piątek, 14 czerwca, 2024

Węgry – Nagycenk

Parking

W trakcie zwiedzania okolic Jeziora Nezyderskiego zatrzymujemy się w Nagycenk. Miejscowość położona jest 12 km na południowy-wschód od Sopron. Samochód parkujemy na dużym parkingu obok wagonu kolejowego.

Wagon pasażerski jest charakterystyczną reklamą Muzeum Kolejnictwa, które znajduje się tuż obok. Wstęp bezpłatny. Teren nie jest ogrodzony, wejść można o dowolnej porze. Na terenie wystawy obejrzymy kilka lokomotyw oraz innych eksponatów związanych z transportem kolejowym.

Węgry
Wystawa lokomotyw. Węgry
Lokomotywa

Obok terenu wystawowego znajduje się mini-dworzec, skąd można wybrać się na przejażdżkę zabytkowym pociągiem. Jednak w czasie naszego pobytu wszystko było pozamykane, być może działa tylko w sezonie lub na zamówienie.

Dworzec kolejki zabytkowej

Właściwie nie przyjechaliśmy tutaj w celu obejrzenia lokomotyw, ale pałacu znajdującego się po przeciwnej stronie ulicy. Po przejściu przez bramę ukazuje się ładny, nie zbyt duży budynek w otoczeniu parku.

Pałac Szechenyich
Węgry. Pałac Szechenyich
Park

Pałac był siedzibą rodu Szechenyi i dziś w jego wnętrzach urządzono muzeum poświęcone rodzinie (nie zwiedzaliśmy), a w szczególności hrabiemu Istvanowi Szechenyi.

Na tyłach pałacu szyldy reklamują hotel i kawiarnię, niestety nieczynne od jakiegoś czasu – widzę zaniedbane wejścia i składowisko mebli. Rozległy park też jest mniej zadbany niż teren frontowy.

Nieczynny hotel i kawiarnia
Park i pałac

Fertöd

Jedziemy 15 km dalej do miejscowości Fertöd. Chcemy zwiedzić pałac Esterhazych. Tym razem budynek jest olbrzymi, wybudowany w stylu barokowo-rokokowym w drugiej połowie XVIII wieku.

Brama wjazdowa do pałacu
Pałac
Węgry. Pałac Esterhazych
Pałac
Fontanna
Pałac

Przed kasą stajemy o 14.25 lecz pani nie sprzedaje już biletów. Pałac czynny jest do 15.00. Wiem, moja wina, nie sprawdziłam godzin otwarcia. Nawet do głowy mi nie przyszło, że odwiedzany przez wielu turystów pałac może być czynny tak krótko. Musieliśmy zadowolić się spacerem po parku. A teren jest ogromny, może na rowerze dałoby radę go objechać.

Park pałacowy
Park
Pałac od strony parku

Spacerując po parku spotkałam się z takim jednym jegomościem, Joseph Haydn się nazywał. Muzyk przez jakiś czas tu mieszkał, komponował i koncertował.

Joseph Haydn

Ale jedźmy dalej, teraz już na teren Austrii. Pierwszym przystankiem będzie miejscowość o nazwie Frauenkirchen czyli Kościół Pani.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x