Byczyna jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie zachowały się niemal w całości mury miejskie. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny.
Co zobaczysz?
- mury miejskie
- rynek z ratuszem
- brukowane uliczki i zabytkowe budynki
- fragment fosy
- i dowiesz się kim była Maria Cunitia
Informacje ogólne
Byczyna to niewielka miejscowość położona w powiecie kluczborskim, województwo opolskie. Historia miasta sięga zamierzchłych czasów. Prawa miejskie nadano Byczynie w XIII w. Dla zainteresowanych – więcej informacji dotyczących historii znajdziesz na stronie miasta.
Nazwa miasta pochodzi od wyrazu pospolitego byczyna oznaczającego miejsce hodowli i wypasu byków lub od nazwy osobowej Bycza, która pochodzi od wyrazu byk.*
*wikipedia
Co warto zobaczyć w Byczynie?
Mury miejskie
Mury miejskie oraz ocalałe dwie kwadratowe wieże i baszta pochodzą z XIV i XV w. Długość muru wynosi 912,5 m, a wysokość sięga 6 m. Do zewnętrznej ściany fortyfikacji przylega spichlerz.
Zabytkowe centrum
Architektura miasteczka jest różnorodna – od zabytkowych budynków, po zwyczajne, nie pasujące do otoczenia bloki. Mimo to Byczyna bardzo mi się podobała, lubię takie małomiasteczkowe klimaty.
Centralnym punktem jest rynek z ratuszem stojącym na jego środku. Ratusz powstał w XV/XVI w. i był wielokrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany. Obecnie nadal pełni funkcję siedziby władz miasta.
W obrębie murów częściowo zachowały się zabytkowe domy z XVIII i XIX w. Zostały wybudowane po pożarze, który strawił miasto w 1757 r. Koniecznie przejdź się brukowanymi uliczkami z niską zabudową, co nadaje miasteczku specyficznego klimatu.
W obrębie murów znajdują się dwa kościoły.
Jednym z nich jest gotycki kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mikołaja. Kościół był zamknięty, ale jeśli uda ci się wejść, zwróć uwagę na średniowieczny krucyfiks oraz chrzcielnicę. Do XVIII w. teren wokół świątyni pełnił rolę cmentarza, obecnie jego granicę wyznacza niski murek.
Drugą świątynią jest kościół pw. Świętej Trójcy i NMP Różańcowej wybudowany w latach 1765-1767 r. w stylu barokowym, później kilkukrotnie remontowany. Budowlę wzniesiono w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, który spłoną w 1757 r. Wyposażenie kościoła pochodzi z przełomu XVIII i XIX w., warto zwrócić uwagę na ołtarze i barokową chrzcielnicę.
Fosa oraz park
Obwarowania miejskie po zewnętrznej stronie otacza pas zieleni tworzący przyjemny park z alejkami. Tam znajdziemy fragment zachowanej fosy.
Czy wiesz?
W XVII w. w Byczynie mieszkała i prowadziła badania Maria Cunitia lub Maria Cunitz (1610-1664), słynna astronomka. Badania prowadziła wraz z mężem Eliasem Kretzschmeyer (Elias von Löwen) początkowo w Świdnicy, później w Byczynie. Wydała pracę pt. „Urania propitia” liczącą 552 strony, będącą udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera. Swoim dziełem upowszechniła wiedzę o prawach ruchu planet oraz uprościła schematy obliczeniowe. Zanim poświęciła się astronomii interesowała się medycyną, matematyką i historią. Znała siedem języków. Więcej na www.
Gdzie na kawę
Kawiarnia Kavosz znajduje się w rynku i bez wahania mogę ją polecić. Bardzo przyjemne wnętrze, dobra kawa oraz pyszne desery i ciasta pieczone przez właścicielkę.
Gdzie dalej
Jeśli zwiedzasz Byczynę, podjedź do pobliskich wiosek Rożnów i Maciejów, tam również zobaczysz kawałeczek historii. A jeśli lubisz takie małomiasteczkowe klimaty, znajdziesz ich co nieco na blogu pod tagiem miasteczka polskie.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.