czwartek, 30 maja, 2024

Katania to drugie miasto co do wielkości na Sycylii. Ulokowane jest u podnóża Etny. Jego architektura wynika głównie z obudowy w XVIII w. po zniszczeniach jakie dokonały wybuch Etny i trzęsienie ziemi.

Katania
Katania

Informacje ogólne

Katania nie jest popularnym celem turystycznym. Zwykle bywa zwiedzana niejako przy okazji. Ale jeśli możesz, poświęć miastu trochę więcej czasu i odkryj jego specyficzny klimat. Piękne budynki przy zadbanych ulicach ale też domy obsmarowane graffiti przez wandali, zaułki z zakładami usługowym działającymi od dziesięcioleci, lokalne kafeterie gdzie miejscowi wpadają rano na szybką kawę i głośną rozmowę.

Wpis obejmuje miejsca, które odwiedziłam w Katanii. Jest tego sporo, ale na pewno nie wszystkie, które można w mieście zwiedzić.

Atrakcje Katanii

Plac Katedralny

Głównym placem Katanii jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo) otoczony pięknymi barokowymi budowlami. Zawsze gwarne, odwiedzane przez wszystkie wycieczki, turystów indywidualnych i miejscowych.

Na placu znajdują się dwie fontanny:
> Fontanna ze słoniem (Fontana dell’Elefante) podtrzymującym egipski obelisk, oraz
> Fontanna Amenano (Fontana dell’Amenano) z herbem miasta oraz mitycznymi rzeźbami. Ma formę kaskady a jej nazwa pochodzi od podziemnej rzeki Amenano. Za fontanną znajduje się targ.

Katania
Plac Katedralny

Katedra św. Agaty

Katedra św. Agaty (Basilica Cattedrale di Sant’Agata) posiada okazałą fasadę w którą architekt wkomponował kolumny z rzymskiego amfiteatru w Katanii. Najważniejszą i bogato zdobioną kaplicą jest ta poświęcona św. Agacie (Cappella di Sant’Agata).

Godziny otwarcia: codziennie 7.00 – 12.30 i 16.00 – 19.00;
Wstęp bezpłatny.

Katedra św. Agaty
Katania – Wnętrze katedry
Kaplica św. Agaty

Opactwo św. Agaty i taras widokowy

Obok katedry znajduje się opactwo św. Agaty (Badia di Sant’Agata). To barokowy kościół z XVIII w. ale najciekawsza jest tutaj możliwość wejścia na kopułę. Z tarasów widokowych można zobaczyć nie tylko miasto ale i Etnę. Wspinając się na kopułę zajrzyj do małej sali wystawowej z księgami i rycinami miasta i wulkanu.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9.30 – 12.30 i 15.30 – 18.30; niedziela 9.30 – 13.00 i 16.00 – 20.00.
Bilet na kopułę: 5 €. Wstęp do kościoła bezpłatny.

Taras widokowy
Katania – widok na Plac Katedralny
Jedna z ksiąg w sali wystawowej

Rzymskie termy

Na terenie całej Katanii jest kilka miejsc, gdzie odkryto fragmenty budowli po starożytnych mieszkańcach. Jedno z nich znajduje się płytą Piazza del Duomo. Weście obok katedry prowadzi do kompleksu rzymskich term (Terme Achilliane). Schodząc schodkami w dół zobaczymy główną salę podpartą czterema filarami oraz nieduże fragmenty pomieszczeń bocznych.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9.00 – 13.00 i 15.00 – 18.00; niedziela – nieczynne.
Bilet: 3 €.

Rzymskie termy

Reprezentacyjna ulica Via Etnea

Reprezentacyjną ulicą miasta jest Via Etnea z najmodniejszymi sklepami i kawiarniami. Ulica wychodzi z Placu Katedralnego i tutaj na niedługim odcinku jest wyłączona z ruchu. Idąc nią miniemy malowniczy Piazza Universita otoczony pięknymi barokowymi budynkami, a dalej Piazza Stesicoro z pomnikiem Vincenzo Belliniego. Z Via Etnea wejdziemy też do Parku miejskiego Villa Bellini i Ogrodu Botanicznego.

