Koszalin, stolica województwa zachodniopomorskiego raczej nie jest turystycznym celem. Warto tu jednak spędzić trochę czasu, zwiedzić centrum i udać się na “górzysty” teren rekreacyjny.

 

Troszkę historii

Najstarsze zapiski o Koszalinie pojawiają się w Księdze Wielkopolskiej i dotyczą zdobycia grodu przez Bolesława Krzywoustego w 1107 r. W XIV w. zgodnie z decyzją rady miejskiej Koszalin zakupił jezioro Jamno wraz z mierzeją, skąd z niewielkiego portu w Unieściu eksportowano płody rolne do krajów nadbałtyckich. Przez kolejne wieki miasto rozwijało się gospodarczo słynąc z produkcji sukna a także mydła, papieru i powozów. Mimo prężnie funkcjonującego ośrodka do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele zabytków, ponieważ w 1718 r. większą część zabudowy strawił pożar. Miasto odbudowano, ale już w innym stylu. Ciekawostką jest, że w okresie I wojny mieściła się tu fabryka samolotów.

 

Zwiedzanie

Czas, który zaplanowaliśmy na zwiedzanie Koszalina okazał się wyjątkowo deszczowy i zimny. Nie przestało padać ani na chwilę co mocno utrudniało spacer, który ograniczyliśmy do minimum.

 

Rynek

Koszaliński rynek jest sporym, wyłożonym płytami placem. Trochę brakuje mi tu zieleni, lecz odbiór otoczenia uatrakcyjnia fontanna, a właściwie wiele dysz tryskających z płyty rynku. Takie “urządzenie” jak magnez przyciąga dzieci, nawet w deszczu. Jedną stronę rynku zamyka ratusz, siedziba Urzędu Miejskiego.

Przy rynku znajduje się jeden z najstarszych zabytków miasta – katedra NMP wybudowana na początku XIV w. Jej najstarszymi elementami wyposażenia są organy i chrzcielnica z XIII w.

Koszalin

Ratusz

Koszalin

Katedra

 

Pałac Młynarza

Bardzo ładny budynek zwany Pałacem Młynarza wraz z młynem z XIX w. pełni obecnie rolę Muzeum w Koszalinie. Zgromadzono tu cenne zabytki, głównie z rejonu Pomorza.

Obok muzeum znajduje się mini-skansen prezentujący kulturę jamneńską i pomorską. Zobaczymy w nim między innymi chatę rybacką i warsztat szewca.

Koszalin

Widok na muzeum (od tyłu) i młyn

Koszalin

Mini-skansen

 

Park, rzeka Dzierżęcinka i amfiteatr

W centrum miasta znajduje się  założony w XIX w. Park im. Książąt Pomorskich. Wraz z terenem ciągnącym się poza parkiem wzdłuż rzeki Dzierżęcinki jest przyjemnym terenem spacerowym. W parku zachowało się wiele zabytkowych drzew jak np. 300-letni klon. Jest także fontanna, mostki, ogród różany.

Koszalin

Fontanna w parku

Koszalin

Ogród różany jeszcze bez kwitnących krzewów

Koszalin

Staw na terenie parku

Koszalin

Mostek w parku

Alejki spacerowe po obu stronach rzeki Dzierżęcinka, już poza parkiem

Obok parku znajduje się ciekawy budynek Filharmonii Koszalińskiej, a po drugiej stronie ulicy instalacja zwana “organy świetlne”. Zgodnie z pomysłem wykonawcy z rur ma się wydobywać muzyka, w rytm której zmienia się światło umocowane na konstrukcji. Ja widziałam tylko słabo mrugające światełka bez muzyki, chyba że zagłuszały ją przejeżdżające samochody. Instalację przysłoniły dorodne krzewy, więc można przejść obok nie zauważając jej.

Parę kroków dalej zobaczymy jeden z największych amfiteatrów w Polsce znany z odbywających się tu kabaretów i koncertów.

Koszalin

Filharmonia

Koszalin

Organy świetlne

Koszalin

Amfiteatr

 

Góra Chełmska

Góra Chełmska i okolice są terenami rekreacyjnymi znajdującymi się około 4 km poza centrum miasta. Zalesione pagórki i liczne szlaki zachęcają do wędrówek, tym bardziej, że niektóre mają intrygujące nazwy jak np. “Pętla Tatrzańska” czy “Szlak Porwanego Księcia”.

Góra Chełmska jest też miejscem pielgrzymkowym, którym jest niewielka kaplica będąca Sanktuarium Matki Bożej. Obok kaplicy odsłonięto fundamenty wczesnośredniowiecznej świątyni, do której w dawnych latach przybywali pielgrzymi. W pobliżu znajduje się wieża widokowa wraz z Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznym, z której można zobaczyć panoramę miasta, a także jezioro Jamno i Bałtyk. Jednak podczas naszego pobytu wszystko było zamknięte.

Koszalin

Droga na Górę Chełmską i do sanktuarium

Koszalin

Kaplica na Górze Chełmskiej

Koszalin

Fundamenty wczesnośredniowiecznej świątyni

Koszalin

Wieża widokowa

 

Podsumowanie

Zdecydowanie warto zajrzeć do miasta, które uważane jest za mało interesujące z punktu widzenia turysty. Mając więcej czasu i bardziej sprzyjające warunki pogodowe można m. in. odkryć fragmenty murów miejskich, kaplicę św. Gertrudy z XIV w., Domek Kata czy kościół zamkowy, obecnie pełniący rolę prawosławnej cerkwi.

Koszalin

Cerkiew prawosławna

 

Gdzie na kawę

Na kawę najlepiej na rynku czyli do “Mozaiki”. Ten sporych rozmiarów lokal ma również stoliki na zewnątrz i podaje moje ulubione zielone smoothie.

Koszalin

Kawiarnia “Mozaika”

 

Co w pobliżu

Oczywiście Bałtyk z najbliższą nadmorską miejscowością Mielnem. A jeśli ktoś chciałby zobaczyć jedne z najwyższych polskich drzew, proponuję pojechać do pobliskich Karnieszewic.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
5 miesięcy temu

Polecam też położoną zaledwie kilka kilometrów od Koszalina, Dobrzycę i przepiękne Ogrody Hortulus

Jula
5 miesięcy temu

Wielokrotnie przejeżdżałam przez Koszalin, ale nigdy nie zatrzymałam się tam choćby na krótki spacer. Teraz widzę, co mnie ominęło. Miasto wcale nie jest takie nudne, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.
Pozdrawiam

Urszula
5 miesięcy temu

Przejeżdżałam kilka razy, na razie bez zwiedzania, ale jak widzę zdecydowanie warto się zatrzymać!
Fajny spacer i opis. Dzięki:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x