piątek, 30 września, 2022

Weekend na Orawie

Kawa na Orawie?  Tak – w Muzeum Kawy.

W odległości ok. 15 km od granicy z Polską znajduje się wieś Krušetnica, a w niej otwarte w 2015 r. „Oravakafe” czyli Muzeum Kawy. Postanowiliśmy go odwiedzić. Jadąc tam miałam mieszane uczucia – Muzeum Kawy na wsi?

Muzeum Kawy

Muzeum znajduje się w centrum miejscowości w zwykłym prywatnym budynku. Łatwo je rozpoznać, ponieważ przed domem na schodach stoją worki po kawie.

.

.

 

.

.

.

Muzeum Kawy

Jest wczesne niedzielne popołudnie. Dzwonię do drzwi, po chwili otwiera je młody mężczyzna. Okazuje się właścicielem Oravakafe.

 

 

.

.

.

.

.

Już od wejścia widzimy na ścianach mozaiki z ziaren kawy. Ziarnami pokryta jest większość pomieszczeń muzeum o łącznej powierzchni 107 m2. Mozaika została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Duże wrażenie robi zaangażowanie i mozolność włożonej pracy, która trwała 4 lata. Stosując palone, wysuszone i ziarna jeszcze nie poddane obróbce uzyskano trzy kolory z których wykonano mozaikę.

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

W muzeum zgromadzono sporo eksponatów: młynki, filiżanki, przyrządy służące do parzenia kawy.

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Muzeum Kawy

Urządzenie do palenia kawy

Muzeum Kawy

Na miejscu można zakupić własnoręcznie przez właściciela paloną kawę. W czasie naszej wizyty dostępna była z Hondurasu, Brazylii i Meksyku (zakupiliśmy wszystkie, choć ceny wyższe niż w sklepach).

.

.

.

 

 

.

.

Po powrocie do domu rozpoczęła się degustacja. Nie jestem znawcą, choć lubię się napić kawy, więc moja ocena będzie amatorska. Wszystkie kawy miały bardzo przyjemny zapach i wszystkimi delektowałam się z przyjemnością. Jednak najbardziej smakowała mi aromatyczna kawa z Hondurasu. Ta z Brazylii była lekko kwaskowa a z Meksyku wydawała się delikatna (troszkę słabsza?).

Właściciel „Oravakafe”, Roman Florek jest z zawodu baristą. Jesteśmy pełni uznania dla młodego człowieka i jego pasji do kawy. Tutaj mamy kawę gotową do degustacji, natomiast podczas wycieczki do Parku Narodowego Doi Inthanon w Tajlandii miałam możliwość zobaczenia krzewów kawowych w ich naturalnym środowisku.

Podczas weekendu spędzonego na Orawie odwiedzam jeszcze kilka ciekawych miejsc, które opiszę w następnym poście.

W trakcie weekendu na Orawie zobaczyłam:

  1. Jezioro Orawskie
  2. Muzeum Wsi Orawskiej
  3.  Muzeum Kawy (Kawa i Orawa)
  4. Ciekawe miejsca na Orawie

.

0 0 votes
Article Rating
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
4 lat temu

Toż to prawdziwy raj na ziemi dla kawoszy! 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x