Bulwary nadrzeczne w Beskidach to przyjemne miejsca, kiedy z jakiegoś powodu nie możesz wyjść na górską wędrówkę. Opowiem o bulwarach nad górskimi rzekami w miejscowościach położonych w Beskidach: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Brenna i Węgierska Górka.
Bulwary nadrzeczne w Beskidach
Deptaki nad rzekami – spacerując nimi masz możliwość podziwiania widoków na zalesione góry. Promenady są popularne nie tylko wśród spacerowiczów ale też biegaczy, amatorów nordic walking, rowerzystów.
W ciepłe dni możesz wejść do każdej z rzek i zamoczyć nogi. O pływaniu mowy być nie może, ponieważ są zbyt płytkie, czasem tak płytkie, że niektóre w odpowiednim czasie przejdziesz suchą stopą.
Opowiem co zobaczyć w pobliżu deptaków, na co zwrócić uwagę, gdzie zjeść i gdzie pójść na kawę.
1. Wisła nad Wisłą
Bulwar w Wiśle – co zobaczysz
> Park Kopczyńskiego położony jest wzdłuż Wisły. Wśród wysokich drzew ciągną się alejki, są ławki, plac zabaw dla dzieci. Oddalając się od centrum, na jego końcu zobaczysz Pomnik Źródeł Wisły czyli rzeźbę wodnej nimfy w regionalnym stroju. W parku jest też Aleja Podań i Legend z drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi postacie z opowieści.
> Amfiteatr mogący pomieścić 2500 osób. Najpopularniejszą imprezą jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, który odbywa się corocznie w lato.
> Zabytkowy Park Przygód. Nazwa mocno na wyrost, na miejscu zobaczysz 10 miniatur wykonanych z kolorowej mozaiki. Miniatury przedstawiają charakterystyczne budowle miast, przez które przepływa Wisła.
Nieco dalej
> Rynek i deptak spacerowy wzdłuż wyłączonej z ruchu ulicy 3 Maja. To tutaj jest centrum miasta z restauracjami i kawiarniami. Tutaj są stoiska z rękodziełem, lokalnymi produktami i pamiątkami. Warto też zwrócić uwagę na Aleję Gwiazd Sportu czyli tablice z nazwiskami wmurowane w chodnik.
> Czekoladowy Adam Małysz stoi w szklanej gablocie w holu Budynku Zdrojowego (przy Rynku). Rzeźbę wykonano z białej czekolady w 2001 r.
> Muzeum Beskidzkie urządzono w budynku dawnej karczmy, pochodzącym z 1794 r. Położone jest w samym centrum miasta, przy wyłączonej z ruchu ulicy 3 Maja. Wewnątrz zobaczysz wystawy dotyczące historii regionu. Na tyłach muzeum znajduje się kilka drewnianych budynków. Jednym z nich jest kuźnia, w której czasem można zobaczyć na żywo pracę kowala.
Godziny otwarcia: skomplikowane. Najlepiej wejdź na Facebooka muzeum, ponieważ strona www się nie otwiera.
> Zameczek Myśliwski Habsburgów (ul. Lipowa 4a) wybudowano w 1897 roku u stóp Baraniej Góry. Na polowania przyjeżdżali do niego arystokraci z całej Europy. Po I wojnie światowej majątek Habsburgów znacjonalizowano a w budynku urządzono schronisko turystyczne. W 1985 r. zameczek przeniesiono na obecne miejsce. Budynek można obejrzeć tylko z zewnątrz, wewnątrz mieści się Informacja Turystyczna i oddział PTTK.
Gdzie na obiad i kawę
Kącik Zbójnicki (ul. 1 Maja). Restauracja ma przyjemny wystój, stoliki wewnątrz i na zewnątrz również pod dachem. Dania podaje się w nowoczesny sposób.
Cukiernia U Janeczki (ul. 1 Maja 57). Duży wybór ciast i lodów, pyszna kawa. Chyba każdy kto był w Wiśle miał okazję tu wstąpić.
2. Ustroń nad Wisłą
Bulwar w Ustroniu – co zobaczysz
W Ustroniu bulwar nadrzeczny ciągnie się przez kilka kilometrów po obu stronach Wisły i na znacznym odcinku ma asfaltową nawierzchnię. Od czasu do czasu brzegi rzeki spina most lub kładka dla pieszych. Czym dalej od ścisłej zabudowy tym ładniej. Można natrafić na ławkę z urokliwym widokiem na rzekę.
Nieco dalej
> Rynek jest ciekawie zaprojektowaną przestrzenią. Jest tu fontanna oraz konstrukcja przypominająca amfiteatr pod którą umieszczono fotografię Ustronia z lat międzywojennych. Do Rynku przylega niewielki zielony teren.
> Mural przedstawiający wnętrze biblioteki, który znajduje się na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej (widok na mural od ul. Andrzeja Brody).
> Muzeum Ustrońskie mieści się w dawnym budynku dyrekcji huty (ul. Akacjowa 107). Wystawa związana jest z przemysłem hutniczym i kulturą ludową miasta.
> Park Kuracyjny – jego nazwa związana jest z początkami tradycji uzdrowiskowych. To właśnie tutaj, obok dawnej huty powstał pierwszy dom kuracyjny. W parku znajduje się amfiteatr.
> Park Lazarów to niewielki ukwiecony teren. Zadbane alejki, fontanna i róże. Park jest nieco na uboczu głównych tras turystów a więc i spokojny. Świetne miejsce na relaks wśród zieleni i kwiatów.
