czwartek, 30 maja, 2024

Berchtesgaden i Bad Reichenhall odwiedziliśmy trakcie kilkudniowego pobytu w Parku Narodowym Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) w Bawarii. Warto zajrzeć do obu, choć różnią się od siebie charakterem.

Berchtesgaden

Berchtesgaden jest popularnym ośrodkiem turystycznym latem i w sezonie zimowym. Miejscowość malowniczo rozłożyła się na zboczach doliny rzeki Berchtesgadener Ache. To co nas interesuje, to zabytkowe centrum usytuowane jest na wzniesieniu z malowniczymi widokami.

Centrum starówki stanowi Marktplatz z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – obiekt wyróżnia się zdobieniami elewacji z XVII wieku.

Marktplatz i najbardziej znany budynek miasta
Marktplatz i najbardziej znany budynek miasta

W pobliżu, przy Schlossplatz, usytuowany jest zamek, którego początki sięgają XIII wieku. Obiekt udostępniono do zwiedzania, lecz nie byliśmy, więc nie wiem czy warto.

Obok znajduje się romańska kolegiata św. Piotra i św. Jana Chrzciciela, a po przeciwległej stronie placu współczesne ścienne malowidło pod hasłem „Stop wojnom”, przynajmniej ja tak odczytałam przekaz.

Zamek i kolegiata
Zamek i kolegiata
Wnętrze kolegiaty
Wnętrze kolegiaty
Schlossplatz
Schlossplatz
Schlossplatz
Schlossplatz

Warto także pospacerować po okolicznych uliczkach, zwracając uwagę na wystawy z drewnianymi zabawkami. Mnie przypomniały się dziecięce lata.

Ulica
Ulica
Reklama sklepu z drewnianymi zabawkami
Reklama sklepu z drewnianymi zabawkami
Wystawa sklepu z drewnianymi zabawkami
Wystawa sklepu z drewnianymi zabawkami

Gdzie zjeść

Oczywiście na starówce znajdziemy wiele miejsc, ale ja zaproponuję takie, poza ścisłym centrum:

restauracja „Akropolis” przy Maximilianstrasse 17 serwuje kuchnię grecką, lokal proponuję ze względu na widoki z tarasu,

restauracja "Akropolis"
Restauracja „Akropolis”

restauracja „Sophie’s Cafe” znajduje się w Alpen Congress przy Maximilianstrasse  9, wnętrze lokalu jest przestronne, ale najprzyjemniejsze miejsce znajdziemy w ogrodzie wśród zieleni i szumiącej wody.

restauracja "Sophie's Cafe"
Restauracja „Sophie’s Cafe”

Rada: Jeśli do Berchtesgaden zamierzasz przyjechać komunikacją publiczną, zwróć uwagę, że dworzec kolejowy i autobusowy znajduje się w dolnej części miasta. Aby dostać się do zabytkowej części miasta, należy dojechać autobusem komunikacji miejskiej np. nr 841 lub pieszo, najpierw przejść przez tory i dalej schodami i ścieżką pod górę.

Bad Reichenhall

Bad Reichenhall jak nazwa wskazuje jest miejscowością uzdrowiskową. Bijące tu źródła solankowe wykorzystywano do produkcji soli oraz w celach leczniczych. Naturalna solanka nadal płynie strumykami, zasila fontanny więc powietrze w Bad Reichenhall jest przesycone leczniczą solą.

Po mieście odbyliśmy tylko niedługi spacer, utrudniony przez ciągle z różną intensywnością padający deszcz. Po dotarciu do miasta pierwsze kroki kierujemy do ogrodu zdrojowego, gdzie uwagę zwraca tężnia solankowa o długości 160 metrów, zbudowana w 1912 roku oraz dom zdrojowy. Tuż obok tężni tryska fontanna z solanką, otoczona równiutko ustawionymi krzesłami. Podobny zestaw spotkaliśmy na głównej promenadzie miasta.

Tężnia
Tężnia
Fontanna z solanką, w tle dom zdrojowy
Fontanna z solanką, w tle dom zdrojowy
Dom zdrojowy
Dom zdrojowy
Ogród zdrojowy
Ogród zdrojowy w deszczu
Ogród zdrojowy
Ogród zdrojowy

Przemierzając ulice i uliczki miejscowości napotykamy inne parki i strumyki płynące przez miejscowość. Zadziwia liczba fontann, od malutkich, poprzez nowoczesne, do całkiem sporych rozmiarów. W sumie jest ich ponad 70.

Plac z fontanną i ratuszem
Plac z fontanną i ratuszem
Czyściutki strumyk płynący między deptakiem a restauracjami
Czyściutki strumyk płynący między deptakiem a restauracjami
Główny deptak miasta
Główny deptak miasta
Ciekawie poprowadzony ulicą strumyk
Ciekawie poprowadzony ulicą strumyk
Fontanna z solanką w otoczeniu krzeseł
Fontanna z solanką w otoczeniu krzeseł

Podsumowanie

Moim zdaniem warto odwiedzić obie miejscowości, mimo że różnią się od siebie.

Berchtesgaden spodoba się osobom aktywnym, lubiącym sporty, zobaczymy też ładną starówkę.

Bad Reichenhall to uzdrowisko, gdzie raczej udamy się na spokojny spacerek, natomiast centrum miasta nie porywa, jednakże nadrabia „solankowym” klimatem i zadbanymi parkami.

Obie miejscowości mają też cechy wspólne: znajdują się w otoczeniu Alp i z każdej możemy wyruszyć na górskie szlaki. 

Gdzie dalej

Zatrzymaj się na dłużej w Parku Narodowym Berchtesgaden, który daje nam wiele możliwości zwiedzania, spacerów, wyruszenia na szlaki oraz napawania się pięknymi widokami.

Wszystkie miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Kolejne miejsca na listę po.. Po covidzie oczywiście. Niemcy nie są mi znane chociaż to nasi sąsiedzi. Nie wiem dlaczego. Może zostawiałam na czas, kiedy będzie mniej sił na dalsze podróże.

Urszula
3 lat temu

Zawsze jestem pod wrażeniem tej niemieckiej czystości, dokładności i precyzji. Tak też wygląda to na Twoich zdjęciach. Pięknie wyglądają obydwie miejscowości, pokazałaś najbardziej charakterystyczne ich obiekty i miejsca. Zwróciłam też uwagę, że tamtejsze tężnie są zupełnie inaczej zabudowane. No i te widoki! Super:)))

Urszula
3 lat temu
Reply to  Mariola

Bardziej zabudowane mają zadaszenia, pod którymi można się schronić i spacerować. U nas są otwarte. Ale wygląda to pięknie. Jeśli masz ochotę, dla porównania, możesz zajrzeć na mój wpis o tężniach w Inowrocławiu https://kieruneknadzis.blogspot.com/2019/08/w-parku-solankowym-w-inowrocawiu.html. Pozdrawiam:)))

Jula
3 lat temu

Ilość fontann faktycznie zadziwia.

Barbarossa
Barbarossa
3 lat temu

Bardzo tam urokliwie. 🙂
Tyle fontann? Niesamowite. Pochwalę się: tężnia jest także w moim mieście. 🙂
Dziękuję za rewelacyjną wycieczkę.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x