piątek, 14 czerwca, 2024

Na trasę przez Sokole Góry i Górę Biakło wybrałam się nie tylko dla widoków ale też licznie występujących grup wapiennych ostańców. Trasa łatwa, urozmaicona kilkoma krótkimi podejściami o długości 7,4 km.

Góra Biakło

Szlak przez Rezerwat Sokole Góry

Przez Rezerwat Sokole Góry oraz w jego pobliżu przebiega wiele oznakowanych i nieoznakowanych ścieżek. Spacery można układać według własnych preferencji.
Moja trasa będzie biegła szlakiem zielonym, czarnym, czerwonym, żółtym (niektóre mają wspólny przebieg) oraz krótkim nieoznakowanym odcinkiem.

Parking

Startuję z miejsca oznaczonego na mapach google Parking leśny pod górą Biakło znajdującego się przy drodze Olsztyn – Biskupice. Parking to trochę nazwa na wyrost, raczej nieutwardzony plac o nieregularnym kształcie i z drzewami. Poza tym nieduży, więc w weekend może być trudno o wolne miejsce. W tygodniu parkowanie bez problemu.
Niedaleko jest jeszcze drugi parking.

Parking

Przebieg trasy

Odnajduję zielony szlak (wspólny przebieg z czarnym) i ruszam w kierunku Góry Biakło (340 m n.p.m.). Teren wokół niej nie jest zalesiony, więc góra pięknie prezentuje się już z daleka. Jej szczyt to wapienne skały zwieńczone metalowym krzyżem. Z tego powodu nazywana jest też Małym Giewontem. Na sam szczyt się nie wspinam lecz idę ścieżką między skałami z nieco stromym podejściem i zejściem. Jeśli dla kogoś byłoby to wyzwaniem, można wzgórze obejść dołem.

Góra Biakło
Niby-schody prowadzące na wzgórze
Góra Biakło
Na szlaku
Na szlaku

Dalej, już łatwą trasą, idę przez las do skrzyżowania szlaku zielono-czarnego z czerwonym. Skręcając za trasą czerwoną wkraczam na teren Rezerwatu przyrody Sokole Góry. Jego zbocza i szczyty porasta głównie bukowy las a szlak wznosi się i opada prowadząc przez rezerwat.

Ciekawostka
Rezerwat przyrody Sokole Góry utworzono w 1953 r., położony jest w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego powierzchnia to 223 ha. Rezerwat stanowią zalesione wapienne wzgórza, w wielu miejscach z odsłoniętymi skałami oraz liczne jaskinie tworzące system podziemnych korytarzy. Jedną z większych jaskiń nazwano Jaskinią Maurycego, której korytarze mają ponad 100 metrów długości.

Rezerwat Sokole Góry
Sokole Góry
Trasa przez wzgórza rezerwatu
Na trasie
Przylaszczka
Rezerwat Sokole Góry

Po dotarciu do kolejnego skrzyżowania szlaków wybieram trasę żółtą a dalej czerwoną. To łatwy odcinek, który początkowo biegnie u podnóża Sokolich Gór następnie prostą trasą przez tajemniczy las.

Na szlaku
Tajemniczy las ??

Kiedy jestem mniej więcej na wysokości Góry Biakło, szukam nieoznakowanej ścieżki, którą zamierzam dotrzeć w jej pobliże i wrócić do miejsca startu. Nie jest to trudne mając do pomocy zainstalowane na telefonie mapy. Korzystam z działającej on-line Mapa turystyczna.pl oraz działającej offline Maps.me. Po odszukaniu właściwej trasy, kieruję się w stronę Góry Biakło i wracam na parking.

Góra Biakło

Mapa trasy pieszej

Długość trasy: 7,4 km
Czas przejścia: 2 h 20 min

Gdzie dalej

Koniecznie odwiedź pobliskie ruiny zamku w Olsztynie k/Częstochowy oraz sprawdź jakie inne spacery po Jurze polecam. Jeśli wolisz proste i relaksujące wędrówki wzdłuż górskich rzek wybierz się w Beskidy. A najlepiej zajrzyj do mojego spacerownika.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x