. Widok na jezioro Königssee

4. Ciesz się widokiem z Malerwinkel

Malerwinkel czyli kącik malarski jest znanym i łatwo dostępnym punktem widokowym. Większość osób udaje się do niego ścieżką rozpoczynającą się nad jeziorem i wraca tą samą drogą. Ja proponuję zrobienie pętli, zaczynając spacer w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej. Zobaczysz oczywiście widok na jezioro Königssee. 

Park Narodowy Berchtesgaden. Punkt widokowy Malerwinkel
Niemcy – punkt widokowy Malerwinkel

5. Zwiedź Berchtesgaden

Miejscowość Berchtesgaden znajduje się w odległości 5 km od Königssee. Zobaczysz zabytkowe centrum, z przyjemnymi uliczkami, wstąpisz na kawę z widokiem na okolicę lub na ogród.

Berchtesgaden
Berchtesgaden

6. Zwiedź Bad Reichenhall

Bad Reichenhall to miejscowość uzdrowiskowa znajdująca się w odległości 25 km od Königssee. W ten dzień mieliśmy paskudną pogodę, cały czas lało, padało i mżyło na przemian, nie przestając ani na chwilę. Ale i tak uważam wycieczkę za udaną. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się trochę pooglądać uzdrowisko. Zobaczysz ciekawe centrum z czyściutkim strumykiem, pooddychasz powietrzem z solną mgiełką, zrelaksujesz się w pięknym parku.

Bad Reichenhall
Bad Reichenhall

Informacje praktyczne

Gdzie nocować

Największe skupisko hoteli i pensjonatów znajduje się w Königssee i Berchtesgaden. Jednak ceny noclegów przy krótkich pobytach są dość wysokie. Korzystniejszą cenę uzyskamy zostając pięć lub więcej dni, zresztą sporo pensjonatów nie wynajmuje pokoi na krócej niż  5 – 6 dni. My zatrzymaliśmy się w  Gästehaus Siegllehen w Königssee. Pensjonat ma bardzo dobrą lokalizację, znajduje się przy olbrzymim parkingu. Niedługi spacer dzielił nas od jeziora, kolejki linowej, restauracji czy przystanku autobusowego, z którego też korzystaliśmy.

Park Narodowy Berchtesgaden. Wjazd na teren Gästehaus Siegllehen
Wjazd na teren Gästehaus Siegllehen
Gästehaus Siegllehen Park Narodowy Berchtesgaden
Gästehaus Siegllehen. Niemcy
Widok z balkonu
Widok z „naszego” balkonu

Gdzie na obiad, gdzie na kawę

Na obiad

Najlepszy i niedrogi obiad zjedliśmy w restauracji Jenneralm na wysokości 1800 m, przy górnej stacji kolejki linowej na Jenner, lecz były to dania włoskie, których jestem amatorką. Potrawy smaczne i ładnie podane cieszyły oczy i podniebienie. I co dla mnie ważne – nie za słone. Natomiast pozostałe lokale w których jadałam były przeciętne lub poniżej przeciętnej, dania niesmaczne i często tak słone, że trudno było je zjeść. Sama nie wiem czy źle trafiłam, czy źle wybrałam z karty.

Włoskie danie w restauracji Jenneralm
Włoskie danie w restauracji Jenneralm

Na kawę

  • w Königssee Café Böhmer przy ulicy prowadzącej do jeziora, gdzie podają dobrą kawę z niezłym wyborem ciast i lodów,
  • w Berchtesgaden Sophie’s Cafe znajdującą się w Alpen Congress; kawiarnio-restauracja o przestronnym wnętrzu, sporo stolików na zewnątrz, także od strony ogrodu i bardzo dobra Panna cotta.
Alpen Congress w Berchtesgaden
Alpen Congress w Berchtesgaden
Kawiarnia Sophie's Cafe od strony ogrodu
Kawiarnia Sophie’s Cafe od strony ogrodu
Deser Panna Cotta
Deser Panna Cotta

Transport publiczny

.W tym temacie niewiele mogę powiedzieć. Mieszkaliśmy nad jeziorem Königssee i z tego miejsca wyruszyliśmy dwa razy autobusem: raz do Berchtesgaden (odjazd co pół godziny) i raz do Bad Reichenhall (odjazd co godzinę). W jednym i drugim przypadku był to autobus nr 841, z tym że niektóre kończą kurs w Berchtesgaden a niektóre jadą dalej do Bad Reichenhall. Należy spojrzeć na wyświetlony napis w autobusie.

 Park Narodowy Berchtesgaden. Autobus nr 841 do Bad Reichenhall na przystanku w Königssee
Niemcy. Autobus nr 841 do Bad Reichenhall na przystanku w Königssee

Podsumownie

Park Narodowy Berchtesgaden daje nam wiele możliwości zwiedzania, spacerów, wyruszenia na szlaki oraz napawania się pięknymi widokami. My byliśmy we wrześniu i w popularnych miejscach było spore zagęszczenie ludzi, ale dotyczyło głównie przystani dla łodzi, kolejki do kolejki linowej, popularnych punktów widokowych czy ulicy z restauracjami i sklepami. Wystarczyło odejść parę kroków dalej i trafialiśmy w spokojniejsze miejsca.

Wszystkie miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

.

Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x