wtorek, 19 marca, 2024

Cieszyn to historyczne miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Olzą. Dawniej był jednym miastem, obecnie jest rozdzielony graniczną rzeką Olzą na dwa miasta: Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Informacje ogólne

Cieszyn i Czeski Cieszyn znacznie różnią się od siebie. Miasto po stronie polskiej było dawniej centrum księstwa cieszyńskiego rządzonego przez dynastie Piastów oraz Habsburgów. W związku z tym większość zabytków znajduje się właśnie tutaj. Miasta różnią się także ukształtowaniem terenu – część polska jest pagórkowata, strona czeska równinna.

Pod podziałem Cieszyn po stronie czeskiej, ze względu na równy teren, traktowano jako zaplecze czy przedmieścia miasta. Łatwiej było tu wytwarzać, przeładowywać czy składować towary. W związku z tym rozwój tej części miasta przypada dopiero na XIX w., kiedy uruchomiono kolej.

W tym wpisie zapraszam do zwiedzania Cieszyna polskiego, w kolejnym pojawi się też Czeski Cieszyn.

Co zwiedzić w Cieszynie

Wzgórze Zamkowe

Początki Cieszyna znajdziemy właśnie tutaj na Wzgórzu Zamkowym, gdzie w X wieku powstał piastowski gród. Choć w rzeczywistości ślady osadnictwa sięgają nawet V w. p.n.e.

To moje ulubione miejsce w mieście, a spacer alejkami wśród wysokich drzew i cennych zabytków sprawia mi wiele przyjemności.

Najcenniejszym zachowanym zabytkiem jest Rotunda romańska z XI w. jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce.

Czy wiesz? Wizerunek Rotundy znajduje się na banknocie 20 zł.

Na wzgórzu zobaczymy również Wieżę Ostatecznej Obrony wzniesioną w XIII w., będącą pozostałością systemu obronnego zamku. Miała około 25 metrów wysokości i 4,2 m grubości murów. Obok zachowały się ślady kuchni zamkowej.

Najwyższa jest Wieża Piastowska z XIV w., z której szczytu można spojrzeć na miasto i okolicę. Jeśli jednak pokonanie 121 stopni to zbyt wiele, na poziomie parku też znajduje się punkt widokowy. Całej okolicy z niego nie zobaczymy ale Olzę i Czeski Cieszyn jak najbardziej.

Na wzgórzu znajduje się jeszcze Pałac Myśliwski Habsburgów wybudowany na pozostałościach gotyckiego zamku, obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna.

Rotunda
Wieża Ostatecznej Obrony
Cieszyn
Pałac Myśliwski
Widok z parku na Olzę i Czeski Cieszyn

Rynek i Stare Miasto

Rynek otaczają głównie domy z przełomu XIX / XX w. Wcześniejsze budynki w XVIII w. uległy zniszczeniu w wyniku wybuchu wielkiego pożaru. Uwagę zwraca ratusz oraz budynek dawnego hotelu Pod Brunatnym Jeleniem. Łatwo go rozpoznać, ponieważ na szczycie elewacji umieszczono wizerunek jelenia. W centralnej części rynku znajduje się nieczynna o tej porze roku fontanna z figurą św. Floriana. Główną ulicą zabytkowego centrum jest ulica Głęboka, która łączy Wzgórze Zamkowe z Rynkiem.

Warto też zwrócić uwagę na teatr (pl. Teatralny 1) wybudowany w 1910 r. Jak na owe czasy był nowocześnie wyposażony w obrotową scenę, centralne ogrzewanie, żelazną kurtynę przeciwpożarowa, salę baletową, garderoby. Jeśli interesuje cię repertuar, zajrzyj na stronę teatru.

Koniecznie należy pospacerować uliczkami starówki szczególnie zwracając uwagę na stare, pięknie wykonane drzwi wiodące do kamienic (jeszcze nie wszystkie wymieniono na nowe). Na starówce, mimo że nie jest duża, odnajdziemy sporo urokliwych zakątków.

Rynek – w głębi ratusz i budynek Pod Brunatnym Jeleniem
Starówka
Ulica Głęboka

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne. Muzeum zwiedza się z przewodnikiem. Mnie oprowadzała pani, opowiadająca z wielką pasją o zbiorach i historii Cieszyna. Najbardziej zwróciły moją uwagę wnętrza pałacu mieszczącego muzeum oraz misternie wykonane elementy strojów cieszyńskich. Do pałacu przylega niewielki park.

