piątek, 14 czerwca, 2024

Turek – miejscowość w województwie wielkopolskim, nie mieszkaniec Turcji. Nazwa miejscowości pochodzi od tura znajdującego się w herbie miasta.

W Turku zatrzymałam się tylko na chwilę. Miała być przerwa na obiad w dalszej podróży. Zaparkowaliśmy samochód na rynku otoczonym kamienicami z XIX w. Ładnie tu, dużo zieleni i kwiatów, fontanna.

Rynek w Turku
Turek
Turek
Rynek

W jednym z narożników zobaczyłam kościół. Wchodząc do środka nie miałam świadomości co zobaczę. A zobaczyłam wspaniałe dzieło sztuki, wykonane przez jednego z najświetniejszych artystów tamtych czasów. 

Kościół z dziełami J. Mehoffera
Widok na kościół

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiono w latach 1904–1913. Natomiast zdobienie wnętrza wykonał uczeń Jana Matejki, Józef Mehoffer w latach od 1933–1939r. Wykonano wtedy kompletne polichromie i dziewięć witraży. To co pozostało do zrobienia, ukończono po II wojnie światowej już bez udziału artysty.

Kościół w Turku
Wnętrze kościoła
Polichromia wykonana przez Józefa Mehoffera
Ołtarz
Polichromia wykonana przez Józefa Mehoffera
Dzieło Józefa Mehoffera
Kościół w Turku
Polichromia wykonana przez Józefa Mehoffera
Nawa boczna
Witraż

Józef Mehoffer był wybitnym malarzem, witrażystą, grafikiem. Studiował, a później był rektorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział m.in. przy realizacji polichromii w kościele Mariackim w Krakowie. Malował również obrazy, tworzył grafiki książkowe, afisze, znaki towarowe i wiele innych.

Artysta przysiadł na ławeczce nieopodal kościoła NSPJ w Turku.

Pomnik Józefa Mehoffera

Nauczycielowi Józefa Mehoffera, Janie Matejko poświęciłam wpis „Matejko – sukces artystyczny i trudne małżeństwo”. A o muzeum Mehoffera znajdziesz co nieco we wpisie poświęconym oddziałom Muzeum Narodowego w Krakowie.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
6 lat temu

Od jakiegoś czasu z nieskrywaną przyjemnością śledzę Pani bloga 🙂 a trafiłam tutaj szukając informacji o La Graciosie, na którą wybieram się podczas wrześniowej podróży na Lanzarote. Życzę jeszcze wielu interesujących wypraw.
Z pozdrowieniami,
Sylwia (http://mis-lugares-favoritos.blogspot.com

Urszula
5 lat temu

Poszukałam wpis o moich stronach! A ja tam jeszcze nie byłam, choć mam w planach.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x