niedziela, 14 lipca, 2024

Arboretum w Lipnie w województwie opolskim jest najstarszym parkiem dendrologicznym w Polsce. Został założony pod koniec XVIII w. przez właściciela dóbr Niemodlińskich. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny, stąd panują tu sprzyjające warunki dla egzotycznych drzew Ameryki Północnej, Europy Południowej i Azji. Rośnie w nim około 100 gatunków roślin, z których najcenniejsze okazy to m. in. jodła balsamiczna, tulipanowiec, miłorząb, daglezja zielona, ale największą ozdobą parku jest kolekcja różaneczników.

Zwiedzanie

Arboretum

Na teren Arboretum w Lipnie wchodzimy przez porośniętą roślinnością drewnianą furtkę, niczym do tajemniczego ogrodu. Przy alejkach ustawiono ławki, gdzie możemy odpocząć w urokliwych okolicznościach przyrody.

Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie. Ławeczka wśród kwiatów
Arboretum w Lipnie
Różaneczniki
Arboretum w Lipnie
Aleja
Arboretum w Lipnie
Park dendrologiczny w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum

Poza arboretum

Arboretum znajduje się w otoczeniu lasu, więc jeśli przemierzysz już wszystkie ścieżki parku, możesz udać się na dłuższy spacer po lesie na przykład do Kaplicy Pustelnika.

Teren leśny jest bardzo duży, a odwiedzić możemy jeszcze m. in. źródło Fryderyka, uroczysko „Piekiełko”, staw.

Lipno
Kapliczka
Lipno
Kapliczka Pustelnika

Moim zdaniem brakuje tabliczek kierunkowych z podaniem odległości do ciekawych miejsc. Trudno rozeznać się wśród licznych ścieżek i obrać właściwy kierunek bez dopytania osób znających teren.

Informacje praktyczne

Kiedy zwiedzać. Na pobyt wśród zieleni każda pora roku jest dobra, ale najefektowniej arboretum prezentuje się w okresie kwitnienia różaneczników i azalii, czyli na przełomie maja i czerwca.

Dojazd. Arboretum znajduje się 4 km od miejscowości Niemodlin. Z Niemodlina kierujemy się na południe a następnie za znakami „Do parku dendrologicznego”. Ostatnie 500 metrów dzielące nas od parkingu pokonujemy kiepską, wyboistą drogą.

Parking. Przed wejściem do Arboretum znajduje się bezpłatny parking i wiata piknikowa. Stąd też możemy wyruszyć na spacer po lesie.

Godziny otwarcia: cały rok, całą dobę
Wstęp: bezpłatny

Lipno
Parking przy arboretum

Co w pobliżu

Koniecznie należy zobaczyć zamek w Niemodlinie, którego jednym z właścicieli był założyciel parku w Lipnie. A jeśli klimaty przyrodnicze są Ci bliskie, to polecam Ogród Botaniczny w Wojsławicach w powiecie Dzierżoniowskim.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Lubię takie miejsca, ale po tych ulewach nie wiem czy bym się zdecydowała na spacer tymi pięknymi ścieżkami… hym, z powodu komarów. W moim ogrodzie, w szczególności dolnym jest niesłuchanie dużo tych paskudnych owadów. Oblepiają nogi, ręce, głowę i wszystkie inne odkryte części ciała i gryzą niemiłosiernie, nocą wdzierają się do sypialni i zakłócają sen. Ech parki i ogrody są cudne, ale nie wszyscy jej mieszkańcy!
Pozdrawiam 🙂

Urszula
2 lat temu

Kolejny piękny kawałek relaksującej natury. Choć tu część zagospodarowana przez człowieka. W Wojsławicach byłam kiedy kwitły liliowce. A do dziś kocham się w tamtych funkiach, które zasadziłam nawet w swoim ogrodzie:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x