sobota, 27 kwietnia, 2024

Dolinki Krakowskie, jak nazwa wskazuje, znajdują się w pobliżu Krakowa i ciągną do okolic Olkusza. Poprowadzono przez nie szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

Zrobiłam listę tych, które chciałabym odwiedzić, niektóre połączyłam planując poznać je w trakcie jednej wycieczki. Będą kolejno opisywane w dedykowanych im wpisach wraz z mapką trasy. W sumie zaplanowałam 15 tras z czego kilka już zrealizowałam (te oznaczone gwiazdkami).

Jeśli macie jakieś sugestie i uwagi dotyczące mojej listy, proszę dajcie znać. Może coś pominęłam, albo do którejś z nich nie warto się wybierać?

Która dolinka najładniejsza?

Każdą dolinkę ocenię gwiazdkami. Będzie to oczywiście moja subiektywna ocena, z którą możecie się nie zgadzać. Pod uwagę wezmę atrakcyjność dolinki oraz trasy, które (z jednym wyjątkiem) są pętlami.

Ocena:
*** – koniecznie trzeba zobaczyć,
** – bardzo ładna, lecz nie dorównuje *** gwiazdkowej,
* – ładna, warto zobaczyć jeśli masz więcej czasu.

Informacje ogólne

Dolinki Krakowskie położone są na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Objęto je ochroną poprzez utworzenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Ten malowniczy teren ukształtowały wąwozy, potoki i wapienne skały. W każdej z nich czeka nas spotkanie z przyrodą, a w pobliżu niektórych również zabytki historyczne.

W moim zestawieniu znajdują się doliny z terenu Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz te ciekawsze spoza jego obszaru.

1. Dolina Aleksandrowicka

Planowana trasa: 2,5 km

Dolina Aleksandrowicka jest niedługa, a jej najciekawsze miejsce to skała Krzywy Sąd z platformą widokową.

2. ***Dolina Będkowska i Dolina Kobylańska

Długość trasy: 9,8 km

Połączyłam Dolinę Będkowską i Doliną Kobylańską. Położone są obok siebie, a trasa ładnie układa się w pętlę przebiegając najpierw jedną, potem drugą doliną. Niedogodnością była konieczność przejścia fragmentu trasy drogą asfaltową. Dolina Kobylańska jest krótsza, ale ma bardziej wyeksponowane skały, natomiast w Będkowskiej podziwiałam rozległe widoki. Na szlaku wiele atrakcji: skała Sokolica, potoki Będkówka i Kobylanka, wodospad Szum.

Dolinki Krakowskie
Dolina Kobylańska

3. ***Dolina Bolechowicka

Długość trasy: 5,4 km

Najładniejszy fragment Doliny Bolechowickiej (Wąwóz Bolechowicki) to wejście prowadzące przez skalną bramę w towarzystwie innych wapiennych skał. I jest to największe ich skupisko na szlaku. Na dalszym odcinku zobaczyłam już niewiele skał. Kolejną atrakcją jest nieduży wodospad powstały na środkowym, zawężonym odcinku potoku Bolechówka płynącego dnem doliny.

Dolina Bolechowicka – Dolinki Krakowskie

4. Dolina Brzoskwinki

Planowana trasa: 4,2 km

Dolina Brzoskwinki jest mniej popularna wśród turystów. Po drodze wapienne skały, potok Brzoskwinka oraz jaskinia.

5. *Dolina Dłubni

Długość trasy pieszej: 8,6 km
Długość trasy pokonanej samochodem: około 30 km

Dolina Dłubni jest dosyć specyficzną doliną. Jest długa, w większej części pozbawiona wytyczonych szlaków. Doliną płynie rzeka Dłubnia, ale nie jest ją łatwo zobaczyć, najlepiej z mostów i kładek. Spacer wzdłuż rzeki jest możliwy na niedługich odcinkach. Dlatego najciekawszy odcinek przeszłam pieszo, pozostałą część Doliny Dłubni pokonałam samochodem zatrzymując się w ciekawszych miejscach. Na trasie klasztor Norbertanek, kapliczka-latarnia, Skała z Krzyżem, źródło Hydrografów i kilka kościołów.

