W poszukiwaniu lokalnych atrakcji zawitałam do miejscowości Kamień Śląski. Ściągnęła mnie tu chęć zobaczenia pałacu. Niestety nie udało się wejść do środka, ponieważ zwiedzanie obiektu jest możliwe tylko w sezonie, a ten zakończył się we wrześniu (byłam w październiku). No cóż, pozostało obejrzeć pałac z zewnątrz i ewentualnie wrócić wiosną.
Plan parku
Poniżej plan parku, w którym znajduje się pałac.
Trochę z historii pałacu
Pierwsze wzmianki na temat znajdującego się tu dawniej grodu rycerskiego należącego do rodziny Odrowążów datowane są na XII w. W czasie kolejnych stuleci zamek zmieniał właścicieli oraz wygląd.
II wojnę światową pałac przetrwał w niezłym stanie. Po wojnie urządzono w nim dom dziecka, później przeznaczono na mieszkania dla wojska, a w 1970 podpalono. Przez kolejne 20 lat niszczał. Dopiero w 1990 roku, wtedy już ruinę pałacu, przekazano Diecezji Opolskiej. Prace remontowe trwały cztery lata, a stan sprzed remontu można prześledzić na zdjęciach umieszczonych w parku.
Obiektowi nadano nazwę Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie na terenie obiektu odbywają się konferencje, koncerty, jest też część hotelowa.
Park
Bocznym wejściem po stromych schodach wchodzę do kaplicy św. Jacka.
Obok pałacu znajduje się restauracja, a wszystko to w otoczeniu przyjemnego parku.
Alejkami wśród zieleni doszłam do jeszcze jednego miejsca – Sebastianeum. To nic innego jak ośrodek rehabilitacyjno-leczniczy. Można tu przyjechać na weekend, a jeszcze lepiej na dłużej aby móc skorzystać z zabiegów.
Co w pobliżu
W pobliżu warto odwiedzić Krapkowice oraz Rogów Opolski. Nie można ominąć stolicy województwa, Opola.
Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.
.