niedziela, 14 lipca, 2024

Wzgórze Wawelskie w Krakowie – niby każdy wie gdzie się znajduje i co można zobaczyć. A może dopiero wybierasz się na zwiedzanie?

W tym wpisie zebrałam informacje dotyczące tras zwiedzania Zamku Królewskiego i Katedry oraz podzielę się moimi subiektywnymi opiniami o odwiedzonych miejscach. Dowiesz się też kiedy bije Dzwon Zygmunta.

Wzgórze Wawelskie
Wzgórze Wawelskie

O Wzgórzu Wawelskim

Na wzgórzu znajdują się dwa zabytkowe zespoły: Zamek Królewski i Katedra Wawelska.

Samo Wzgórze Wawelskie zwiedzimy bezpłatnie. Można przejść się po dziedzińcu zewnętrznym oraz wejść na dziedziniec zamkowy zwany Arkadowym. Z murów obronnych warto spojrzeć na płynącą u podnóża Wisłę oraz panoramę Krakowa.

Wzgórze Wawelskie
Dziedziniec zewnętrzny z widokiem na zamek i katedrę
Widok z murów na Wisłę i miasto

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek, dawna siedziba królów Polski to miejsce niezwykle ważne dla naszej historii. W 1930 r. stał się jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadzi wiele cennych eksponatów wystawionych w zabytkowych wnętrzach.

Do wyboru mamy kilka tras zwiedzania:

Wzgórze Wawelskie
Wzgórze Wawelskie. Zamek Królewski

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, jak sama nazwa mówi, służyły celom reprezentacyjnym. W obszernych salach odbywały się królewskie audiencje, posiedzenia sejmu i senatu a także bale. To tutaj w Sali Poselskiej zwanej też Pod Głowami zobaczymy realistycznie wyrzeźbione głowy umieszczone w kasetonowym stropie, kolekcję arrasów oraz renesansowe meble. To trasa, której nie można pominąć.
Dostępny audioprzewodnik.

Arras

Prywatne Apartamenty Królewskie

W trakcie zwiedzania zobaczymy prywatne komnaty królewskie oraz pokoje służące dworowi i gościom. Uwagę zwracają modrzewiowe stropy, porcelana miśnieńska, srebrna zastawa stołowa. Są też arrasy. Interesująca trasa pozwalająca zapoznać się z codziennym życiem monarchów.
Dostępny audioprzewodnik.

Jedna z sal
Sypialnia
Strop

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

W Skarbcu Koronnym zobaczymy przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca m.in. Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich. Poza tym chorągwie, niewielki zbiór dzieł jubilerskich, srebrne i złote naczynia.
Na ekspozycji Zbrojowni zgromadzono różne rodzaje broni, zbroje rycerzy od średniowiecza do XVIII w.
Audioprzewodnik dostępny tylko na Skarbiec Koronny.

Wawel Zaginiony

Wawel Zaginiony to wystawa poświęcona historii Wzgórza Wawelskiego. Zobaczymy m.in. relikty rotundy z przełomu X i XI w., dawną wozownię, stajnię, kuchnię z elementami wyposażenia oraz przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych.

Warto poświęcić czas na obejrzenie tej wystawy, która opowiada o wcześniejszych zabudowaniach. Część trasy poprowadzono po kładce wyniesionej nieco ponad zabytkowe mury.

Sztuka Wschodu

Na wystawie Sztuka Wschodu prezentowane są dzieła Bliskiego i Dalekiego Wschodu, które trafiły na teren Polski w wyniku kontaktów handlowych i działań militarnych. Znaczna część eksponatów to trofea zdobyte przez Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Kobierce, siodła, jedwabie, wazy, namiot turecki, przedmioty codziennego użytku.

Sztuka Wschodu

Wawel Odzyskany

Wawel Odzyskany to wystawa poświęcona jego dziejom od utraty niepodległości Polski (1795 r.) do współczesności. Opowiada o czasach, kiedy wzgórze przekształcono w austriacką cytadelę. A po odzyskaniu zamku, proces jego restauracji.