Dolina Dłubni

6. Dolina Eliaszówki

Planowana trasa: 4,3 km

Przejście Doliny Eliaszówki planuję połączyć ze zwiedzaniem klasztoru karmelitów w Czernej. Na trasie pieszej przez dolinkę znajdują się ruiny związane z działalnością karmelitów – pozostałości bramy, Diabelski Most, ruiny dawnej furty klasztornej, Brama Siedlecka, Źródło proroka Eliasza..

7. *Dolina Kluczwody

Długość trasy: 3,7 km lub 6,3 km w zależności od wariantu

Dolinę Kluczwody zwiedziłam w dwóch odcinkach, ponieważ dzieli ją spory kawałek asfaltowej drogi. Nie da się też zrobić pętli. Jej atrakcją jest Zamkowa Skała oraz Jaskinia Wierzchowska Górna. Większość trasy biegnie malowniczo wzdłuż potoku Kluczwoda. Trasa jest bardzo łatwa i pozbawiona wzniesień.

Dolina Kluczwody – Dolinki Krakowskie

9. Dolina Mnikowska i Zimnego Dołu

Planowana trasa: 10,7 km

Przyglądając się mapie wydaje mi się dobrym pomysłem połączyć dwie doliny: Mnikowską i Zimnego Dołu. Po drodze dużo malowniczych wapiennych skał, jaskinie i las.

10. Dolina Nielepicka

Planowana trasa: 6,5 km

Dolina Nielepicka jest jedną z mniej popularnych dolinek. Po drodze skały o ciekawych kształtach, punkt widokowy, lasy i pola.

11. Dolina Racławki

Planowana trasa: czerwona dł. 4,1 km i żółta dł. 5,5 km

Z parkingu Doliny Racławki planuję przejść dwie ścieżki dydaktyczne: czerwoną i żółtą. Po drodze las, potok Racławka, nieczynny kamieniołom i wapienne skały.

12. Dolina Rudawy i Dolina Grzybowska

Planowana trasa: 6,0 km

Planowana trasa obejmuje przejście dwoma dolinami: Rudawy i Grzybowską. Atrakcją na trasie jest Skała Kmity, źródło potoku Grzybowskiego oraz radar.

13. Dolina Sąspowska

Planowana trasa: 10 km

Dolina Sąspowska znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i łączy się z Doliną Prądnika. Jej przejście można połączyć ze zwiedzaniem Jaskini Łokietka

14. Dolina Szklarki

Planowana trasa: 5,9 km

Dolina Szklarki jest dosyć długą doliną. Na trasie liczne skały na zalesionych zboczach, jaskinie oraz potok szklarka. Planuję przejść wytyczonym czerwonym szlakiem (pętla).

15. **Dolina Sztoły

Długość trasy: 7,6 km

Dolina Sztoły znajduje się w Bukownie koło Olkusza. Moja trasa w większości pokrywała się z wytyczoną ścieżką dydaktyczną oznakowaną biało-czerwonym kwadratem. To bardzo malowniczy szlak biegnący częściowo wzdłuż czyściutkiej Sztoły. Urokliwym miejscem jest staw Leśny Dwór z piaszczystymi brzegami. Jednak na trasie występuje pewna niedogodność – szlak przegradza teren prywatny. Można go obejść, ale utrudnienie jest.

Dolina Sztoły

Mapa wymienionych dolinek

znacznik niebieski – dolinka odwiedzona
znacznik pomarańczowy – dolinka czeka na odwiedzenie

Co dalej?

Najbardziej znaną doliną w tym regionie jest Dolina Prądnika z zamkiem w Pieskowej Skale, Maczugą Herkulesa i innymi atrakcjami. Jeśli masz ochotę wyruszyć na inne szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz na blogu wiele przyjemnych tras. Albo zajrzyj do Geoparku w Jaworznie lub w Oświęcimiu zobacz ładną starówkę i zapoznaj się z historią miasta.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 miesięcy temu

Każda ma w sobie coś interesującego i wartego odwiedzenia. Poza tym jest jeden ogromny walor dolinek: rekreacyjny i zdrowotny. Bardzo podoba mi się nazwa jednej z nieodwiedzonych dolinek – Dolina Brzoskwinki.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x