Jest 12 maj 1364 r. Z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego otwarto Uniwersytet Krakowski – jedną z nielicznych w Europie uczelni. Jednak z chwilą śmierci króla w 1379 r. Uniwersytet przestaje istnieć.
Początek historii Collegium Maius w Krakowie rozpoczyna się 26 lipca 1400 r., kiedy król Władysław Jagiełło kupuje budynek (róg ulic św. Anny i Jagiellońskiej) i przeznacza na potrzeby Uniwersytetu. Pragnie w ten sposób kontynuować dzieło rozpoczęte przez króla Kazimierza Wielkiego. W następnych latach do budynku Collegium Maius przyłączone zostają sąsiednie kamienice a całość przebudowano otaczając dziedziniec krużgankami.
W XV w. studentami byli nie tylko Polacy ale także Rusini, Litwini, Węgrzy, Niemcy, Czesi, Szwajcarzy, Anglicy, Niderlandczycy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Tatarzy. W tamtym czasie uniwersytet słynął zwłaszcza z nauki prawa, matematyki i astronomii. Wśród studentów znalazł się Mikołaj Kopernik, który wpisał się na studia w 1491 r.
Jednym z najlepszych okresów uczelni był XV w.
W latach 1949-1964 przeprowadzono kompleksowy remont. Po jego zakończeniu otwarto Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego wnętrzach można oglądać eksponaty przedstawiające historię krakowskiej uczelni.
Wchodzę na dziedziniec i przenoszę się w XV w.
Na parterze znajdowały się lektoria, czyli sale wykładowe. I piętro zajmowała biblioteka (Libraria), Izba Wspólna profesorów (Stuba Communis), skarbiec oraz lektorium teologów (dzisiejsza Aula). Mieszkania profesorów mieściły się na parterze oraz na I i II piętrze.
Wchodzę na pierwsze piętro. Nad drzwiami wejściowymi do muzeum znajduje się zegar z 2000 r. Jest to czwarty zegar w historii Collegium Maius. O określonych godzinach mechanizm uruchamia muzykę wraz z pochodem postaci związanych z dziejami uczelni.
Nagranie zegara znalezione na youtube
Laibraria Collegium Maius to dawna biblioteka. Pomieszczenie wykorzystywane jest również współcześnie na ważne konferencje i spotkania profesorów.
Stuba Communis kiedyś jadalnia i miejsce zebrań, obecnie pełni podobną rolę. Tak jak przed wiekami stoją tu trzy stoły ustawione w podkowę.
W skarbcu Collegium Maius prezentowane są cenne pamiątki uniwersyteckie. Takie sprzed stuleci ale również współczesne jak Oskar i Platynowe Lwy dla Andrzeja Wajdy.
W dalszej części muzeum można zobaczyć mieszkania profesorów.
W muzeum znajduje się cenna kolekcja instrumentów astronomicznych.
Aula Jagiellońska jest najstarszą salą wykładową Uniwersytetu. Wykorzystywana współcześnie na konferencje międzynarodowe, nadawanie najważniejszych uniwersyteckich wyróżnień, promocje habilitacyjne.
A jak się ubierał student przed wiekami?
Na przepisowe odzienie żaka składały się: kapuca na głowie, ewentualnie mycka, koszula zwana interulą, obcisłe spodnie, czarny lub czerwony serdak (kaftan z rękawami), długa, przewiązana w pasie tunika z czarnego sukna, którą w czasie promocji składano magistrom w podarunku oraz trepki. Nikt jednak nie twierdzi, że żacy przestrzegali obowiązujących przepisów – niejednokrotnie zakładali tuniki purpurowe lub szare zwane dzikimi, niebieskie, zielone, brunatne, żółte oraz podbite futrem, czyli szuby. Co odważniejsi nosili tuniki krótkie, z rękawami „przedziurawionymi i takimi, z których cała ręka wyłazi”. Stroili też mycki w złote pióra i wstążki, wycinali w różne kształty birety zakładane na egzaminy i uroczystości lub używali wełnianych czapek świeckich z ogonami spadającymi na uszy. Należy również zauważyć, że nie wszyscy studenci byli na tyle posażni, aby mogli kupić strój określony przepisami, dlatego chodzili w o wiele tańszym ubiorze świeckim. Nie do pominięcia jest jeden fakt: „i ubodzy i bogaci przekraczali ustawy o ubiorach – jedni z biedy, drudzy ze zbytku i elegancyi”. Nie pomagały liczne zakazy, upomnienia, sądy przed rektorem i kary pieniężne. Żakowska przekora, wyobraźnia i inwencja twórcza dawały o sobie znać na każdym kroku uniwersyteckiego życia.*
*Źródło: J. Ptaśnik, Obrazki z życia żaków krakowskich w XV i XVI wieku, Kraków 1900.
W Krakowie jest wiele innych ciekawych muzeów. Wawel zna każdy, ale nie każdy wie, że można zwiedzić fragment murów obronnych. A w ich pobliżu, wejść do domu malarza Jana Matejki podpatrując jego sukcesy i trudne małżeństwo.
..Inne odwiedzone miejsca sprawdź na mapie.