Piazza Universita na Via Etnea
Via Etnea – Piazza Universita

Via Crociferi

Via Crociferi to druga ulica po Via Etnea, którą warto się przejść. Jest wąska i krótka, ma około 400 m, ale po obu jej stronach wybudowano okazałe budowle (świeckie i kościelne) w stylu baroku sycylijskiego. Uliczka zaczyna się na Piazza San Francesco d’Assisi. Została wpisana na listę UNESCO.

Katania – Piazza San Francesco d’Assisi
Via Crociferi

Piazza Dante Alighieri i kościół św. Mikołaja

Piazza Dante Alighieri otoczony jest z jednej strony przez półkoliście wybudowane budynki. Drugą stronę placu zamyka kościół św. Mikołaja (Chiesa di San Nicolò l’Arena).

Kościół na pierwszy rzut oka wygląda nieciekawie (powiedziałabym brzydko) ze swoją niedokończoną fasadą. Ale nawet jeśli nie lubisz zwiedzać świątyń, koniecznie tu przyjdź, bo warto. Tylko zapamiętaj na co zwrócić uwagę.

Zobaczysz:

  • Kościół św. Mikołaja jest największym kościołem na Sycylii, a jego wielkość potęguje brak ławek.
  • Unikatowy kalendarz słoneczny wykonany w posadce transeptu. Światło padające przez kopułę oświetla datę. Kościół odwiedziłam 5 marca i taka data została oświetlona. Aby sprawdzić działanie zegara musisz przyjść w słoneczny dzień przed godz. 12.00.
  • Widok z kopuły kościoła na miasto i Etnę.
  • Imponujące organy które trudno zobaczyć z bliska. Według opisu posiadają 2916 piszczałek i 5 klawiatur, na których może grać 3 organistów jednocześnie.
  • Candelore czyli świeczniki (kandelabry) są złocone i bogato zdobione cherubinami, proporcami, figurami świętych, kwiatami, scenami męczeństwa, aniołami. Ważą od 400 kg do 900 kg i są noszone w procesji na cześć św. Agaty.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9.00 – 18.30; niedziela 9.00 – 13.00;
Bilet na kopułę: 3 €. Wstęp do kościoła bezpłatny.

Kościół św. Mikołaja
Kościelna kopuła
Widok na miasto i Etnę
Kalendarz słoneczny i oczekiwanie na wskazanie daty
Plamka światła oświetliła 5 marca, dzień kiedy odwiedziłam kościół
Candelore czyli świeczniki

Klasztor Benedyktynów

Obok kościoła św. Mikołaja znajduje się dawny Klasztor Benedyktynów (Monastero dei Benedettini di San Nicolò l’Arena), obecnie Uniwersytet Kataloński. Podobno można umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, udostępnionych jest kilka pomieszczeń.

Ja zobaczyłam miejsca, gdzie mogłam samodzielnie wejść. Zaraz po przekroczeniu bramy widoczna jest fasada budowli dawnego klasztoru. Przed budynkiem, trochę poniżej terenu, widać fragment dawnej brukowanej drogi rzymskiej. Weszłam też do budynku obecnego Uniwersytetu. Już klatka schodowa robiła ogromne wrażenie, a potem były długie szerokie i surowe korytarze, uchylone drzwi do sal wykładowych oraz widoki na dziedzińce wewnętrzne. Klasztor wpisano na listę UNESCO.

Widok z kopuły kościoła na budynki klasztoru i fragment drogi rzymskiej
Klatka schodowa
Dziedziniec wewnętrzny

Zamek Castello Ursino

Zamek (Castello Ursino) zbudowany przez Fryderyka II w XIII w. pierwotnie stał na cyplu wychodzącym w morze. Jednak wybuch wulkanu w 1669 r. zupełnie zmienił jego pierwotne strategiczne położenie. Wypływająca z wulkanu lawa otoczyła zamek, a wybrzeże znalazło się prawie kilometr dalej. Wewnątrz znajduje się muzeum miejskie (nie zwiedzałam).

