Mury obronne Krakowa zachowały się w niewielkim fragmencie. W czasach świetności czyli pod koniec XVII wieku na fortyfikacje składało się 8 bram i 47 baszt. Każdą z baszt zajmował się określony cech rzemieślników, stąd ich nazwy.
Obecnie w miejscu nieistniejących murów znajdują się planty, a baszty upamiętniono tablicami.
Mury obronne zostały w większości rozebrane na początku XIX wieku. Dzięki staraniom prof. Feliksa Radwańskiego pozostawiono północny fragment, czyli ten gdzie znajduje się brama Floriańska. W swej petycji do senatu profesor napisał: „Chronią one przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom”* I tak to dzięki między innymi damskim spódnicom ocalono fragment murów.
Zwiedzamy Trasę Obronności w skład której wchodzą trzy miejsca: Mury obronne, Barbakan i Celestat..
Brama Floriańska z murami obronnymi
Brama Floriańska zajmuje centralne miejsce murów obronnych. To od niej zaczynała się Droga Królewska na Wawel.
Na mury obronne wchodzimy przez Basztę Pasamoników czyli producentów pasmanterii.
W baszcie na piętrze oglądamy krótki film o powstaniu grodu (mógłby być odrobinę dłuższy).
Z murów oglądamy z innej perspektywy ulice Floriańską i Pijarską. Natomiast na wysokości Bramy Floriańskiej znajduje się wejście do kaplicy Czartoryskich wykonanej pod koniec XIX w.
Barbakan
Barbakan, dawniej zwany Rondlem, to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji. Został wzniesiony w XV w. Dawniej połączony był z Bramą Floriańską tzw. szyją czyli murowanym korytarzem. Nigdy nie został zdobyty. W budowli umieszczono 130 otworów strzelniczych.
Celestat
Oddalony 600 metrów od Barbakanu Celestat (czyli strzelnica) nie jest częścią murów, ale jest związany z obronnością miasta. W obiekcie ma siedzibę Bractwo Kurkowe, organizacja, która dawniej szkoliła mieszczan w posługiwaniu się bronią. Obecny Celestat to pałacyk wybudowany w latach 30-tych XIX w. W obiekcie prezentowana jest wystawa „Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego”.
Godziny otwarcia:
Kwiecień – Październik:
Mury miejskie i Barbakan: codziennie od 10.30 – 18.00
Celestat: wtorek – niedziela 10.30 – 18.00
Listopad – marzec: nieczynne
Cennik:
Obowiązuje bilet do wszystkich trzech obiektów upoważniający do zwiedzenia ich w ciągu 7 dni: normalny 9 zł / ulgowy 7 zł..
Gdzie dalej
Udając się na dalsze zwiedzanie starego miasta można zajrzeć do Muzeum Bursztynu lub na wystawę Wisławy Szymborskiej. albo odwiedzić rzadziej zwiedzane miejsca na rynku takie jak wieża ratuszowa i kościół św. Wojciecha.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.