czwartek, 30 maja, 2024

Spędzając weekend w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego zwiedziłam wyrobiska wydrążone w piaskowcu. Pełna nazwa atrakcji to Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.

Groty Nagórzyckie
Groty Nadgórzyckie
Wejście do Grot

Wejść w głąb piaskowca może każdy, nie ma utrudnień w postaci schodów lub pochylni. Wchodzi się z poziomu jezdni i idzie korytarzem wyłożonym deskami. Trasa zwiedzania ma około 160 metrów. 

Korytarz – Groty Nadgórzyckie

Dawniej miejscowa ludność przychodziła tu i „skrobała” piasek. Jamy były coraz większe. Z czasem zaczęto do grot wjeżdżać furmankami.

Groty Nagórzyckie

Aby całość się nie zawaliła pozostawiano filary podpierające strop. Obecnie wewnątrz oglądamy ciekawy układ pieczar.

Pieczary wydrążone w piaskowcu

Piaskowiec jest tutaj bardzo jasny, a miejscami całkiem biały. Wydawać by się mogło, że to idealny materiał budowlany. Ale nic z tych rzeczy. Piasek nie nadaje się do prac budowlanych. Jego ziarenka są idealnie okrągłe i gładkie, nie wiążą zaprawy murarskiej. Ale świetnie nadają się do wytopu szkła. W połowie XIX wieku piasek zaczęto wydobywać na skalę przemysłową. W okolicy działało coraz więcej hut szkła.

Produkcja wyrobów ze szkła
Wyroby ze szkła – Groty Nadgórzyckie

Jednak lata prosperity już za nimi. W okolicy nadal wydobywa się biały piasek ale już na mniejszą skalę i wyłącznie metodą odkrywkową.

Kopalnia piasku

Temperatura wewnątrz Grot Nagórzyckich: około 11º C.

W pobliżu zajrzyj do Skansenu rzeki Pilicy i Niebieskich Źródełek albo pojedź zobaczyć Piotrków Trybunalski. miasto z ładną i całkiem sporą starówką.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x