Berchtesgaden i Bad Reichenhall odwiedziliśmy trakcie kilkudniowego pobytu w Parku Narodowym Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) w Bawarii. Warto zajrzeć do obu, choć różnią się od siebie charakterem.

Berchtesgaden

Berchtesgaden jest popularnym ośrodkiem turystycznym latem i w sezonie zimowym. Miejscowość malowniczo rozłożyła się na zboczach doliny rzeki Berchtesgadener Ache. To co nas interesuje, czyli zabytkowe centrum, usytuowane jest na wzniesieniu, skąd roztaczają się widoki na okolicę. Centrum starówki stanowi Marktplatz z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta, obiekt wyróżnia się zdobieniami elewacji z XVII wieku.

Marktplatz i najbardziej znany budynek miasta

Marktplatz i najbardziej znany budynek miasta

W pobliżu, przy Schlossplatz znajduje się zamek, którego początki sięgają XIII wieku. Jest udostępniony do zwiedzania, lecz nie byliśmy, więc nie wiem czy warto. Obok znajduje się romańska kolegiata św. Piotra i św. Jana Chrzciciela, a po przeciwległej stronie placu współczesne ścienne malowidło pod hasłem “Stop wojnom”, przynajmniej ja tak odczytałam przekaz.

Zamek i kolegiata

Zamek i kolegiata

Wnętrze kolegiaty

Wnętrze kolegiaty

Schlossplatz

Schlossplatz

Schlossplatz

Schlossplatz

Warto także pospacerować po okolicznych uliczkach, zwracając uwagę na wystawy z drewnianymi zabawkami. Mnie przypomniały się dziecięce lata.

Ulica

Ulica

Reklama sklepu z drewnianymi zabawkami

Reklama sklepu z drewnianymi zabawkami

Wystawa sklepu z drewnianymi zabawkami

Wystawa sklepu z drewnianymi zabawkami

A gdzie odpocząć przy kawie lub coś zjeść? Oczywiście na starówce znajdziemy wiele miejsc, ale ja zaproponuję takie, poza ścisłym centrum:

restauracja “Akropolis” przy Maximilianstrasse 17 serwuje kuchnię grecką, lokal proponuję ze względu na widoki z tarasu,

restauracja "Akropolis"

Restauracja “Akropolis”

restauracja “Sophie’s Cafe” znajduje się w Alpen Congress przy Maximilianstrasse  9, wnętrze lokalu jest przestronna, ale najprzyjemniejsze miejsce znajdziemy w ogrodzie wśród zieleni i szumiącej wody.

restauracja "Sophie's Cafe"

Restauracja “Sophie’s Cafe”

Rada:

Jeśli do Berchtesgaden zamierzasz przyjechać komunikacją publiczną, zwróć uwagę, że dworzec kolejowy i autobusowy znajduje się w dolnej części miasta. Aby dostać się do zabytkowej części miasta, należy dojechać autobusem komunikacji miejskiej np. nr 841 lub  pieszo, najpierw przejść przez tory i dalej schodami i ścieżką pod górę.

 

Bad Reichenhall

Bad Reichenhall jak nazwa wskazuje jest miejscowością uzdrowiskową. Bijące tu źródła solankowe wykorzystywano do produkcji soli oraz w celach leczniczych. Naturalna solanka nadal płynie strumykami, zasila fontanny więc powietrze w Bad Reichenhall jest przesycone leczniczą solą.

Po mieście odbyliśmy tylko niedługi spacer, utrudniony przez ciągle z różną intensywnością padający deszcz. Po dotarciu do miasta pierwsze kroki kierujemy do ogrodu zdrojowego, gdzie uwagę zwraca tężnia solankowa o długości 160 metrów, zbudowana w 1912 roku oraz dom zdrojowy. Tuż obok tężni tryska fontanna z solanką, otoczona równiutko ustawionymi krzesłami. Podobny zestaw spotkaliśmy na głównej promenadzie miasta.

Tężnia

Tężnia

Fontanna z solanką, w tle dom zdrojowy

Fontanna z solanką, w tle dom zdrojowy

Dom zdrojowy

Dom zdrojowy

Ogród zdrojowy

Ogród zdrojowy w deszczu

Ogród zdrojowy

Ogród zdrojowy

Przemierzając ulice i uliczki miejscowości napotykamy inne parki i strumyki płynące przez miejscowość. Zadziwia liczba fontann, od malutkich, poprzez nowoczesne, do całkiem sporych rozmiarów. W sumie jest ich ponad 70.

Plac z fontanną i ratuszem

Plac z fontanną i ratuszem

Czyściutki strumyk płynący między deptakiem a restauracjami

Czyściutki strumyk płynący między deptakiem a restauracjami

Główny deptak miasta

Główny deptak miasta

Ciekawie poprowadzony ulicą strumyk

Ciekawie poprowadzony ulicą strumyk

Fontanna z solanką w otoczeniu krzeseł

Fontanna z solanką w otoczeniu krzeseł

 

Podsumowanie:

Moim zdaniem warto odwiedzić obie miejscowości, mimo że różnią się od siebie. Berchtesgaden spodoba się osobom aktywnym, lubiącym sporty, zobaczymy też ładną starówkę. Bad Reichenhall to uzdrowisko, gdzie raczej udamy się na spokojny spacerek, natomiast centrum miasta nie porywa, jednakże nadrabia “solankowym” klimatem i zadbanymi parkami. Obie miejscowości mają też cechy wspólne: znajdują się w otoczeniu Alp i z każdej możemy wyruszyć na górskie szlaki. 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
1 rok temu

Kolejne miejsca na listę po.. Po covidzie oczywiście. Niemcy nie są mi znane chociaż to nasi sąsiedzi. Nie wiem dlaczego. Może zostawiałam na czas, kiedy będzie mniej sił na dalsze podróże.

Urszula
1 rok temu

Zawsze jestem pod wrażeniem tej niemieckiej czystości, dokładności i precyzji. Tak też wygląda to na Twoich zdjęciach. Pięknie wyglądają obydwie miejscowości, pokazałaś najbardziej charakterystyczne ich obiekty i miejsca. Zwróciłam też uwagę, że tamtejsze tężnie są zupełnie inaczej zabudowane. No i te widoki! Super:)))

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

Bardziej zabudowane mają zadaszenia, pod którymi można się schronić i spacerować. U nas są otwarte. Ale wygląda to pięknie. Jeśli masz ochotę, dla porównania, możesz zajrzeć na mój wpis o tężniach w Inowrocławiu https://kieruneknadzis.blogspot.com/2019/08/w-parku-solankowym-w-inowrocawiu.html. Pozdrawiam:)))

Jula
1 rok temu

Ilość fontann faktycznie zadziwia.

Barbarossa
Barbarossa
1 rok temu

Bardzo tam urokliwie. 🙂
Tyle fontann? Niesamowite. Pochwalę się: tężnia jest także w moim mieście. 🙂
Dziękuję za rewelacyjną wycieczkę.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x