Zamek

Piazza Vincenzo Bellini

Piazza Vincenzo Bellini jest wyłączony z ruchu. Swoją nazwę zawdzięcza kompozytorowi operowemu Vincenzo Belliniemu, który w 1801 r. urodził się w Katanii.

Na środku placu znajduje się fontanna. Jednak najciekawszy jest Teatro Massimo Bellini. To opera zbudowana w 1890 r. z fantastyczną akustyką. Śpiewali tu najsłynniejsi artyści operowi, jak Luciano Pavarotti, Maria Callas.

Budynek teatru na Piazza Vincenso Bellini
Piazza Vincenso Bellini

Park miejski Villa Bellini

Park miejski Villa Bellini zwany jest zielonymi płucami miasta. Z ulicy Via Etnea prowadzą do niego schody z punktem widokowym i fontanną. W jego dalszej części ciągną się alejki, cieniste zakątki i place zabaw dla dzieci.

Parkowe alejki
Park miejski

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny jest nieduży, ale jeśli chcesz nieco odetchnąć wśród zieleni, warto tu zajrzeć. Obejrzysz ciekawe rośliny, drzewa i sporą kolekcję kaktusów. Odwiedzających też mniej niż w parku miejskim. Wejście z ulicy Via Etnea.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9.00 – 16.00; sobota 9.00 – 13.00; niedziela – nieczynne;
Wstęp bezpłatny.

Rośliny w Ogródzie Botanicznym
Kolekcja kaktusów

Osiedle rybaków a może wioska w mieście

Około 2 km na północ od centralnego dworca kolejowego znajduje się króciutka ulica Via San Giovanni Li Cuti. Przebiega przez dawne osiedle rybaków. Znajdziesz tu plac, mały port, kilka restauracji i plażę z lawowych kamieni.

Placyk na osiedlu rybaków
Łodzie i domki rybaków
Plaża z lawowych kamieni

Gdzie poczuć klimat miasta? I co ze śmieciami?

Gdzie poczuć klimat miasta? Byłam krótko, ale dwa miejsca mocniej zapadły w pamięci. A są to:
> hałaśliwy targ z rybami, skorupiakami, warzywami i owocami oraz mięsem,
> spokojny, wyłączony z ruchu Piazza Vincenzo Bellini z gmachem teatru i kawiarniami.

Ryby i skorupiaki
Katania – targ
Piazza Vincenzo Bellini

A co ze śmieciami? Są. Katania ma też inne oblicze. O ile centrum jest czyste, to już boczne ulice niekoniecznie. Mieszkając kilka dni w okolicy dworca kolejowego widziałam bardzo zaśmiecone miejsca, które następnego dnia posprzątano, ale po dwóch dniach wyglądały jak na początku. Miałam też bliskie spotkania ze śmieciami w czasie silnych podmuchów wiatru. Kiedy wszystko unosiło się w powietrzu a do mnie „przykleił się” karton po pizzy i i wielki arkusz papieru.

Ulica przy której mieszkałam
Zaśmiecony teren przy szkole
Śmieci na ulicy

Wiele budynków, a właściwie całych ciągów budynków jest zniszczonych (graffiti) przez wandali.

Graffiti na ścianach

Mapa wymienionych atrakcji

Katania

Zobacz też

Wszystkie informacje dotyczące zwiedzania, komunikacji publicznej, pogody zebrałam we wpisie Wschodnia Sycylia na przełomie lutego i marca.

Może zainteresują cię także inne atrakcje Włoch, np. Pompeje albo Volterra lub wybierz się do Hiszpanii do Andaluzji i zobacz Granadę.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Piękne, historyczne i zadbane miejsca! Ale też i takie, które zobaczyłaś. To typowe we Włoszech. Jest czas na kawę i posiadówki ze znajomymi, sprzątanie poczeka. Taki klimat!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x