piątek, 14 czerwca, 2024

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały to najpopularniejsze trasy Gór Stołowych położonych w Kotlinie Kłodzkiej, między miejscowościami Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój i Radków.

Ogólnie o Parku Narodowym Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych powstał w 1993 r. Jest jednym z mniejszych parków ma powierzchnię 63 km2. Góry nie są wysokie, najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki 919 m. n.p.m. W związku z tym świetnie nadają się dla osób ze słabszą kondycją. A rodziny z dziećmi (szczególnie dzieci) będą zachwycone kluczeniem między skałami.

Część Gór Stołowych zwana Broumovská vrchovina znajduje się po Czeskiej stronie i trzeba uczciwie przyznać że robią jeszcze większe wrażenie.

Przebieg tras

Szczeliniec Wielki

Trasa na Szczeliniec początkowo wiedzie wygodną ulicą wśród barów i straganów z pamiątkami. Po przejściu 600 m docieramy do miejsca z dwoma bramami: lewa to wejście, prawa wyjście. Szlak przez Szczeliniec jest jednokierunkowy, dwukierunkowy jest tylko odcinek dojścia do schroniska.

Od bramy „wejście” rozpoczyna się wspinaczka po schodach a jest ich 665. Po ich pokonaniu docieramy do schroniska „Na szczelińcu” i jednocześnie punktu widokowego. Można zrobić sobie tu przerwę, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że w sezonie miejsce jest zatłoczone.

Zaraz za schroniskiem znajduje się kasa i wejście na szlak Szczelińca. Trasa wiedzie między fantazyjnymi formacjami skalnymi, a najciekawszym miejscem jest przejście przez szczelinę zwaną Piekło, po którym trafiamy do Nieba. Ostatni etap to zejście po schodach ze świetnymi widokami na skały i okolicę.

Trasa na Szczeliniec i powrót zajmie około 2 godzin.

Samochód najlepiej pozostawić na jednym z parkingów w Karłowie.

Bilety wstępu: normalny 12 zł; ulgowy 6 zł.

Wejście na szlak
Na Szczeliniec wchodzimy większą bramą
Jedna z tras Gór Stołowych
Jedna z tras Gór Stołowych – schody do schroniska
Szczeliniec Wielki
Najwyższy punkt Szczelińca
Szczeliniec Wielki
Trasa przez Szczeliniec
Na trasie
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Zejście schodami ze Szczelińca
Widok na okolicę

Błędne Skały

Jak nazwa sugeruje zagłębimy się w plątaninę wąskich korytarzy i przejść jakich nie ma nigdzie więcej w Polsce. Są miejsca, gdzie nawet szczupłe osoby muszą się przeciskać, schylać albo przechodzić w kuckach lub na czworakach. Czasem trzeba zdjąć plecak aby ułatwić sobie przejście. Pokonując trasę trochę się nagimnastykujesz. Zgubić się nie da, a prawie cała trasa prowadzi po drewnianych pomostach. Szlak jest jednokierunkowy, wracamy wygodną aleją.

Trasa przez Błędne Skały zajmie około 1 godziny jeśli wjedziemy na „górny parking”. W innym przypadku trzeba doliczyć około 30 -50 min. pieszego marszu w zależności od punktu startu.

Punkty startu na trasę Błędne Skały

  • wjazd samochodem na „górny parking” – najprościej i najkrócej;
  • zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu YMCA naprzeciw drogi dojazdowej do Błędnych Skał, dalej pieszo około 50 minut;
  • zaparkować samochód na bezpłatnym „Parkingu Przy Drodze” (mały, na kilka aut); adres: Kudowa Zdrój, ul. Bukowina Kłodzka (200 m za szpitalem Orlik), dalej pieszo około 30 minut – mój wybór.

Uwaga. Wjazd na „górny parking” jest płatny i obowiązuje ruch wahadłowy. Wjazd o pełnych godzinach, zjazd 30 minut po każdej pełnej godzinie.

Bilety wstępu: normalny 12 zł; ulgowy 6 zł.
Wjazd samochodem osobowym na „górny parking” – 30 zł.

Dojście z parkingu do Błędnych Skał
Błędne Skały
Wąskie przejście między skałami
Błędne Skały
Kładki
Błędne Skały
Powrót wygodną aleją

Informacje praktyczne

Wstęp na teren Parku Narodowego Góry Stołowe jest bezpłatny. W sezonie pobiera się opłaty za wejście na trasy turystyczne „Szczeliniec Wielki” i „Błędne Skały”.

Wejście na trasy płatne czyli Szczeliniec i Błędne Skały jest limitowane – 400 biletów na godzinę (oddzielnie dla każdej z tras). W związku z czym zaleca się zakup biletów on-line na stronie PN Gór Stołowych. Ja zaryzykowałam w obu przypadkach i bez problemu kupiłam bilety w kasie przed wejściem. Jednak nie sugeruję tego rozwiązania. Zdecydowałam się na nie z powodu przelotnych deszczy i do końca nie wiedziałam czy pójdziemy na szlak. Przed wyjściem w góry sprawdziłam limit dostępnych biletów.

Moim zdaniem dobrym punktem wypadowym jest Karłów, gdzie znaleźć można wiele miejsc noclegowych. Bez dojeżdżania samochodem można udać się na Szczeliniec Wielki. Warto też rozważyć nocleg w Dusznikach-Zdroju, Radkowie, Kudowie Zdroju lub Wambierzycach.

Co w pobliżu

Dla relaksujących spacerów możesz pojechać do Polanicy-Zdrój. Tam wśród parków i kwiatów zregenerujesz siły po górskich wędrówkach. A jeśli lubisz tajemnicze pałace, polecam Gorzanów.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Świetnie opisałaś to miejsce! Kiedyś też się przez Błędne Skały przeciskałam. Wrażenia niezapomniane!!!

Ewa
1 rok temu

Byłam tu kilka razy, cud natury, niezapomniane wrażenia i przygody. Może kiedyś sięgnę do tych wspomnień, a może jeszcze się tam wybiorę…
Pozdrawiam 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x