środa, 18 września, 2024

Madera. Tygodniowy pobyt na wyspie był ucieczką przed polską zimą. Łagodniejszy klimat i wyższe temperatury, to jest to, co lubię zimową porą. Północną i centralną część wyspy zwiedzałyśmy wynajętym samochodem.

Pobyt na Maderze ujęłam w dwóch wpisach:
1. Informacje praktyczne i zwiedzanie części południowej – przeczytaj tutaj.
2. Zwiedzanie części północnej i centralnej.

Zwiedzanie północnej i centralnej Madery

W trakcie pobytu słońce towarzyszyło nam głównie w południowej części wyspy. Zwiedzanie północnej i centralnej Madery odbywało się przy silnym wietrze, deszczu i mgle. Słonko tylko chwilami wyglądało zza chmur. W związku z tym w niektórych miejscach spędziłyśmy niewiele czasu – kilka fotek i do samochodu.

Madera
Nieliczne słoneczne chwile

Półwysep św. Wawrzyńca

Półwysep św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço) to najdalej na wschód wysunięta część wyspy. Smagany wiatrem, wypalony słońcem, prawie półpustynny wąski pasek lądu. Jednak ze względu na endemiczne rośliny jest chroniony jako rezerwat przyrody. Można udać się na kilkukilometrowy spacer w najdalsze jego punkty.

Na półwysep zajechałyśmy w wyjątkowo wietrzny dzień. Podmuchy były tak silne, że trudno było utrzymać się na nogach a przytrzymać nie było czego, więc odpuściłam dłuższy marsz. Zadowoliłam się szybkim spojrzeniem na zatokę.

Madera – Półwysep św. Wawrzyńca
Widok na półwysep

Podjechałyśmy w jeszcze jedno widokowe miejsce na półwyspie o nazwie Miradouro do Rosto. Stąd też był świetny widok na wystające z oceanu skały.

Madera – Widok na skalisty półwysep
Połwysep św. Wawrzyńca

Dojazd. Wjeżdżając na półwysep św. Wawrzyńca natrafimy na rondo. Pierwszy zjazd doprowadzi nas do dużego parkingu i wyjścia na szlak na półwysep. Drugi zjazd kieruje na Miradouro do Rosto i mniejszy parking.

Duży parking na półwyspie św. Wawrzyńca

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro (Pico do Areeiro) jest trzecim co do wysokości szczytem Madery (1818 m n.p.m.). Najwyższy to Pico Ruivo (1862 m n.p.m.).

Na Pico do Arieiro można wjechać samochodem, a jest to bardzo popularne miejsce. Droga nie jest aż tak trudna, ponieważ wjeżdżają nią również autokary wiozące grupy turystów.

Po drodze wraz ze wzrostem wysokości widać zmianę szaty roślinnej, drzewa ustępują miejsca krzewom i trawom.

Droga na Pico do Arieiro

W przewodniku przeczytałam:
„Po drodze trzeba przejechać przez chmury. Powyżej chmur ukazuje się zupełnie inny świat – szczyty oblane słońcem.”

No cóż. Chmury były, deszcz też, jednak góra okazała się zbyt niska, z chmur nie wyjechałyśmy. To co zobaczyłam widać na poniższych zdjęciach.

Punkt widokowy na Pico do Arieiro
Widok z Pico do Arieiro
Kawiarnia z widokiem na górskie szczyty

Przed zjazdem z góry zrobiłyśmy sobie przerwę na najsłynniejszy portugalski deser babeczki zwane Pasteis de Belem (inna nazwa Pasteis de Nata). Babeczki robi się z ciasta filo z zapieczoną masą budyniową.

Bar na Pico do Arieiro
Najsłynniejszy portugalski deser – babeczki zwane Pasteis de Belem

Santana

Wizytówką miasteczka Santana jest mini-skansen z charakterystycznymi budynkami ze spadzistymi dachami. Te niewielkich rozmiarów domy budowano z drewna i kamieni. Miały dwie kondygnacje, gdzie na górze zwykle znajdowała się sypialnia, czasem posiadały piwnicę.

Obecnie kilka odrestaurowanych stoi w centrum Santany. Wykorzystano je na sklepiki z lokalnymi wyrobami i informację turystyczną.

Madera – Santana
Jeden z charakterystycznych domków
Mini-skansen w centrum Santany
Santana

São Vicente

São Vicente jest jedną z największych miejscowości na północy wyspy. Jego mieszkańcy trudnią się głównie rolnictwem. Patronem miasta jest św. Wincenty, którego wizerunki można zobaczyć w kościele w centrum miejscowości. Jest też wykuta w skale mała kapliczka św. Wincentego (Capelinha de São Vicente) z 1692 r. Znajduje się między przęsłami mostu, u ujścia rzeki do oceanu.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie widziałam centrum miejscowości, które leży nieco wyżej. Zatrzymałyśmy się tylko na krótki spacer nad oceanem i kawę z widokiem na huczące fale.

