Berchtesgaden i Bad Reichenhall odwiedziliśmy trakcie kilkudniowego pobytu w Parku Narodowym Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) w Bawarii. Warto zajrzeć do obu, choć różnią się od siebie charakterem.
Berchtesgaden
Berchtesgaden jest popularnym ośrodkiem turystycznym latem i w sezonie zimowym. Miejscowość malowniczo rozłożyła się na zboczach doliny rzeki Berchtesgadener Ache. To co nas interesuje, to zabytkowe centrum usytuowane jest na wzniesieniu z malowniczymi widokami.
Centrum starówki stanowi Marktplatz z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – obiekt wyróżnia się zdobieniami elewacji z XVII wieku.
W pobliżu, przy Schlossplatz, usytuowany jest zamek, którego początki sięgają XIII wieku. Obiekt udostępniono do zwiedzania, lecz nie byliśmy, więc nie wiem czy warto.
Obok znajduje się romańska kolegiata św. Piotra i św. Jana Chrzciciela, a po przeciwległej stronie placu współczesne ścienne malowidło pod hasłem „Stop wojnom”, przynajmniej ja tak odczytałam przekaz.
Warto także pospacerować po okolicznych uliczkach, zwracając uwagę na wystawy z drewnianymi zabawkami. Mnie przypomniały się dziecięce lata.
Gdzie zjeść
Oczywiście na starówce znajdziemy wiele miejsc, ale ja zaproponuję takie, poza ścisłym centrum:
♦ restauracja „Akropolis” przy Maximilianstrasse 17 serwuje kuchnię grecką, lokal proponuję ze względu na widoki z tarasu,
♦restauracja „Sophie’s Cafe” znajduje się w Alpen Congress przy Maximilianstrasse 9, wnętrze lokalu jest przestronne, ale najprzyjemniejsze miejsce znajdziemy w ogrodzie wśród zieleni i szumiącej wody.
Rada: Jeśli do Berchtesgaden zamierzasz przyjechać komunikacją publiczną, zwróć uwagę, że dworzec kolejowy i autobusowy znajduje się w dolnej części miasta. Aby dostać się do zabytkowej części miasta, należy dojechać autobusem komunikacji miejskiej np. nr 841 lub pieszo, najpierw przejść przez tory i dalej schodami i ścieżką pod górę.
Bad Reichenhall
Bad Reichenhall jak nazwa wskazuje jest miejscowością uzdrowiskową. Bijące tu źródła solankowe wykorzystywano do produkcji soli oraz w celach leczniczych. Naturalna solanka nadal płynie strumykami, zasila fontanny więc powietrze w Bad Reichenhall jest przesycone leczniczą solą.
Po mieście odbyliśmy tylko niedługi spacer, utrudniony przez ciągle z różną intensywnością padający deszcz. Po dotarciu do miasta pierwsze kroki kierujemy do ogrodu zdrojowego, gdzie uwagę zwraca tężnia solankowa o długości 160 metrów, zbudowana w 1912 roku oraz dom zdrojowy. Tuż obok tężni tryska fontanna z solanką, otoczona równiutko ustawionymi krzesłami. Podobny zestaw spotkaliśmy na głównej promenadzie miasta.
Przemierzając ulice i uliczki miejscowości napotykamy inne parki i strumyki płynące przez miejscowość. Zadziwia liczba fontann, od malutkich, poprzez nowoczesne, do całkiem sporych rozmiarów. W sumie jest ich ponad 70.
Podsumowanie
Moim zdaniem warto odwiedzić obie miejscowości, mimo że różnią się od siebie.
Berchtesgaden spodoba się osobom aktywnym, lubiącym sporty, zobaczymy też ładną starówkę.
Bad Reichenhall to uzdrowisko, gdzie raczej udamy się na spokojny spacerek, natomiast centrum miasta nie porywa, jednakże nadrabia „solankowym” klimatem i zadbanymi parkami.
Obie miejscowości mają też cechy wspólne: znajdują się w otoczeniu Alp i z każdej możemy wyruszyć na górskie szlaki.
Gdzie dalej
Zatrzymaj się na dłużej w Parku Narodowym Berchtesgaden, który daje nam wiele możliwości zwiedzania, spacerów, wyruszenia na szlaki oraz napawania się pięknymi widokami.
Wszystkie miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.