piątek, 14 czerwca, 2024

Rozarium hrabiny pojechałam zobaczyć we wsi Dolná Krupá w pobliżu Trnawy na Słowacji. Oprócz różanego ogrodu zwiedziłam pałacowy park i Medolandię – kompleks wyrosły na pasji pszczelarskiej.

We wpisie:

  • kim była „hrabina róż”
  • barwne różane ogrody – Rozarium hrabiny
  • miody i miodule
  • pachnący lipami park
  • i co tam robił Ludwig van Beethoven

Informacje ogólne

Dolná Krupá raczej nie jest szeroko znanym miejscem. Byłyśmy w sobotę wczesnym popołudniem i nie było zbyt wielu osób, a warto zajechać do wioski będąc w okolicy, szczególnie w okresie kwitnienia róż aby zobaczyć odtworzone Rozarium Hrabiny. To różane „zagłębie” Słowacji. Nawet wzdłuż ulicy posadzono wiele różanych krzewów.

Dolna Krupa i różana ulica

W Dolnej Krupie do odwiedzenia są dwa miejsca położone obok siebie: pałac z parkiem i Medolandia. Aby zobaczyć oba punkty wystarczy 1,5 godziny, chyba że zatrzyma Cię dłużej restauracja, sklep lub zapach róż.

Parkowanie. Na terenie pałacowego parku znajduje się bezpłatny parking na 60 samochodów, wjazd od ulicy Śkolska. Na mapach google parking oznaczono Parkovisko Kaštieľa Dolná Krupá. Drugi parking na kilkadziesiąt samochodów znajduje się obok Medolandii.

Zwiedzanie pałacu i parku

Pałac

Pałac w Dolnej Krupie został wybudowany w I połowie XVIII w. ale już niespełna 40 lat później przeszedł gruntowną przebudowę z inicjatywy ówczesnego właściciela Jozefa Brunsvik. Obiekt powstał na skraju rozległego parku angielskiego z rzadkimi okazami drzew. Obok pałacu znajduje się barokowy domek ogrodnika a nieco dalej zabudowania gospodarcze. Całość należy do najbardziej cennych klasycystycznych zabytków na Słowacji. Obiekt obecnie znajduje się pod zarządem Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské Narodné Múzeum – Hudobné Múzeum)

Pałac jest obecnie w remoncie i nie jest udostępniony zwiedzającym. Można tylko zobaczyć go z zewnątrz. Z wcześniejszych informacji wynika, że obiekt wykorzystywano na koncerty, przyjęcia, seminaria, szkolenia.

Pałac w Dolnej Krupie

Domek ogrodnika

W Domku ogrodnika zwanym też Domem Beethovena urządzono wystawę poświęconą Ludwikowi van Beethoven. Domek jest malutki i niewiele wewnątrz można zobaczyć. Są to raczej tablice przybliżające życie i twórczość słynnego kompozytora.

Ludwig van Beethoven przyjeżdżał tu kilkukrotnie w latach 1797 – 1806. Występował w budynku teatru, niezachowanym do obecnych czasów. Podobno tutaj napisał słynną „Sonatę Księżycową”.

Godziny otwarcia wystawy: wt.-pt. 9.00 – 15.30; sb.-nd. o 14.00 po wcześniejszym umówieniu (byłam po 14.00 i drzwi były otwarte, może ktoś się umówił); poniedziałek nieczynne.

Domek Beethovena
Pokój główny

Park angielski

Spacerując po pałacowym parku trudno nie zauważyć potężnych drzew. Jednymi z nich były kwitnące i pachnące ogromne lipy. W okresie swojej świetności, czyli początek XIX w., park zajmował powierzchnię ponad 100 hektarów. Na jego terenie urządzono park angielski, winnice, sady, łąki otoczone lasami służące polowaniom. Aktualnie park zajmuje około 17 hektarów.

Bliżej pałacu urządzono staw. Przejście ponad nim umożliwiają romantyczne mostki. Natomiast staw to żabi raj, już dawno nie słyszałam tak głośnego żabiego koncertu.

W pobliżu zabudowań gospodarczych utworzono różany ogródek prezentujący różne gatunki róż.

Godziny otwarcia parku: codziennie 8.00 – 20.00.
Wstęp bezpłatny.

Staw
Parkowy mostek
Park
Zabudowania gospodarcze i różany ogródek
Różany ogródek

Medolandia – co to takiego

Zaczęło się od pszczelarstwa i produkcji miodów pitnych. Teraz jest to kompleks, gdzie działa restauracja, sklep oraz różany ogród czyli odtworzone Rozarium hrabiny. Możesz też wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po Villi Apimed (część Medolandii) połączonej z degustacją miodów pitnych. Więcej informacji na stronie www.medolandia.com.