Informacje praktyczne
Muzeum jest nieczynne w poniedziałek. W pozostałe dni wejścia odbywają się z przewodnikiem w ustalonych godzinach. Ceny biletów oraz godziny sprawdź na stronie www.muzeumcieszyn.pl.

Dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Wnętrze muzeum
Księgozbiór
Elementy stroju

Studnia Trzech Braci

Miejsce związane jest z legendą o trzech braciach: Bolka, Leszka i Cieszka, którzy spotkali się przy źródle i z tej radości założyli miasto. Ale to tylko legenda.

W rzeczywistości studnia istniała już w XV wieku i początkowo należała do braci dominikanów. Natomiast żeliwną altanę ustawiono w 1868 roku umieszczając napisy o trzech braciach po polsku, łacinie i niemiecku. Po wojnie napis niemiecki zastąpiono płaskorzeźbą.

Studnia trzech braci
Napisy na altanie

Wenecja Cieszyńska

Wenecja Cieszyńska to urokliwe miejsce, choć nazwę nadano raczej „na wyrost”. Nazwa wzięła się od położenia domów nad kanałem Młynówki, do których prowadzą malownicze mostki. Latem zieleń i kwiaty przykrywają panujący nieład. Wczesną wiosna widać bałagan i zaniedbane budynki. Miejsce z potencjałem, ale wymaga odświeżenia, a jeszcze lepiej „ogarnięcia” całości przez architekta.

Wenecja Cieszyńska

Tereny spacerowe

Atrakcyjne położenie miasta umożliwia odbycie wielu ciekawych spacerów po stronie polskiej i czeskiej. Tereny zielone przystosowano do rekreacji budując alejki, ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci. Przejście ze strony Polskiej na Czeską nie stanowi problemu. W obrębie miasta można przejść nad Olzą dwoma mostami drogowymi oraz kładką dla pieszych.

Graniczna rzeka Olza

Ciekawostki

Madonna z Dzieciątkiem

Z figurą Madonny z Dzieciątkiem stojącej na kolumnie na Starym Targu wiąże się ciekawa historia. Drewniana figurka uważana była za bezwartościową a mieszkańcy od czasu do czasu odnawiali ją farbami według własnego pomysłu. Kiedy w 2000 roku oddano ją do konserwacji, okazało się, że to bardzo cenna XIV wieczna rzeźba, powstała na zamówienie księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka.

Obecnie oryginalna rzeźba znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, na Starym Targu ustawiono jej kopię.

Kopia rzeźby na Starym Targu
Oryginał rzeźby w muzeum

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity objęto ochroną wyznaczając na Wzgórzu Zamkowym zespół przyrodniczo krajobrazowy „Bluszcze na Górze Zamkowej”. Bluszcze porastają runo, pną się po murkach i drzewach. Podobno jesienią kwitną. Można je też spotkać w innych miejscach Cieszyna.

Bluszcze na Wzgórzu Zamkowym
Bluszcze nad rzeczką Puńcówką

Cieszyńskie kanapki

Kiedy znajoma powiedziała mi, że będąc w Cieszynie muszę koniecznie spróbować cieszyńskich kanapek, myślałam że żartuje. Postanowiłam jednak zgłębić temat.

Okazało się, że są i cieszą się dużą popularnością, a najpopularniejsza jest kanapka śledziowa. Jej historia sięga lat 50-tych XX w. Wtedy to Islandia zaczęła kupować u nas produkowane w Cieszynie wafelki Prince Polo w zamian oferując śledzie. Tak więc do Cieszyna zaczęły trafiać duże ilości śledzi.

Ktoś wpadł na pomysł aby przygotować kanapkę ze śledziem, potem ofertę rozszerzono o kanapki m.in. z sałatką jarzynową, szynką, pastą jajeczną lub z makreli. Kanapki robi się na pieczywie jasnym lub ciemnym z dobrych jakościowo produktów bez konserwantów. Wytwórcą i sprzedawcą kanapek jest „Społem”. Lokalizację sklepów sprawdź na stronie www. Dwa z nich znajdują się kilka kroków od Rynku cieszyńskiego.

Sklep Społem i reklama kanapek
Cieszyńskie kanapki: ze śledziem, sałatką i pastą jajeczną

Informacje praktyczne

Parkowanie

Całe centrum Cieszyna objęte jest strefą płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00.