Trasy specjalne i sezonowe

Specjalne trasy. Przygotowano również kilka tras specjalnych, które zwiedza się z przewodnikiem. Np. „Wawel po godzinach”, „Wawel – Najcenniejsze”. Ta druga trasa dedykowana jest osobom, które mają niewiele czasu a chciałyby poznać najważniejsze miejsca zamku. Nie korzystałam, ale być może to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby poznać zamek w inny sposób. Więcej szczegółów na stronie www.

Sezonowe trasy. Miejsca udostępnione do zwiedzania w sezonie to Smocza Jama, Ogrody Królewskie i Baszta Sandomierska.

Aby sprawdzić godziny i dni otwarcia poszczególnych wystaw, ceny biletów oraz inne propozycje i wydarzenia organizowane na Zamku Królewskim zajrzyj na stronę www.wawel.krakow.pl.

Katedra Wawelska

Katedra

Katedra Wawelska jest uważana za najcenniejszy zabytek sakralny w Polsce, miejsce o szczególnym znaczeniu dla narodu polskiego. Koronowano tu prawie wszystkich polskich królów. Pierwszym był Władysław Łokietek, którego koronowano 20 stycznia 1320 r. Odbywały się też inne ważne królewskie uroczystości: śluby, chrzty, pogrzeby.

Bogato zdobione wnętrze katedry stanowi mauzoleum polskich królów i ich rodzin a także poetów, osób zasłużonych i znanych. W obrębie katedry i w 19 kaplicach znajdują się tablice pamiątkowe, sarkofagi oraz wiele historycznych pamiątek.

Ciekawostką jest, że sarkofag Władysława Jagiełły wykonano za życia króla. W związku z tym jest prawdopodobne, że wizerunek władcy jest zgodny z rzeczywistym jego wyglądem.

Wzgórze Wawelskie – Katedra Wawelska

Groby Królewskie

Bezpośrednio z katedry zejdziemy do krypt. W sarkofagach pochowano królów m.in. Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, znajduje się też krypta Zygmuntowska, krypta Wazów. Jest to również miejsce spoczynku Tadeusza Kościuszki, Władysława Sikorskiego i innych znanych osób.

Sarkofag Jana III Sobieskiego

Kiedy bije Dzwon Zygmunt

Aby zobaczyć z bliska Dzwon Zygmunt, należy wspiąć się na wieżę. Proste. Prowadzą do niego wąskie i strome schody oraz przejścia między drewnianymi belkami. Osoby „duże” musiały się nieco przeciskać. Powrót innym ciągiem równie stromych schodów. Zanim dotrzemy do Zygmunta, miniemy kilka innych dzwonów.

Słynny Zygmunt został odlany w 1520 roku. Wraz z oprzyrządowaniem waży 12,6 tony, jego wysokość to 2,41 m i taka sama średnica. Aby uruchomić dzwon potrzeba 12 dzwonników.

Dzwon Zygmunta uruchamiany jest z okazji różnych świąt. W 2022 roku zaplanowano 25 bić, z czego w grudniu będą jeszcze trzy. Na stronie katedry możesz odtworzyć jego dźwięk oraz sprawdzić harmonogram uruchamiania dzwona Zygmunta.

Wzgórze Wawelskie. Dzwon Zygmunt
Zejście z wieży

Muzeum Katedralne

Muzeum Katedralne znajduje się naprzeciwko Katedry. Nie jest duże, ale mieści jedną z cenniejszych kolekcji w Polsce. Warto zwrócić uwagę na włócznię świętego Maurycego uważaną za pierwsze insygnium władzy używane przez Piastów. Zobaczysz też płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego, insygnia grobowe Anny Jagiellonki (jabłko z ok. 1596 r., kopie korony i berła), Złotą Różę Marii Józefy, żony króla Augusta III Sasa.

