piątek, 27 maja, 2022

Jezioro Königssee (jezioro Królewskie) położone jest w niemieckich Alpach w Parku Narodowym Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden). Otoczone skalnymi ścianami jezioro ma 8 km długości i 1,25 km maksymalnej szerokości. Dzięki dbałości o środowisko woda w jeziorze jest bardzo czysta i nadaje się do picia. Mimo rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska, na okolicznych pastwiskach pasą się krowy, a po jeziorze pływają stateczki, mające od 1909 r. elektryczny napęd.

Statki wypływają w rejs z przystani Königssee i zatrzymują się w dwóch miejscach: St. Bartholomä i Salet. Jest jeszcze trzecia przystań, Kessel, ale tylko na żądanie. Po zejściu na ląd, na miejscu możemy spędzić dowolną ilość czasu, po czym płyniemy dalej. Stateczki kursują często (rzadziej od października do kwietnia), kiedy jeden odpłynie, już po chwili z daleka widzimy kolejny. Byle tylko nie zapomnieć wrócić na czas, ponieważ dróg lądowych wzdłuż jeziora nie ma. Przepłynięcie całego jeziora zajmuje 1 godz. 15 min. W trakcie rejsu towarzyszą nam piękne widoki, skalne ściany i wodospady.

Kolejka do kazy biletowej w Niemczech

Kolejka do kasy biletowe (początek września)

Przystań statków turystycznych

Przystań Königssee

Rejs po jeziorze

Widok ze statku na przystań

Rejs po jeziorze Königssee

Rejs po jeziorze Königssee

Rejs po jeziorze

Rejs po jeziorze

Ściana Echa

W trakcie rejsu towarzyszą nam piękne widoki, skalne ściany i wodospady. Atrakcją i zarazem ciekawostką jest Ściana Echa. Aby usłyszeć echo statek zatrzymuje się w pobliżu skały, a osoba z obsługi gra na trąbce krótką melodię. W zależności od pogody słyszymy 1 – 2 odbicia. Dawniej w tym miejscu strzelano z karabinu i wtedy echo dało się usłyszeć do 7 razy.

Rejs po jeziorze

Rejs po jeziorze

Pierwszy przystanek St. Bartholomä

Pierwszy przystanek znajduje się przy kościele św. Bartłomieja (St. Bartholomä). Charakterystyczny budynek kościoła z czerwonymi kopułami często widnieje w materiałach reklamowych. Wielu z nas pewnie zna kościół ze zdjęć, choć nigdy nie było w Königssee. Początki kościoła sięgają XII w., a ostatnią przebudowę wykonano w XVII w. Obok znajduje się dawny pałacyk myśliwski, obecnie restauracja.

Przystań St. Bartholomä

Przystań St. Bartholomä

Kościół św. Bartłomieja

Kościół św. Bartłomieja

Drugi przystanek Salet

Drugi przystanek, Salet, znajduje się na końcu jeziora. Po zejściu ze statku chwilę podziwiamy widoki, następnie ruszamy dalej do jeziora Górnego (Obersee).

Rejs po jeziorze

Przystań Salet

Przystań Salet

Widok na jezioro

Dojście do jeziora Górnego zajmuje około 20 minut. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki i szumiący górski potok. Jezioro Obersee jest znacznie mniejsze od Königssee. Można przejść się na drugi koniec jeziora, ale obejść wokoło nie da się, ponieważ z jednej strony skalna ściana malowniczo schodzi do wody.

W drodze do jeziora Górnego

Jezioro

Widoki w drodze do jeziora

Jezioro Górne (Obersee)

Jezioro Górne (Obersee)

Jezioro Górne (Obersee)

Jezioro Górne (Obersee)

 

Podsumowanie:

Jezioro Königssee jest najczystszym jeziorem w Niemczech. Płynąc w kierunku końca jeziora po prawej stronie widzimy szczyt Watzmann (2713 m), drugi co do wielkości w Niemczech. Otoczenie i widoki są prześliczne, ale jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się w rejs przy słonecznej pogodzie. Wtedy odbicia gór w wodzie i kolory są bardziej intensywne.

Rozkład rejsów, ceny i inne informacje sprawdź na stronie Königssee.

Inne miejsca, które odwiedziliśmy w trakcie krótkiego pobytu w Bawarii.

0 0 votes
Article Rating
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 rok temu

Wspaniały rejs.
A film ładuje się, ładuje się i ładuje…

Elżbieta
Elżbieta
1 rok temu

Piękne miejsca, chciałoby się tam być.

Maria
1 rok temu

Wow, jakie cudne widoki. Byliśmy tam miesiąc temu, ale ze względu na brzydką pogodę odwołano rejsy. Strasznie żałuję patrząc na Twoje śliczne fotki:)

Urszula
1 rok temu

Ależ bym popłynęła taką trasą! Widać, że cieszy się ono dużą popularnością. I się nie dziwię, bo woda pięknego koloru, widoki bajeczne, a kościółek śliczny. Relaks niesamowity! Fajne miejsce poszukałaś:)))

Inka
1 rok temu

Cudownie! Połączenie wody i gór zawsze wywiera na mnie piorunujące wrażenie.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x