środa, 18 września, 2024

Park Gródek w Jaworznie (Arboretum Park Gródek Jaworzno) zachwyca malowniczością i turkusową barwą wody w otoczeniu pomarańczowych skał. To miejsce powstało w nieczynnym kamieniołomie.

We wpisie:

  • zbiorniki z turkusową wodą
  • widoki przywodzące na myśl Chorwację
  • dużo ścieżek spacerowych
Park Gródek
Park Gródek

Ogólnie o Parku Gródek

Park Gródek znajduje się w miejscowości Jaworzno, około 25 km na wschód od Katowic. Powstał w wyniku rekultywacji nieczynnego kamieniołomu, eksploatowanego w latach 1883 – 1997 r. Teren jest atrakcyjny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.

W wyrobisku, po zaprzestaniu wydobycia, powstały dwa akweny wodne, które są główną atrakcją Parku. Przygotowano także wiele ścieżek spacerowych, ustawiono ławki. Można przejść się również górą, ścieżką widokową. Aby umożliwić zejście do kamieniołomu wybudowano drewniane schody po obu jego stronach. Dodatkowo jest także łagodnie schodząca w dół droga.

Schody prowadzące w dół wyrobiska
Roślinność w dawnym kamieniołomie

Akweny wodne

Zasadnicza część Parku Gródek to tereny spacerowe oraz dwa akweny wodne: mniejszy Wydra i większy Orka. W żadnym z nich nie można się kąpać. Podobno powodem jest ograniczona zdolność samooczyszczania wody.

Zbiornik Wydra

To właśnie przy Zbiorniku Wydra gromadzi się najwięcej osób. Bliskość skał oraz turkusowa woda tworzą piękny krajobraz. Można usiąść na ławce lub urządzić piknik.

Dodatkową atrakcją jest wybudowana na zbiorniku kręta drewniana kładka z altankami. Niestety kładka jest obecnie częściowo uszkodzona (brak fragmentu kładki). W trakcie mojej wizyty część kładki znajdowała się kilkanaście centymetrów pod wodą. Nie wiem czy powodem jest wyższy stan wody czy osiadanie kładki. Nie stanowiło to przeszkody dla chętnych, spacerowano na bosaka lub w sandałach.

Widok na Zbiornik Wydra
Park Gródek ze ścieżki widokowej
Częściowo zatopiona kładka
Łąka na dnie kamieniołomu
Skały otaczające dawne wyrobisko

Zbiornik Orka

Zbiornik Orka jest większy i ma około 18 metrów głębokości. Powstała tu baza i szkoła nurkowania Diving Marina „Koparki”. Na dnie zbiornika podobno znajdują się zatopione dwie koparki i dwa samochody osobowe (a może jeszcze coś), co dla nurków jest sporą atrakcją.

Zalew dla spacerowiczów jest mniej dostępny. Po jednej jego stronie ustawiono ciąg estetycznych budynków bazy nurków, ale teren jest ogrodzony. Drugą stronę akwenu zamyka skalna ściana. Najłatwiej podejść do wody po obu krótszych bokach zalewu.

Zbiornik Orka
W oddali baza nurków
Zbiornik Orka i baza nurków

Informacje praktyczne

Wstęp do parku jest bezpłatny.

Parking. Zostawiłam samochód na parkingu przy ul. Jana III Sobieskiego, płatny 15 zł za dzień. W okolicy są też inne miejsca postojowe. Z parkingu prowadzi przejście na teren Parku Gródek. Za drewnianą bramą jeśli skręcisz w prawo, dojdziesz w pobliże ronda i dalej zejdziesz do poziomu zbiorników wodnych. Jeśli skręcisz w lewo dotrzesz do ścieżki biegnącej ponad wyrobiskiem.

Wejście na teren Parku Gródek z parkingu

Jedzenie. Na terenie parku nie ma punktów gastronomicznych, spotkałam tylko budkę z lodami i napojami (w tygodniu). Być może jest coś na terenie bazy nurków ale nie sprawdzałam. Bar z fast foodem znajduje się przy rondzie.

Inne. Miejsce jest bardzo popularne, jeśli możesz przyjedź w tygodniu. Kiedyś oba zbiorniki wodne łączyła „droga” biegnąca dnem wyrobiska. Obecnie nie ma możliwości jej przejścia, ponieważ w poprzek stanął płot ogradzający teren nurków. Trzeba wyjść na drogę prowadzącą powyżej zbiorników.

Wyjście z wyrobiska

Gdzie dalej

W Jaworznie jest jeszcze jedno interesujące miejsce utworzone w byłym kamieniołomie nazwane GEOstrefa.

Blisko stąd do miejscowości, które swój rozwój zawdzięczają kopalniom ołowiu i srebra: Sławkowa i Olkusza. Nieco dalej warto zatrzymać się na bardzo ładnej starówce Oświęcimia lub wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Fajnie zagospodarowany teren po kamieniołomie. Woda ma rzeczywiście niezwykły kolor. U nas też jest takie turkusowe jeziorko, ale zawiera poelektrowniane odpady. Niby niezdrowe, ale odwiedzających sporo:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM