poniedziałek, 27 maja, 2024

Trnawa (Trnava) nazywana jest „Słowackim Rzymem”, a to ze względu na liczne kościoły. Miasto kiedyś było siedzibą najważniejszego na Węgrzech arcybiskupstwa Esztergomu.

We wpisie:

  • widok z wieży
  • wiele kościołów ale opisane tylko trzy
  • klimatyczna kawiarnia

Informacje ogólne

Wszystkie zabytki Trnawy znajdują się w historycznym centrum miasta częściowo otoczonym murem obronnym. Najważniejszym punktem jest oczywiście rynek (Trojičné námestie) z wieżą miejską oraz ulica Hlavna (Główna) zamieniona w deptak. Miasto położone jest 50 km od Bratysławy. Jeśli jesteś zainteresowany historią Trnawy, zajrzyj tutaj.

Trnava – napis na ulicy Hlavnej

Trnawa – najciekawsze atrakcje

1. Mury miejskie

W średniowieczu miasto było otoczone murami obronnymi o długości 3 kilometrów. Ogrodzony teren miał kształt prostokąta o wymiarach 800 m x 700 m. W skład fortyfikacji wchodziło 35 baszt i 4 bramy, w późniejszych latach dobudowano jeszcze kilka furt dla pieszych.

Obecnie najdłuższe fragmenty murów można zobaczyć od strony wschodniej oraz zachodniej wzdłuż pasa zieleni i rzeki Trnavka. Z tej właśnie strony, od Trnavki i ulicy Hospodárskiej, wchodzi się na starówkę przez jedyną zachowaną bramę – Bernolákova brána. Trnawskie fortyfikacje należą do największych i najlepiej zachowanych na Słowacji.

Fortyfikacje i Bernolákova brána – jedyna zachowana brama
Mur od strony wschodniej

2. Plac św. Trójcy

Plac św. Trójcy (Trojičné námestie) otaczają barokowe kamienice ale też współczesne budynki. Na środku placu ustawiono kolumnę Świętej Trójcy jako podziękowanie za ochronę przed epidemią. W rynku warto zwrócić uwagę na ratusz oraz najstarszy na Słowacji teatr, otwarty w 1831 r.

Widok z wieży na plac św. Trójcy
Kolumna Świętej Trójcy

3. Wieża miejska

Wieża miejska (Mestská veža) z XVI w. znajduje się w narożniku głównego placu. W średniowieczu czuwali na niej strażnicy obserwując okolicę i miasto, a co kwadrans ogłaszali aktualny czas. W 1729 r. na wieży zainstalowano zegar działający do czasów współczesnych. Od czasu budowy, mechanizm remontowano tylko cztery razy. Wchodząc na wieżę po 143 stopniach możemy przyjrzeć się zegarowemu mechanizmowi.

Mimo, że na wieżę prowadzi sporo schodów, są one dosyć wygodne. Warto się potrudzić dla widoków na miasto i okolicę. Po drodze niewielka wystawa dotycząca historii miasta.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 18.00
Bilety: normalny 3 €, ulgowy 2 €

Wieża miejska
Mechanizm zegarowy. Po prawej schody na taras widokowy.
Widok z wieży
Ulica Hlavna – widok z wieży
Widok na Trnawę

4. Ulica Hlavna

Ulica Hlavna to reprezentacyjny deptak miasta ozdobiony fontannami, kwiatami i dużym napisem „Trnava”. Przy nim ulokowało się wiele restauracji i kawiarni. Ale wejdź też w boczne uliczki, może odkryjesz ładny zaułek.

Ulica Hlavna
Fontanna i ulica Hlavna

5. Kościół św. Heleny

Kościół św. Heleny (Kostol sv. Heleny) to najstarszy kościół w Trnawie. Ta nieduża gotycka świątynia została wybudowana w XIV w. jako kościół szpitalny wraz z przytułkiem dla starych i chorych. Najstarsze elementy wyposażenia to trzy średniowieczne figury nad wejściem do kościoła. Przedstawiają św. Elżbietę, św. Helenę i św. Barbarę.