Muzeum Katedralne

Muzeum Archidiecezjalne

Bilet upoważniający do zwiedzania Katedry Wawelskiej obejmuje również Muzeum Archidiecezjalne, ale to nie znajduje się na Wzgórzu Wawelskim. Aby go obejrzeć, należy zejść na ulicę Kanoniczą nr 19-21. Muzeum prezentuje dzieła sztuki sakralnej oraz przedmioty związane z Karolem Wojtyłłą.

Godziny otwarcia:
> Katedra pn.-sb. 9.00-17.00, nd. 12.30-17.00
> Muzeum Katedralne pn.-sb. 9.00-17.00
> Muzeum Archidiecezjalne wt.-nd. 10.00-17.00.

Bilety (Katedra, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunt, Muzeum Katedralne, Muzeum Archidiecezjalne):
> bez audio: 22 zł normalny; 15 zł ulgowy;
> z audioprzewodnikiem: 34 zł normalny; 23 zł ulgowy;
Szczegóły sprawdź na stronie www.

Informacje praktyczne

Na Wzgórze Wawelskie prowadzą dwie drogi: od ul. Podzamcze, krótsza ale bardziej stroma oraz dłuższa i łagodniejsza od ul. Bernardyńskiej tzw. droga Do Zamku.

Wzgórze Wawelskie jest udostępnione codziennie od godziny 6.00 do zmroku.

Na Wzgórzu znajdują się oddzielne kasy biletowe sprzedające bilety na Zamek Królewski i do Katedry.

Bilety można również kupić on-line, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku Zamku, ponieważ w kasie może zabraknąć biletów.

Audioprzewodnik:
> zamek – otrzymujemy w zamku przy wejściu na wystawy i tam też zwracamy;
> katedra – otrzymujemy w pomieszczeniu kasy za kaucją 100 zł lub zostawiamy dokument z nazwiskiem; urządzenie nie obejmuje Muzeum Archidiecezjalnego więc zwracamy, zanim pójdziemy na ul. Kanoniczą;

Fotografowanie:
> zamek – można fotografować bez lampy błyskowej;
> katedra – można fotografować tylko krypty grobowe oraz wieżę i Dzwon Zygmunta;

Lokale gastronomiczne na Wzgórzu Wawelskim

Na Wzgórzu Wawelskim można pójść na obiad, pizzę lub na kawę. Czy warto? Nie wiem, wolę lokale na Kazimierzu lub na Starym Mieście.

Ponieważ wzgórze jest bardziej do zwiedzania więc wybór lokali niewielki:

Trattoria Wawel – restauracja z kuchnią polską i włoską w budynku Centrum Promocji i Informacji (tam gdzie kasy);

Sklep Firmowy i Kawiarnia Wawel – „Wawel” producent słodyczy, które można zakupić na miejscu oraz kawiarnia z ciastami i deserami (ten sam budynek co Trattoria);

Kawiarnia Letnia – przy wejściu na wystawę „Wawel Zaginiony”.

Co dalej

Kraków to miasto, do którego mogę wciąż wracać i zawsze coś nowego „odkrywam”. Kolejne muzeum, uliczkę, restaurację, widok z innej perspektywy. Albo wracam w te same miejsca, np. na Kazimierz. I też jest fajnie.

Zwiedzając miasto wybierz się do Muzeum Czartoryskich i innych muzeów w ramach jednego biletu. Albo odwiedź Collegium Maius najstarszą Akademię Krakowską.

W bliskiej odległości od Krakowa zajrzyj do Doliny Prądnika, która jest warta odwiedzenia o każdej porze roku.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

To prawda, trzeba tam wracać. Byłam kilka razy, ale jeszcze wielu rzeczy nie zobaczyłam. A w moim najbliższym wpisie będzie wspomniane Muzeum Czartoryskich. W prezencie mikołajkowym!

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

To tak masz, jak ja!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

3
0
Would love your thoughts, please comment.x