Medolandia i pszczoła

Rozarium hrabiny

Teren na którym znajduje się obecne rozarium, był częścią parku należącego do pałacu w Dolnej Krupie. Tradycja hodowli róż ma swój początek w końcu XIX w., kiedy to różany ogród założyła hrabina Maria Henrieta Chotekova (1863-1946), dziedziczka majątku w Dolnej Krupie. To była jej pasja. Hrabina sprowadzała różne odmiany róż, była osobiście zaangażowana w ich hodowle, eksperymentowała z nowymi odmianami. Brała udział w zjazdach hodowców róż, gdzie jej rozarium znajdowało się w europejskiej czołówce.

W okresie świetności na terenie rozarium rosło 6000 krzewów. Jednak I wojna doprowadziła do zniszczenia różanego ogrodu. Po jej zakończeniu hrabina częściowo odtworzyła ogród, ale już nigdy nie osiągnął rozmiarów jak za czasów świetności. W latach 30′ rozarium chyliło się ku upadkowi. Brak środków finansowych oraz wiek hrabiny nie pozwalały odpowiednio zadbać o ogród. Maria Henrieta Chotekova samotnie mieszkała w wielkim pałacu (nigdy nie wyszła za mąż), później przeniosła się do budynku znajdującego się przy różanym ogrodzie. Schorowaną i pozbawioną środków do życia hrabiną zaopiekowały się siostry z pobliskiego klasztoru. Po II wojnie majątek znacjonalizowano. Z różanego ogrodu nic nie pozostało, teren przekształcono w grunty rolne.

Maria Henrieta Chotek*

*wikipedia

Dopiero pod koniec XX w. część terenu nabył prywatny właściciel i utworzył Medolandię. Podjęto również decyzję o przywróceniu tradycji różanych. Założono Rozarium, które obecnie liczy około 2500 krzewów. Ogród można zwiedzać i napawać się pięknem kwiatów. Można również wynająć na imprezy okolicznościowe, my trafiłyśmy na ślub w plenerze przy akompaniamencie muzyki klasycznej.

Godziny otwarcia Rozarium: pn. 8.30 – 18.00, wt.-pt. 8.30 – 19.00, sb.-nd. 11.00 – 19.00
Bilety: normalny 4 €, ulgowy 2,5 €

Rozarium hrabiny
Rozarium – Medolandia
Rożany ogród
Aleja różana
Teren Rozarium
Obok Rozarium informacje dotyczące hodowli pszczół

Sklep w Medolandii

Główny asortyment sklepu to miody oraz miody pitne. Ponadto cukierki miodowe, świece, naturalne produkty pszczele, troszkę gadżetów dla dzieci oraz sadzonki róż.

W godzinach otwarcia, można skosztować 3 rodzajów miodów pitnych, w cenie 3 €/os. Nie trzeba wcześniej się umawiać.

Godziny otwarcia sklepu: pn. 8.30 – 18.00, wt.-pt. 8.30 – 19.00, sb.-nd. 11.00 – 19.00.

Sklep

Restauracja Maria Henrieta w Medolandii

Na Restaurację Maria Henrieta zaadaptowano zabytkowy budynek z łukowatym sklepieniem. Stoliki znajdują się nie tylko wewnątrz ale również na przytulnym dziedzińcu. Ja zamówiłam policzki wieprzowe z sosem z dodatkiem miodu podane na puree z ziemniaków. Było smacznie.

Godziny otwarcia restauracji: wt.-pt. i nd. 11.30 – 20.00, sb. 11.30 – 21.00, poniedziałek nieczynne.

Gdzie dalej

W pobliżu Dolnej Krupy odwiedź stolicę kraju, Bratysławę oraz pobliską Trnawę. Bardziej na północ zajrzyj do Trenczyna lub poczuj klimat dawnego uzdrowiska Rajecke Teplice. Albo wybierz się na Spisz.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
11 miesięcy temu

Ciekawe miejsce, na pewno spodobało by się mojemu mężowi, który już ponad 10 lat hobbystycznie zajmuje się pszczołami. Dwa lata temu zmniejszył liczbę rodzin pszczelich i ule przeniósł do przydomowego ogrodu. Nieustannie podziwiam jego pasję pszczelarską. Spodobała mi się pszczoła w Medolandii. Chętnie postawiłabym taką na tle naszych kolorowych uli. Dom ogrodnika – cudo.
Pozdrawiam 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x