Bezpłatny parking (Parking Pod Zamkiem) w dobrej lokalizacji znajduje się przy ulicy Dojazdowej, u podnóża Wzgórza Zamkowego. Jednak parking nie jest duży i często wszystkie miejsca są zajęte. Jeśli jednak uda Ci się tu zaparkować, w pobliżu znajdują się schody i winda którą można wjechać na Wzgórze Zamkowe.

Gdzie jeść

Na obiad
> Restauracja na Rogu (Rynek 20). można wybrać coś z karty lub zamówić danie dnia za około 25 zł w zależności od zestawu. Ja zamówiłam zestaw, który okazał się bardzo smaczny, szczególnie dodatek sosu z leśnych grzybów.
> Kamienica Konczakowskich (Rynek 19). Restauracji usytuowanych w XVI w. kamienicy. Klimatyczna restauracja, smaczne i ładnie podane dania. Zamówiłam gnocchi, które trochę mnie zaskoczyło farszem w środku, zawsze jadłam z okrasą na zewnątrz. Coś nowego i smacznego.

Wnętrze Restauracji na Rogu
Gnocchi w Kamienicy Konczakowskich

Na kawę
> Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1). Klimatyczna, kameralna i podobno najlepsza kawiarnia w Cieszynie. A właściwie kawiarnio-księgarnia z półkami książek na każdej ścianie.
> Cafe Muzeum (ul. Tadeusza Regera 6). Kawiarnia znajduje się na terenie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Czynna jest codziennie, nawet jak zamknięte jest muzeum. Miejsce spokojne z niepowtarzalną atmosferą, pomieszczenie obszerne, dodatkowo w sezonie ogródek ze stolikami. Zdecydowanie warto.

Kawiarnia Kornel i Przyjaciele
Cafe Muzeum

Gdzie nocować

Można wynająć apartament na starówce, ale wtedy zwykle samochód trzeba zostawić przy ulicy. Jeśli ktoś woli hotel z parkingiem to polecam:

> Hotel Liburnia (ul. Liburnia 10). Hotel posiada dobre opinie. Z hotelu na starówkę można dojść pieszo, od Rynku dzieli nas 900 metrów.
> Hotel Mercure Cieszyn (ul. Motelowa 21). Przyjemny hotel z dobrymi opiniami, jednak dosyć daleko od centrum. Trzeba podjechać bliżej samochodem lub pokonać pieszo 2,5 km.

Mapa odwiedzonych miejsc

Mapa miejsc wymienionych we wpisie.

Podsumowanie

Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. Można tu wpaść na jednodniową wycieczkę, ale ja polecam przyjechać na kilka dni. Zwiedzanie zabytkowego centrum zajmie cały dzień. Pozostałe dni warto poświęcić na Czeski Cieszyn, spacery wzdłuż Olzy lub po Rezerwacie przyrody Lasek Miejski nad Olzą. Moim ulubionym miejscem jest Wzgórze Zamkowe, które najpiękniej wygląda jesienią w otoczeniu kolorowych liści.

Co w pobliżu

Będąc w Cieszynie warto pojechać w Beskidy i wybrać się górskimi szlakami np. na Równicę lub jeśli brak sił w nogach, na wycieczkę pieszo-kolejkową zwaną Pętlą Cieńkowską. Jeśli szukasz spokojnych miejsc na Śląsku Cieszyńskim, proponuję wybrać mało znanych region z winnicą, dwoma pałacami i zamkiem czyli okolice Kończyc.

Spacerując po Cieszynie przypomniały mi się dwa inne nieduże miasta: Piotrków Trybunalski i Oświęcim. W obu znajdują się starówki i wiele atrakcji do odwiedzenia.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Jak pięknie musi tam być latem, skoro nawet teraz jest przyjemnie. Daleko ode mnie, więc wiedziałam tylko tyle, że jest czeski i polski. A tu taki kawał historii odkryłaś. I tyle ciekawostek. Ten spacer to wielka przyjemność. Dzięki, Mariolka:)))

Jula
1 rok temu

Cieszyńskie kanapki, w dodatku ze śledziem? No to nie lada ciekawostka. Z resztą całe miasto jest niezwykle interesujące i nawet bez tych przepysznie wyglądających kanapek, można by tam miło spędzić czas wcale się nie nudząc.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x