czwartek, 30 maja, 2024

Czasem przyjeżdżam do Łodzi ponieważ to rodzinne miasto mojej mamy. Pamiętam niektóre miejsca sprzed kilkudziesięciu, kilkunastu lat. Niektóre się zmieniły, inne zastygły w oczekiwaniu na swoją kolejkę do zmiany, remontu a może likwidacji czy wyburzenia. To tylko kwestia czasu. Łódź zawsze wydawała mi się takim trochę dziwnym a może nietypowym miastem. Jest bardzo rozległa, niespójna, między dzielnicami są duże niezagospodarowane tereny. Gdyby poprzestawiać budynki jak klocki i ułożyć jeden blisko drugiego to powierzchnia miasta znacznie by się zmniejszyła.

Lubię przespacerować się ulicą Piotrkowską, w przeciągu lat widziałam jak się zmienia, ładnieje. To reprezentacyjna ulica miasta, zresztą była nią zawsze. Lubię popatrzeć na odnowione kamienice, usiąść w kawiarni. Chyba słyszeli o niej wszyscy, nawet ci, którzy nigdy w Łodzi nie byli.

A co jest tuż obok Piotrkowskiej?

Jak wyglądają pobliskie uliczki? Zapraszam na spacer po ulicach, zaułkach, podwórkach w pobliżu reprezentacyjnej ulicy miasta czyli na spacer uliczkami poza ulicą Piotrkowską. Wystarczy skręcić w najbliższą przecznicę.

Łódź
Ulica

Spotkamy piękne zabytkowe kamienice ale w większości bardzo zaniedbane. Bo nie tylko na Piotrkowskiej budowano bogate domy i wille.

Zdobienia elewacji

Poszarzałe elewacje, odpadnięte fragmenty tynków i zdobień, wsporniki balkonów – już bez balkonów.

Łódź
Elewacja
Łódź
Zdobienia okien
Elewacja
Wsporniki pozostałe po balkonie
Łódź

Spotkamy też całkiem zwykłe budynki z ich podwórkami i wąskimi wjazdami. Kamienice nie wyglądające na budynki bogatych właścicieli. Ale te też są interesujące, szczególnie wjazdy na podwórka.

Jeden z budynków
Wjazd na podwórko
Łódź
Opuszczone budynki
Łódź
Wjazd
Brama wjazdowa – zdobienie ściany

Ściany wjazdów na podwórka również bywały zdobione choć miejscami niewiele z nich pozostało..

Wjazd na podwórko.
Podwórko

Na jednym z budynków dostrzegam tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu z napisem:

Józef Piłsudski zamieszkał w tym domu w 1899 r. Tu redagował i drukował organ PPS „Robotnik”. Aresztowany 22.02.1900 r.

Tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu
Budynek z tablicą poświęconą Piłsudskiemu
Po balkonach pozostały tylko wsporniki

Czy budynki doczekają się remontów? Czy odzyskają dawną świetność? Czy te zwyczajne kamienice przestaną straszyć wyglądem? Tak, wiem, że wiele zależy od właścicieli lub ludzi którzy tam mieszkają.

Gdzie dalej

Zapraszam też na spacer po dzielnicy Łodzi – Łódź Górna. Tutaj turyści nie zaglądają, nie ma też zbyt wiele do oglądania. To raczej spacer sentymentalny.

Ciekawym miastem do zwiedzania w pobliżu Łodzi jest Piotrków Trybunalski z całkiem sporą starówką i szlakiem filmowym.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

.

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oto ja
6 lat temu

No to się fajnie „pobłąkałaś” po Łodzi. To podobno ładne miasto, w którym niestety nigdy nie byłam. Jakby odnowić zwiedzone przez Ciebie zakamarki z pewnością byłyby piękne. Ja ostatnio na rowerze odkrywam w moim mieście urokliwe miejsca z dala od miejskiego zgiełku. A jako że mieszkam tu od urodzenia nie jest to trudne. Życzę wielu inspirujących podróży i pozdrawiam ?

Beata - Viennese breakfast

Wygląda to trochę jak podróż w czasie do początku lat 90-tych.
Niestety od ludzi zależy całkiem sporo, tak od mieszkańców jak i właścicieli kamienic a tu usmarowane farbą i resztkami plakatów ściany, walające się śmieci, chwasty.
Jak to mówiła moja babcia: może być biednie ale schludnie. Tu tego nie ma.
Mentalność, podejście do własności – gdzieś tu tkwi przyczyna. Szkoda bo to mogłoby być piękne miasto także poza Piotrowską 🙁

Aga z podróży szczypta

ojej, gdybym nie wiedziała, że to Łódź i nie znała Bytomia… Sama zobacz i porównaj. Można się pomylić
http://www.podrozyszczypta.pl/ja-sie-pytom-kaj-jest-bytom-czesc-druga/

Jula
6 lat temu

Łódź zawsze jawiła mi się jako miasto nieciekawe, choć zawsze tylko przejeżdżałam i nigdy nie zatrzymałam się na żaden spacer. Potem na blogach pojawiały się kolejne wpisy pokazujące bardzo zadbaną Piotrkowską i moje wyobrażenie nieco się zmieniło. Ale jak się okazuje, tuż za rogiem wciąż jest to mało ciekawe miasto. Nie, przepraszam, jest bardzo ciekawe, bo budynki są przepiękne, tylko że po prostu zaniedbane. Myślałam, że tylko w mniejszych miasteczkach jest problem z remontem zabytkowych kamieniczek. A taka duża Łódź i też nie może sobie poradzić. Co jest tego przyczyną? Czyżby pieniądze, jak zawsze? Gdyby władze się postarały, Łódź stała… Czytaj więcej »

Kate Traveller
6 lat temu

Wyjazd do Łodzi odkładam już od dłuższego czasu, bo znajomi, który tam byli mówią, że nie ma tam nic ciekawego. Po przeczytaniu tego wpisu uznałam, że to super miejsce żeby pojechać tam z analogiem i wydobyć ten oldschoolowy klimat Łodzi. 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

9
0
Would love your thoughts, please comment.x