6. Katedra św. Jana Chrzciciela

Katedrę św. Jana Chrzciciela wzniesiono w XVII w. jako część kompleksu budynków dawnego Uniwersytetu Trnawskiego. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest XVIII-wieczny główny ołtarz, należący do największych w Europie, ma 20,3 m wysokości i 14,8 m szerokości. Wykonywało go kilku rzeźbiarzy, snycerzy i złotników. Ołtarz uchodzi za najpiękniejsze barokowe dzieło na Słowacji.

W 2003 r. katedrę odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętniono pomnikiem ustawionym przed kościołem.

W trakcie mojego zwiedzania kościół był zamknięty, mogłam przyjrzeć się wnętrzu przez szklane drzwi.

Godziny otwarcia: pn.-pt. 10.00-12.30 i 14.00-16.00, sb. 11.00-16.00, niedziela nieczynne

Kościół św. Jana Chrzciciela
Czarno-złoty ołtarz – najcenniejsze barokowe dzieło na Słowacji
Wejście do kościoła, po lewej pomnik Jana Pawła II

7. Bazylika św. Mikołaja

Bazylika św. Mikołaja pochodzi z XIV w. ale później została przebudowana. Wchodząc do kościoła warto w przedsionku zwrócić uwagę na gotyckie malowidła. Najstarszy ołtarz znajduje się w prawej nawie bocznej i pochodzi z 1635 r.

Pięknie prezentują się witraże nad ołtarzem głównym oraz rzeźbione stalle. W świątyni znajdują się dwa organy – mniejsze z końca XVIII w. i duże z początku XX w. Te mniejsze są najstarszymi organami w Trnawie.

Godziny otwarcia: pn. 10.00-16.00/18.30, wt.-pt. 10.00-12.30 i 14.00-16.00/17.00, nd. 14.00-17.00, sobota nieczynne

Widok na Bazylikę św. Mikołaja
Wnętrze bazyliki

8. Muzeum Zachodniej Słowacji

Muzeum Zachodniej Słowacji urządzono w dawnym klasztorze klarysek. Prezentuje ciekawe i różnorodne zbiory: ceramikę, kolekcję dzwonów, bogaty zbiór strojów ludowych, wyposażenie wnętrz domu mieszczańskiego. A także zabytki sakralne, piękne oratorium oraz pamiątki archeologiczne.

Godziny otwarcia: wt.-pt. 8.00-17.00, sb.-nd. 11.00-17.00, poniedziałek nieczynne
Bilety: normalny 4 €, ulgowy 2 €

Muzeum Zachodniej Słowacji
Stroje ludowe
Kolekcja dzwonów
Oratorium
Pokój mieszczański

9. Różany park

Różany park (Ružový park) pachnący bardziej nowością niż różami. Róże też są, ale potrzebują czasu aby się na dobre zadomowić. Zaszłyśmy tam przypadkowo.

Park położony jest przy rzece Trnavka, posiada liczne ławki, pergole, leżaki, kwiatowe klomby i fontannę (niedziałająca, obok prowadzono prace remontowe). Nie jest duży, właściwie to bardziej sporych rozmiarów skwer. Znalazł się w moim zestawieniu, ponieważ jest ładny i znajduje się na trasie dworzec kolejowy – starówka.

Rożany park

Gdzie na kawę

Spacerując po historycznym centrum Trnawy spotkasz wiele zachęcających do wejścia restauracji i kawiarni, ale tej jednej nie pomiń na swojej trasie. To klimatyczna kawiarnia Synagoga Café ulokowana w dawnej synagodze.

Stoliki znajdują się na środki, a po bokach za przeszklonymi boksami fotele, sofy i półki pełne książek. Wewnątrz zachowały się piękne polichromie i detale, które nadają miejscu niepowtarzalny klimat. Kawa i ciacho też godne polecenia..

Wejście do „Synagoga café”
Wnętrze kawiarni
Zachowane detale w dawnej synagodze

Mapa atrakcji w Trnawie

Mapa wymienionych miejsc, wartych zobaczenia w Trnawie.

Gdzie dalej

Zajrzyj do wpisu w którym opowiedziałam o całej podróży po Zachodniej Słowacji. Miejsca położone najbliżej Trnawy to Bratysława i pachnąca różami Dolna Krupa.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
10 miesięcy temu

Piękne miasto i zadbane! Zachowały się ciekawe zabytki i świątynie. Widok z wieży bardzo ładny, a kawiarenka rzeczywiście niezwykła. Na pewno to wielka przyjemność wypić w niej kawę!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x