niedziela, 14 lipca, 2024

Ruiny zamku w Bydlinie położone są na niewysokim wzgórzu na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Początkowo zamek był warownią obronną, później kościołem. Początek XX wieku również zapisał się w historii wzgórza, stacjonowały tu wojska biorące udział w I wojnie światowej.

Garść historii

Zamek

Zamek w Bydlinie wybudowano w XIV w. jako strażnicę. Składał się z wieży, budynku mieszkalnego i dziedzińca. Jego prawdopodobny wygląd przedstawiono na tablicy informacyjnej.

Zamek w Bydlinie
Przypuszczalny wygląd zamku

W XVI w. obiekt zamieniono na kościół, który około sto lat później zburzyli Szwedzi. W kolejnym stuleciu został odbudowany, kilkukrotnie ograbiony, wreszcie pod koniec XVII w. opuszczony. Od tego czasu stopniowo popadał w ruinę.

Okopy

Na kartach historii I wojny światowej zapisał się również teren u podnóża zamku. Do dziś widoczne są okopy służące Legionistom do zajęcia pozycji przed bitwą pod Krzywopłotami w 1914 roku. Starły się tu oddziały austriackie, w których skład wchodzili polscy żołnierze pod komendą Józefa Piłsudskiego, z oddziałami rosyjskimi. Bitwa powstrzymała natarcie Rosjan i była jedną z ważniejszych bitew I wojny światowej.

Zwiedzanie

Zamek

Ruiny zamku od parkingu dzieli 200 metrów. Zanim do nich dotrzemy warto zapoznać się z tablicą informacyjną znajdującą się obok drewnianej wiaty. Dalej idziemy prostą, lekko wznoszącą się ścieżką. Już z daleka widać kamienne mury zamku. Sam obiekt był niewielki, zachowały się fragmenty ścian budynku mieszkalnego oraz ślady po murach obwodowych. Budowlę możemy obejść wokoło wąską ścieżką, lecz nie zajmie nam to wiele czasu.

Zamek w Bydlinie
Ścieżka do ruin zamku
Ruiny zamku w Bydlinie
Ruiny zamku w Bydlinie

Okopy

Po obejrzeniu pozostałości po zamku, kolej na znacznie młodszą historię czyli miejsce stacjonowania wojsk w czasie I wojny światowej. Spacerując alejkami przyglądamy się jak przebiegały okopy, możemy zobaczyć rekonstrukcję stanowiska dowódcy oraz zapoznać się z tablicami informacyjnymi.

Zamek w Bydlinie i okopy
Zrekonstruowane okopy
Okopy w Bydlinie
Stanowisko dowódcy
Okopy w Bydlinie
Okopy

Dojazd

Bydlin znajduje się w województwie małopolskim, gminie Klucze. Aby dotrzeć do zamku, z centrum Bydlina kierujemy się na północ i po około 1 km zatrzymujemy się obok cmentarza. W tym miejscu po obu stronach drogi może zaparkować po kilka samochodów. Jest też stojak na rowery oraz wiata.

Zamek Bydlin
Wiata w pobliżu parkingu

Podsumowanie

Ruiny zamku w Bydlinie są jednym z kilkunastu zamków na Szlaku Orlich Gniazd w terenie oznaczonym kolorem czerwonym. Miejsce niedawno zrewitalizowano, zamontowano tablice informacyjne, oświetlenie, wyremontowano ścieżki. Odwiedzenie zamku w Bydlinie jest dobrym pomysłem na łatwą i niedługą wycieczkę.

Co w pobliżu

Skoro jesteśmy na Szlaku Orlich Gniazd, warto zaplanować odwiedzenie pobliskich ruin zamku Pilcza w Smoleniu albo strażnicy w Ryczowie. A może zaciekawią Cię moje propozycje kilku spacerów po mniej znanych miejscach na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i okolicy.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
3 lat temu

Pieknię tam i pomyśleć że mieszkam blisko i jeszcze tam nie byłam.

Urszula
3 lat temu

Fajnie, że zamontowano tablice informacyjne. Nie trzeba sobie wyobrażać, jak to miejsce mogło wyglądać, tylko przyjąć fakty historyczne. A miejsce z ciekawą przeszłością!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x