Kapliczka św. Wincentego w São Vicente
Ścieżka wzdłuż rzeki
Widok na São Vicente
Ocean i kawiarnio-restauracja
Domy z widokiem na ocean

Seixal

Do Seixal zajechałyśmy tylko nad samo wybrzeże. Potężne fale rozbijały się o skały i zalewały parking. Tuż obok znajdowała się czarna plaża, prawie pusta w tych wietrznych warunkach. Podjeżdżali tylko nieliczni turyści, robili kilka zdjęć i odjeżdżali.

Zalewające parking fale oceanu
Wybrzeże w Seixal
Droga dojazdowa i czarna plaża

Porto Moniz

Porto Moniz jest najczęściej odwiedzaną miejscowością na północy wyspy a to za sprawą naturalnych basenów powstałych wśród wulkanicznych skał. Dostęp do nich poprawiono wykonując betonowe ścieżki i schodki. Podobno woda w nich jest znacznie cieplejsza niż w oceanie.

Widok na Porto Moniz
Porto Moniz jeszcze w świątecznej dekoracji
Ulica w Porto Moniz
Dojście do naturalnych basenów między skałami
Naturalne baseny
Widok na ocean

Płaskowyż Paul da Serra

Płaskowyż Paul da Serra znajduje się w centralnej części wyspy na wysokości 1300-1500 m n.p.m. Nazywany jest „gąbką Madery”. W czasie deszczów jego podłoże nasiąka i powoli zasila liczne strumyki. Płaskowyż jest również pastwiskiem, a swobodnie poruszające się krowy czasem spacerują po jezdni.

Droga przez płaskowyż
Spacerujące krowy

Lasy wawrzynolistne

Lasy wawrzynolistne uważane są za prawdziwy relikt. Zachowały się tylko na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Azorach. Na Maderze las porasta około 20 % wyspy, ale kiedyś zajmował kilkukrotnie większą powierzchnię. I właśnie od tego lasu pochodzi nazwa wyspy – portugalskie słowo madeira znaczy drewno.

Drzewa zasilają również wyspę w wodę. Liście pochłaniają wodę z powietrza i przekazują do korzeni, która dalej przenika do ziemi. Lasy wpisano na listę UNESCO.

Droga wśród drzew wawrzynolistnych
Las wawrzynolistny
Drzewa
Las wawrzynolistny

I na koniec jeszcze dwa zdjęcia z drogi przez centralną Maderę.

Droga we mgle
Widok na dolinę

Co dalej

Przeczytaj wcześniejszy wpis Madera w styczniu. Informacje praktyczne i część południowa, który będzie uzupełnieniem obecnego. Oba posty powstały w oparciu o szybkie spojrzenie na Maderę w trakcie tygodniowego pobytu. Dlatego zachęcam Cię do poszerzenia wiedzy na www.madera.org.pl.

A może zaplanujesz inny zimowy kierunek np. Maltę lub Lanzarote.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbarossa
Barbarossa
1 rok temu

Dziękuję za piękną wycieczkę. widzę, że mimo nie do końca sprzyjającej pogodzie sporo zwiedziłaś. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Ewa
1 rok temu

Mariolu, Madera jest niezwykłe urokliwa, szkoda, że nie wybraliście się na wędrówkę na koniec Półwyspu Wawrzyńca. My mimo dnia bardzo wietrznego ale też słonecznego pokonaliśmy całą trasę i mimo iż cała wyspa zachwycała nas nieustannie to tę wycieczkę dość wymagająca uważam za najpiękniejszą. Zajrzyj do mnie na bloga – zdjęcia wyszły mi całkiem nieźle. Pozdrawiam z Alanyi ❤️ dzisiaj deszcz, burze z piorunami, ale nie narzekamy bo przyda nam się przerwa w pieszych wycieczkach 😅

Urszula
1 rok temu

Dobrze, że nie czuć tutaj tego wiatru, bo widać, jaki ocean zły! Ale krajobrazy wspaniałe, pomimo deszczu i mgły. No i kwitnące kwiaty w styczniu, to bardzo przyjemnie optymistyczne. Lubię też te pyszne babeczki. Ostatnio jadłam je na jarmarku bożonarodzeniowym… we Wrocławiu!

Mo.
1 rok temu

Madera jest przepiękna bo w wielu miejscach dzika. Odbiega od wyobrażeń jakie mamy o europejskich wyspach. Mam Maderę na swojej liście wymarzonych destynacji, nawet w marcu planowaliśmy lecieć ale trochę nas zniechęciły ceny biletów. Mój kolega był na Maderze w maju i też narzekał, że było chłodno, wietrznie i nie dało się plażować. Myślę, że Madera trochę odbiega klimatem od tropikalnych wysp ale jest idealnym miejscem, żeby nacieszyć się przyrodą.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM