czwartek, 30 maja, 2024

Byczyna jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie zachowały się niemal w całości mury miejskie. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny.

Co zobaczysz?

  • mury miejskie
  • rynek z ratuszem
  • brukowane uliczki i zabytkowe budynki
  • fragment fosy
  • i dowiesz się kim była Maria Cunitia
Byczyna

Informacje ogólne

Byczyna to niewielka miejscowość położona w powiecie kluczborskim, województwo opolskie. Historia miasta sięga zamierzchłych czasów. Prawa miejskie nadano Byczynie w XIII w. Dla zainteresowanych – więcej informacji dotyczących historii znajdziesz na stronie miasta.

Nazwa miasta pochodzi od wyrazu pospolitego byczyna oznaczającego miejsce hodowli i wypasu byków lub od nazwy osobowej Bycza, która pochodzi od wyrazu byk.*

*wikipedia

Co warto zobaczyć w Byczynie?

Mury miejskie

Mury miejskie oraz ocalałe dwie kwadratowe wieże i baszta pochodzą z XIV i XV w. Długość muru wynosi 912,5 m, a wysokość sięga 6 m. Do zewnętrznej ściany fortyfikacji przylega spichlerz.

Mury obronne i Wieża Bramna Wschodnia tzw. Polska
Spichlerz oraz Baszta Południowa tzw. Piaskowa

Zabytkowe centrum

Architektura miasteczka jest różnorodna – od zabytkowych budynków, po zwyczajne, nie pasujące do otoczenia bloki. Mimo to Byczyna bardzo mi się podobała, lubię takie małomiasteczkowe klimaty.

Centralnym punktem jest rynek z ratuszem stojącym na jego środku. Ratusz powstał w XV/XVI w. i był wielokrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany. Obecnie nadal pełni funkcję siedziby władz miasta.

Ratusz
Rynek

W obrębie murów częściowo zachowały się zabytkowe domy z XVIII i XIX w. Zostały wybudowane po pożarze, który strawił miasto w 1757 r. Koniecznie przejdź się brukowanymi uliczkami z niską zabudową, co nadaje miasteczku specyficznego klimatu.

Jedna z uliczek
Uliczka
Byczyna
Widok na miasteczko

W obrębie murów znajdują się dwa kościoły.

Jednym z nich jest gotycki kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mikołaja. Kościół był zamknięty, ale jeśli uda ci się wejść, zwróć uwagę na średniowieczny krucyfiks oraz chrzcielnicę. Do XVIII w. teren wokół świątyni pełnił rolę cmentarza, obecnie jego granicę wyznacza niski murek.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mikołaja

Drugą świątynią jest kościół pw. Świętej Trójcy i NMP Różańcowej wybudowany w latach 1765-1767 r. w stylu barokowym, później kilkukrotnie remontowany. Budowlę wzniesiono w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, który spłoną w 1757 r. Wyposażenie kościoła pochodzi z przełomu XVIII i XIX w., warto zwrócić uwagę na ołtarze i barokową chrzcielnicę.

Kościół pw. Świętej Trójcy i NMP Różańcowej
Ołtarz główny
Organy

Fosa oraz park

Obwarowania miejskie po zewnętrznej stronie otacza pas zieleni tworzący przyjemny park z alejkami. Tam znajdziemy fragment zachowanej fosy.

Zachowany fragment fosy i park wokół murów obronnych
Park

Czy wiesz?
W XVII w. w Byczynie mieszkała i prowadziła badania Maria Cunitia lub Maria Cunitz (1610-1664), słynna astronomka. Badania prowadziła wraz z mężem Eliasem Kretzschmeyer (Elias von Löwen) początkowo w Świdnicy, później w Byczynie. Wydała pracę pt. „Urania propitia” liczącą 552 strony, będącą udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera. Swoim dziełem upowszechniła wiedzę o prawach ruchu planet oraz uprościła schematy obliczeniowe. Zanim poświęciła się astronomii interesowała się medycyną, matematyką i historią. Znała siedem języków. Więcej na www.

Gdzie na kawę

Kawiarnia Kavosz znajduje się w rynku i bez wahania mogę ją polecić. Bardzo przyjemne wnętrze, dobra kawa oraz pyszne desery i ciasta pieczone przez właścicielkę.

Kawiarnia Kavosz
Wnętrze kawiarni

Gdzie dalej

Jeśli zwiedzasz Byczynę, podjedź do pobliskich wiosek Rożnów i Maciejów, tam również zobaczysz kawałeczek historii. A jeśli lubisz takie małomiasteczkowe klimaty, znajdziesz ich co nieco na blogu pod tagiem miasteczka polskie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
11 miesięcy temu

O Byczynie wcześniej nie słyszałam. Zainteresowały mnie bardzo mury miejskie z basztami i spichlerzem. Po Opolszczyźnie trochę podróżowałam ale do Byczyna i pobliskich wiosek nie dotarłam. Ciekawe miejsce.
Pozdrawiam 🙂

Urszula
11 miesięcy temu

Też lubię takie małomiasteczkowe klimaty, zwłaszcza te z ogromną historią w tle. Kilkakrotnie tam przejeżdżaliśmy w drodze na Śląsk, więc następnym razem czas się tam zatrzymać. O Marii Cunitz dowiedziałam się będąc w Świdnicy. Fascynująca postać!

hegemon
10 miesięcy temu

Bardzo lubię Byczynę, jej klimat, który nie został jeszcze skażony masową turystyką. W pobliżu polecam ruiny zamku w Bolesławcu nad Prosną oraz Gród Byczyna – średniowieczny, drewniany gród wzniesiony przez bractwa rycerskie z Czech i Polski (jakieś 20 lat temu?)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x