poniedziałek, 23 maja, 2022

Arboretum w Lipnie w województwie opolskim jest najstarszym parkiem dendrologicznym w Polsce. Został założony pod koniec XVIII w. przez właściciela dóbr Niemodlińskich. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny, stąd panują tu sprzyjające warunki dla egzotycznych drzew Ameryki Północnej, Europy Południowej i Azji. Rośnie w nim około 100 gatunków roślin, z których najcenniejsze okazy to m. in. jodła balsamiczna, tulipanowiec, miłorząb, daglezja zielona, ale największą ozdobą parku jest kolekcja różaneczników.

Zwiedzanie

Arboretum

Na teren Arboretum w Lipnie wchodzimy przez porośniętą roślinnością drewnianą furtkę, niczym do tajemniczego ogrodu. Przy alejkach ustawiono ławki, gdzie możemy odpocząć w urokliwych okolicznościach przyrody.

Arboretum w Lipnie
Ławeczka wśród kwiatów
Arboretum w Lipnie
Różaneczniki
Arboretum w Lipnie
Aleja
Arboretum w Lipnie
Park dendrologiczny w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum

Poza arboretum

Arboretum znajduje się w otoczeniu lasu, więc jeśli przemierzysz już wszystkie ścieżki parku, możesz udać się na dłuższy spacer po lesie na przykład do Kaplicy Pustelnika.

Teren leśny jest bardzo duży, a odwiedzić możemy jeszcze m. in. źródło Fryderyka, uroczysko „Piekiełko”, staw.

Lipno
Kapliczka
Lipno
Kapliczka Pustelnika

Moim zdaniem brakuje tabliczek kierunkowych z podaniem odległości do ciekawych miejsc. Trudno rozeznać się wśród licznych ścieżek i obrać właściwy kierunek bez dopytania osób znających teren.

Informacje praktyczne

Kiedy zwiedzać. Na pobyt wśród zieleni każda pora roku jest dobra, ale najefektowniej arboretum prezentuje się w okresie kwitnienia różaneczników i azalii, czyli na przełomie maja i czerwca.

Dojazd. Arboretum znajduje się 4 km od miejscowości Niemodlin. Z Niemodlina kierujemy się na południe a następnie za znakami „Do parku dendrologicznego”. Ostatnie 500 metrów dzielące nas od parkingu pokonujemy kiepską, wyboistą drogą.

Parking. Przed wejściem do Arboretum znajduje się bezpłatny parking i wiata piknikowa. Stąd też możemy wyruszyć na spacer po lesie.

Godziny otwarcia: cały rok, całą dobę
Wstęp: bezpłatny

Lipno
Parking przy arboretum

Co w pobliżu

Koniecznie należy zobaczyć zamek w Niemodlinie, którego jednym z właścicieli był założyciel parku w Lipnie. A jeśli klimaty przyrodnicze są Ci bliskie, to polecam Ogród Botaniczny w Wojsławicach w powiecie Dzierżoniowskim.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
0 0 votes
Article Rating
Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
10 miesięcy temu

Lubię takie miejsca, ale po tych ulewach nie wiem czy bym się zdecydowała na spacer tymi pięknymi ścieżkami… hym, z powodu komarów. W moim ogrodzie, w szczególności dolnym jest niesłuchanie dużo tych paskudnych owadów. Oblepiają nogi, ręce, głowę i wszystkie inne odkryte części ciała i gryzą niemiłosiernie, nocą wdzierają się do sypialni i zakłócają sen. Ech parki i ogrody są cudne, ale nie wszyscy jej mieszkańcy!
Pozdrawiam 🙂

Urszula
10 miesięcy temu

Kolejny piękny kawałek relaksującej natury. Choć tu część zagospodarowana przez człowieka. W Wojsławicach byłam kiedy kwitły liliowce. A do dziś kocham się w tamtych funkiach, które zasadziłam nawet w swoim ogrodzie:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x