O Janie Matejko słyszeli chyba wszyscy. Ten najwybitniejszy polski malarz dzieł historycznych całe życie związany był z Krakowem.
Odwiedziłam jego dom rodzinny przy ulicy Floriańskiej 41, obecnie znajdujący się pod zarządem Muzeum Narodowego w Krakowie. Jan urodził się w tym budynku. Po ślubie zamieszkał z żoną na ul. Krupniczej lecz po kilku latach odkupił od rodzeństwa budynek i przeniósł się na Floriańską do swojego domu rodzinnego. W muzeum obejrzymy pamiątki po artyście, jego rodzinie oraz bliskich znajomych.
Życie prywatne Jana Matejki
Jan urodził się w 1838 roku jako dziewiąte dziecko. Państwo Matejkowie mieli ich jedenaścioro. W dzieciństwie nie zaznał ciepła rodzinnego, ojciec był bardzo surowy, matka zmarła gdy miał 7 lat.
W 1960 roku wrócił do Polski i od tego momentu zaczyna zarabiać konkretne kwoty na sprzedaży obrazów i rycin.
.
Żona pozowała malarzowi do większości obrazów historycznych, to ona jest na obrazach jako Bona Sforza czy Barbara Radziwiłłówna.
Jednak Jan nie miał z nią łatwego życia, była kłótliwa, egoistyczna, z byle powodu urządzała karczemne awantury.
Życie zawodowe Jana Matejki
Jan Matejko zyskał sławę nie tylko w Polsce. Został doceniony przez międzynarodową społeczność, zdobył liczne nagrody. 2 września 1880 roku złożył wizytę w domu Matejki sam cesarz austriacki Franciszek Józef I.
Matejko był niezwykłym artystą ale słabym biznesmenem. Swoje dzieła w znacznej części rozdał lub sprzedał za bezcen. Do problemów finansowych przyczyniła się także Teodora żyjąc ponad stan.
Artysta miał duży wkład w ochroną zabytków w Krakowie. Brał udział w pracach konserwatorskich między innymi Sukiennic i Wawelu. Według projektu artysty wykonano polichromię wnętrz kościoła Mariackiego.
Wielu przyszłych artystów uczyło się od Matejki, m. in. Józef Mehoffer, o którym wspomniałam we wpisie „Turek i dzieło Józefa Mehoffera”.
Co ciekawego w pobliżu?