> Dzielnica Uzdrowisko Ustroń z charakterystycznymi piramidami. Część z nich zajmują sanatoria, w niektórych zorganizowano hotele.
Gdzie na obiad i kawę
Naleśnikarnia Delicje (3 Maja 11). Duży wybór naleśników na słodko i „obiadowo”. A także inne dania.
Słodki Zakątek (Rynek 6). Trochę na uboczu ale warto odszukać. Jagodzianki, ciasta i ciasteczka oraz lody.
3. Szczyrk nad Żylicą
Bulwar w Szczyrku – co zobaczysz
> Deptak nad Żylicą w Szczyrku ma około 3,5 km. Brzegi rzeki spinają mosty oraz ukwiecone kładki. Spacerując wzdłuż Żylicy możemy przysiąść na ławce, skorzystać z oferty gastronomicznej lub poćwiczyć na siłowni.
> Plac św. Jakuba stanowi centrum miasta i w sezonie jest wykorzystywany m.in. do organizacji imprez. Jego ozdobą jest nowoczesna fontanna. Plac powstał na terenie dawnego dworca autobusowego.
> Kompleks skoczni narciarskich „Skalite”. składa się z trzech skoczni różnej wysokości. Na najwyższej organizowane są Mistrzostwa Polski ale też zawody międzynarodowe. Pierwsza skocznia narciarska w tym miejscu powstała w 1937 r. Obok położony jest Centralny Ośrodek Sportu służący sportowcom do przygotowania się przed zawodami. Tuż obok wybudowano amfiteatr.
Nieco dalej
> Drewniany kościół św. Jakuba (ul. Kolorowa 1) z 1800 roku jest najcenniejszym zabytkiem Szczyrku. Jego wnętrze urządzono w stylu późnego baroku. Kościół znajduje się na niewielkim wzgórzu w otoczeniu okazałych drzew.
> Kolejka linowa na Skrzyczne (1257 m), najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Można oczywiście zaplanować zdobycie góry pieszo, prowadzi na nią kilka szlaków.
Gdzie na obiad i kawę
Stara Karczma (ul. Myśliwska 2) z regionalnym jedzeniem i muzyką na żywo.
Kawiarnia Bagatela (ul. Beskidzka 15) dobra kawa, różne wypieki i lody.
4. Brenna nad Brennicą
Bulwar w Brennej – co zobaczysz
> W Brennej nie ma specjalnie wybudowanego bulwaru. Natomiast są mało uczęszczane ulice i ścieżki, którymi można przejść się po obu stronach rzeki. Ich nawierzchnia i stan są różne a usiąść to raczej na trawie, bo ławkę niełatwo wypatrzyć.
Nieco dalej
> Park Turystyki znajduje się w centrum miejscowości. Alejki, ławki, plac zabaw dla dzieci zachęcają do relaksu a w amfiteatrze odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale.
> Kościół św. Jana Chrzciciela z 1796 r. wybudowano na miejscu drewnianej kaplicy.
Gdzie na obiad i kawę
Restauracja Beskid (ul. Wyzwolenia 89) regionalne dania i nie tylko, a usiąść można wewnątrz lokalu oraz na tarasie.
Kawiarnia NIEbanalnie (ul. Wyzwolenia 40) – czy niebanalnie najlepiej przekonać się osobiście delektując się świetną kawą.
5. Węgierska Górka nad Sołą
Bulwar w Węgierskiej Górce – co zobaczysz
> Bulwary nad Sołą wybudowano na niewielkim odcinku, to jednak nie przeszkadza udać się na dłuższy spacer wzdłuż rzeki. Szeroki bulwar zamienia się w wąską ścieżkę i dalej w asfaltową mało uczęszczaną ulicę. Przeciwległy brzeg opadającej kaskadami Soły, to zbocza górskie. Widoki są niezwykle urokliwe.
> Kompleks sportowy oraz amfiteatr przylegają do bulwaru.
> Platforma Widokowa. Aby dojść do punktu widokowego trzeba przejść na drugą stronę rzeki. Może widok nie jest oszałamiający ale ładnie jest.
Nieco dalej
> Fort Wędrowiec można zwiedzić. Prezentowana jest broń, umundurowanie oraz warunki jakie panowały w fortyfikacjach.
Gdzie na obiad i kawę
Restauracja Klubowa (ul. Plażowa 12) jedyna przy nadrzecznym bulwarze.
Miętówka Caffe Węgierska Górka (ul. Zielona 64) spory wybór lodów i ciast oczywiście w towarzystwie kawy.
Podsumowanie
Przez każdą wymienioną miejscowość przepływa rzeka, wzdłuż której możemy udać się na spacer, przy okazji odwiedzając ciekawe miejsca. Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam atrakcji poszczególnych miast, ale starałam się zwrócić uwagę na ciekawe miejsca w sąsiedztwie nadrzecznych bulwarów.
Oferta gastronomiczna, szczególnie w Wiśle i Ustroniu jest bardzo szeroka. Dlatego postanowiłam wskazać po dwa lokale w każdej z wymienionych miejscowości: restaurację i kawiarnię. W niektórych miałam okazję być, tam gdzie nie byłam, kierowałam się opiniami innych klientów.
Gdzie dalej
Zawsze możesz pójść w góry. Ale jeśli nie, to może zajrzyj do Cieszyna, albo wybierz się w mało znany region Śląska Cieszyńskiego.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.