piątek, 14 czerwca, 2024

Jezioro Königssee (jezioro Królewskie) położone jest w niemieckich Alpach w Parku Narodowym Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden). Otoczone skalnymi ścianami jezioro ma 8 km długości i 1,25 km maksymalnej szerokości.

Dzięki dbałości o środowisko woda w jeziorze jest bardzo czysta i nadaje się do picia. Mimo rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska, na okolicznych pastwiskach pasą się krowy, a po jeziorze pływają stateczki, mające od 1909 r. elektryczny napęd.

Ogólnie o rejsie

Statki wypływają w rejs z przystani Königssee i zatrzymują się w dwóch miejscach: St. Bartholomä i Salet. Jest jeszcze trzecia przystań, Kessel, ale tylko na żądanie.

Po zejściu na ląd, na miejscu możemy spędzić dowolną ilość czasu, po czym płyniemy dalej. Stateczki kursują często (rzadziej od października do kwietnia), kiedy jeden odpłynie, już po chwili z daleka widzimy kolejny. Byle tylko nie zapomnieć wrócić na czas, ponieważ dróg lądowych wzdłuż jeziora nie ma. Przepłynięcie całego jeziora zajmuje 1 godz. 15 min. W trakcie rejsu towarzyszą nam piękne widoki, skalne ściany i wodospady.

Kolejka do kazy biletowej w Niemczech
Kolejka do kasy biletowej (początek września)
Przystań statków turystycznych
Przystań Königssee
Jezioro Königssee
Jezioro Königssee – widok ze statku na przystań
Rejs po jeziorze Königssee
Rejs po jeziorze Königssee
Rejs po jeziorze
Jezioro Königssee

Co zobaczysz w trakcie rejsu

Ściana Echa

W trakcie rejsu towarzyszą nam piękne widoki, skalne ściany i wodospady. Atrakcją i zarazem ciekawostką jest Ściana Echa. Aby usłyszeć echo statek zatrzymuje się w pobliżu skały, a osoba z obsługi gra na trąbce krótką melodię. W zależności od pogody słyszymy 1 – 2 odbicia. Dawniej w tym miejscu strzelano z karabinu i wtedy echo dało się usłyszeć do 7 razy.

Rejs po jeziorze
Rejs po jeziorze

Pierwszy przystanek – St. Bartholomä

Pierwszy przystanek znajduje się przy kościele św. Bartłomieja (St. Bartholomä). Charakterystyczny budynek kościoła z czerwonymi kopułami często widnieje w materiałach reklamowych. Wielu z nas pewnie zna kościół ze zdjęć, choć nigdy nie było w Königssee.

Początki kościoła sięgają XII w., a ostatnią przebudowę wykonano w XVII w. Obok znajduje się dawny pałacyk myśliwski, obecnie restauracja.

Przystań St. Bartholomä
Przystań St. Bartholomä
Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja

Drugi przystanek – Salet

Drugi przystanek, Salet, znajduje się na końcu jeziora. Po zejściu ze statku chwilę podziwiamy widoki, następnie ruszamy dalej do jeziora Górnego (Obersee).

Rejs po jeziorze
Przystań Salet
Przystań Salet
Widok na jezioro

Dojście do jeziora Górnego zajmuje około 20 minut. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki i szumiący górski potok. Jezioro Obersee jest znacznie mniejsze od Königssee. Można przejść się na drugi koniec jeziora, ale obejść wokoło nie da się, ponieważ z jednej strony skalna ściana malowniczo schodzi do wody.

W drodze do jeziora Górnego
Jezioro
Widoki w drodze do jeziora
Jezioro Górne (Obersee)
Jezioro Górne (Obersee)
Jezioro Górne (Obersee)
Jezioro Górne (Obersee)

Podsumowanie

Jezioro Königssee jest najczystszym jeziorem w Niemczech. Płynąc w kierunku końca jeziora po prawej stronie widzimy szczyt Watzmann (2713 m), drugi co do wielkości w Niemczech. Otoczenie i widoki są prześliczne, ale jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się w rejs przy słonecznej pogodzie. Wtedy odbicia gór w wodzie i kolory są bardziej intensywne.

Rozkład rejsów, ceny i inne informacje sprawdź na stronie Königssee.

Gdzie dalej

Oprócz Jeziora Königssee zwiedziliśmy w okolicy inne warte zobaczenia miejscowości.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

 

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
3 lat temu

Wspaniały rejs.
A film ładuje się, ładuje się i ładuje…

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Piękne miejsca, chciałoby się tam być.

Maria
3 lat temu

Wow, jakie cudne widoki. Byliśmy tam miesiąc temu, ale ze względu na brzydką pogodę odwołano rejsy. Strasznie żałuję patrząc na Twoje śliczne fotki:)

Urszula
3 lat temu

Ależ bym popłynęła taką trasą! Widać, że cieszy się ono dużą popularnością. I się nie dziwię, bo woda pięknego koloru, widoki bajeczne, a kościółek śliczny. Relaks niesamowity! Fajne miejsce poszukałaś:)))

Inka
3 lat temu

Cudownie! Połączenie wody i gór zawsze wywiera na mnie piorunujące wrażenie.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x