poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Niemcza to niewielkie miasteczko położone nad rzeką Ślęzą w powiecie dzierżoniowskim. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze zapiski o istnieniu grodu pochodzą z 990 roku, kiedy przeszła pod władanie państwa polskiego. Wcześniej leżała na terenach plemienia Ślężan. Niemcza w średniowieczu była znaczącą twierdzą, co potwierdzają zachowane zabytki.

Miejscowość oglądamy w pochmurne i deszczowe popołudnie, wcześniej wiedziałam tylko tyle, że warto tu zajrzeć. Położenie centrum Niemczy na wzgórzu jest bardzo atrakcyjne. Zaskoczyła nas mnogość zabytków na tak małej powierzchni, oraz długie fragmenty murów obronnych z XI-XII wieku.

Niestety miejscowość jest bardzo zaniedbana, choć widać już pierwsze wyremontowane miejsca. Z drugiej strony może w tym jej urok, że zastygła w miejscu i nikt jeszcze nie sprzedaje chińskich pamiątek (chyba nie sprzedaje).

Widok na położone na wzgórzu centrum

Do miasta można wjechać z dwóch stron – przez Bramę Dolną lub Bramę Górną. Na Bramie Dolnej umieszczono orła trzymającego herb miasta.

Brama Dolna
Mury miejskie połączone z Bramą Dolną
Baszta Górna w trakcie remontu i fragmenty murów

Centralne miejsce zajmuje podłużny rynek otoczony zabytkowymi kamienicami oraz współczesnymi budynkami. W jednym z narożów znajduje się kościół p.w. NMP z XIX wieku.

Kościół p.w. NMP z XIX w.
Kamienice z XVII / XVIII w.
Niemcza
Rynek

Wychodząc poza rynek napotkamy mur miejski otaczający znaczną część centrum miasta.

Ulica wzdłuż murów miejskich
Mury miejskie
Ulica wzdłuż muru
Widok na kościół
Widok w kierunku rynku

Można również wyjść poza mury i przejść się wzdłuż nich, lub zejść schodami w kierunku połyskującego w dole stawu. Jednak późna pora i kolejny opad deszczu zmusiły nas do odwrotu.

Mury miejskie
Zejście ze wzgórza

W Niemczy, jak przystało na dawną średniowieczną twierdzę, znajduje się również zamek. Pod sam zamek nie dotarliśmy, widziałam go tylko wysoko ponad Bramą Dolną. Zamek był kilkukrotnie palony i odbudowywany, a obecny budynek w niczym nie przypomina pierwotnej budowli. Podobno przez jakiś czas funkcjonował w nim zakład odzieżowy.

Zachęcam do odwiedzenia miasta szczególnie osoby, które szukają miejsc mało znanych i jeszcze nie wypielęgnowanych. Niemcza może mile zaskoczyć.

W pobliżu odwiedziliśmy Ogród Botaniczny w Wojsławicach, także w deszczu.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

 

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mo.
5 lat temu

Myślę, że Niemcza ma fajny, małomiasteczkowy klimat, który pewnie nie każdemu przypada do gustu. Bardzo podobają mi się mury miejskie i kolorowe kamienice. Szkoda, że podczas Twojej wizyty nie było słońca – myślę, że przy lepszej pogodzie Niemcza może zachwycić.

Barbarossa
Barbarossa
5 lat temu

Lubię odkrywać takie małe miasteczka. Może kiedyś tam dotrzemy. 🙂 Czy zamek można zwiedzać?
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Gabriela
Gabriela
5 lat temu

lubię takie małe miasteczka, jakby zapomniane, ciche, z powolnym życiem mieszkańców…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x