wtorek, 19 marca, 2024

Polanica-Zdrój – uzdrowisko i miejscowość wypoczynkowa, ale też parki, mnóstwo alejek do spacerów i zabytkowe centrum nad Bystrzycą Dusznicką.

Ogólnie

W jednym z pierwszych informatorów o wodach leczniczych wydanym w 1914 roku napisano:

… w dobie obecnej, która wiele wymaga od poszczególnego człowieka, w której się objawia spotęgowana walka konkurencyjna oraz gorączkowość i nadzwyczajna ruchliwość w różnych dziedzinach życia, zaznacza się większa potrzeba odpoczynku i wytchnienia, niż za naszych ojców.

To napisano ponad 100 lat temu. Ciekawe co napisałby autor o obecnych czasach?

Ale wracajmy do współczesnej Polanicy-Zdrój.  Z całą pewnością jest to miejscowość bardzo zielona. Zdobią ją nie tylko parki ale i drzewa rosnące wzdłuż ulic.

Miasto słynie z mineralnych wód leczniczych. „Wielką Pieniawę” możemy napić się z kilku ujęć, natomiast „Pieniawa Józefa” sprzedawana jest głównie jako woda „Staropolanka”. 

Polanica-Zdrój
Polanica-Zdrój
Rzeka Bystrzyca Dusznicka
Rzeka Bystrzyca Dusznicka

Troszkę historii

Już w kronikach z XVI wieku istnieją zapisy o źródłach mineralnych w okolicy ówczesnej wsi. Jednak dopiero w XIX w. następuje rozwój uzdrowiska. Początkowo jest to jedno ocembrowane źródło, ale już u schyłku XIX w. po doprowadzeniu linii kolejowej, wybudowaniu domu zdrojowego, pijalni wód mineralnych, teatru i parku przybyło kuracjuszy.

W 1906 r. otwarto luksusowy Dom Zdrojowy, obecnie sanatorium Wielka Pieniawa. Funkcjonowanie uzdrowiska przerwały obie wojny, jednak uruchomiono go w krótkim czasie. Historia Polanicy-Zdrój miała też swój tragiczny epizod w czasach współczesnych. W 1998 r. niepozorna rzeczka zalała centrum miasta. Woda zniszczyła wiele budynków, zerwała wszystkie mosty. Obecnie pięknie prezentuje się odbudowane centrum i zrewitalizowany park.

Centrum miasta

Płynąca przez centrum Polanicy-Zdrój Bystrzyca Dusznicka dodaje uroku miejscowości. Deptaki po obu stronach rzeki, mostki, zadbana zieleń, ładne budynki oraz restauracje i kawiarnie zachęcają do spędzenia tu czasu.

Polanica-Zdrój
Polanica-Zdrój. Mostek nad Bystrzycą Dusznicką
Bystrzyca Dusznicka
Bystrzyca Dusznicka
Polanica-Zdrój
Centrum Polanicy-Zdrój

Parki

Mnie jednak największą przyjemność sprawiły spacery po parkach. Kilkanaście hektarów zadbanej zieleni z zabytkowymi budynkami wspaniale relaksowało. Na mapce Parku Zdrojowego zaznaczono sześć jego części. Ja podzieliłabym park na trzy zasadnicze części:

  1. Centralny Park (lub Główny)
  2. Park Szachowy
  3. Park Leśny.

Centralny Park (Główny)

Park Centralny to najbardziej reprezentacyjna część Parku Zdrojowego. Swoją architekturą wyróżnia się sanatorium „Wielka Pieniawa” i położona obok Pijalnia Wody Mineralnej. W pobliżu znajduje się Muszla Koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej oraz przyciągająca wszystkich odwiedzających fontanna. Wieczorami w sezonie odbywają się pokazy, podczas których tryskająca woda tańczy w ryt muzyki i kolorowych świateł.

Idąc lekko pod górę główną szeroką aleją, dojdziemy do altany z ujęciem „Wielkiej Pieniawy”, gdzie można za darmo nabrać wodę mineralną do butelki. Kiedy już odwiedziliśmy najważniejsze miejsca, udajemy się na spacer nacieszyć oczy  innymi zakątkami parku.

Sanatorium "Wiela Pieniawa"
Polanica-Zdrój. Sanatorium „Wiela Pieniawa”
Fontanna
Kolorowa (wieczorem) fontanna
Polanica-Zdrój
Główna aleja parku. W oddali altana z ujęciem „Wielkiej Pieniawy”
Polanica-Zdrój
Ujęcie „Wielkiej Pieniawy”
Polanica-Zdrój
W altanie
Polanica-Zdrój
Punkt widokowy i kurtyna wodna
Polanica-Zdrój
Aleja w parku

Park Szachowy

Park Szachowy znajduje się po drugiej stronie wyłączonej z ruchu ulicy Parkowej. Zajmuje powierzchnię długiego prostokąta z regularnymi, krzyżującymi się pod katem prostym alejkami, gdzie również znajdują się fontanny. Nazwa tej części parku związana jest z plenerową szachownicą.

Polanica-Zdrój
Park Szachowy

Park Leśny

Nieco dalej położony jest Park Leśny. Jak wskazuje nazwa ta część porośnięta jest głównie przez las. Najciekawszym miejscem jest oczko wodne i pomnik niedźwiedzia polarnego. Niedźwiedź stoi tu już sporo lat, bo od 1910 roku, kiedy to naukowcy doszli do wniosku, że właśnie w okolicy Polanicy-Zdroju zatrzymał się lądolód.

Polanica-Zdrój
Pomnik niedźwiedzia polarnego
Polanica-Zdrój
Park Leśny

Polanica-Zdrój to super miejsce dla dzieci i dorosłych w każdym wieku i kondycji. Oprócz spacerów po parkach i wzdłuż rzeki, można udać się na górskie szlaki lub zwiedzić okoliczne atrakcje.

Co w pobliżu

Nagromadzenie ciekawych miejsc w Kotlinie Kłodzkiej jest wyjątkowo duże. Uzdrowiska: Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój a także Kłodzko, Góry Stołowe, Wodospad Wilczki, Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnia złota w Złotym Stoku to niektóre znane miejsca w tym regionie. Z mniej znanych polecam zajrzeć do pałacu w Gorzanowie lub do rezerwatu przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem„. A to tylko niektóre atrakcje kotliny.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Lubię klimaty naszych południowych uzdrowisk.
Pozdrawiam 🙂

Urszula
2 lat temu

Byłam tam parę lat temu, ale do dziś jestem miejscowością zachwycona. Jakoś tak było sympatycznie, że nie chciało się wyjeżdżać. No i pięknie…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x