czwartek, 30 maja, 2024

Zalew Dzibice (zwany też zalewem Kostkowice) to kolejne ciekawe miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ten sztuczny zbiornik wodny położony na terenie gminy Kroczyce powstał na rzece Białce, obok są jeszcze trzy mniejsze stawy.

Trasa wokół Zalewu Dzibice

Gdzie zaparkować?

Samochód zostawiamy na dużym parkingu przy zalewie. Obok znajduje się kilka wiat piknikowych oraz bufet, a nad zalewem plaża.

Zalew Dzibice
Zalew Dzibice i parking
Zalew Dzibice
Wiaty piknikowe

Przebieg trasy

Z parkingu ruszamy w lewo asfaltową drogą, następnie po 800 metrach skręcamy w prawo w kierunku widocznego wiaduktu kolejowego. Biegnąca tędy Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) łączy Katowice z Warszawą, więc od czasu do czasu przejeżdża Pendolino lub inny ekspres.

Zalew Dzibice
Leśna droga
Zalew Dzibice
Ekspres nad zalewem Dzibice

My przed wiaduktem skręcamy w prawo i kontynuujemy spacer drogą gruntową między zalewem a nasypem kolejowym. Mamy stąd ładny widok na przeciwległy brzeg, ganiające po wodzie kaczki i mniejszą plażę. Na dwóch krańcach zalewu obozują w kamperach rodziny i wytrwali wędkarze.

Zalew Dzibice
Droga między zalewem a nasypem kolejowym
Zalew Dzibice
Zalew Dzibice
Zalew Dzibice
Widok na zalew
Zalew Dzibice
Zalew Dzibice

Przechodzimy przez zaporę i w pobliżu parkingu zielonym szlakiem wchodzimy na wzniesienie. Miejsce jest malownicze, z wapiennymi skałami i widokiem na okolicę.

Zalew Dzibice
Zapora na Zalewie Dzibice
Wapienne skałki
Pobliskie wzniesienie
Zalew Dzibice
Widok na Zalew Dzibice

Mapa trasy wokół zalewu

Długość trasy: 3,8 km.

Jak dojechać

Jadąc drogą krajową nr 78 w miejscowości Kroczyce (pow. zawierciański) kierujemy się za drogowskazem na Dzibice. Stąd po przejechaniu około 3,5 km skręcamy w lewo i po 500 metrach dojeżdżamy do zalewu.

Podsumowanie

Otoczony lasami Zalew Dzibice przyciąga w ciepłe dni amatorów plażowania i kąpieli. Wtedy też jest gwarno i dość tłoczno. Jednak w tygodniu oraz w chłodniejsze dni znajdziemy tu spokój i ciszę. Możemy stąd wyruszyć zielonym szlakiem do Rezerwatu Góra Zborów lub pospacerować leśnymi ścieżkami.

Nad zalew przyjechaliśmy w marcu. Kiedy wyjeżdżaliśmy z domu, przez chmury nieśmiało przebijały się promienie słońca, niestety na miejscu było ponuro i wiał wiatr. Mimo to spacer był dobrym pomysłem na ruch na powietrzu.

Co w pobliżu

Malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachęcają do zwiedzania ruin średniowiecznych zamków oraz wędrówek szlakami wśród wapiennych skałek. Może wybierzesz coś dla siebie spośród moich propozycji na wiosenny spacer lub 10 pomysłów na spacer po Jurze.

Zalew Dzibice nie jest może jakimś super ciekawym miejscem, dlatego wpis umieściłam pod tagiem lokalne atrakcje, gdzie znajdziesz więcej pomysłów na zwiedzanie (zwykle) bez tłumów.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
3 lat temu

Zachwycona jestem turkusowym kolorem wody. Rewelacyjne miejsca na relaks i cudowny odpoczynek od zgiełku dzisiejszych, choć nie tylko, wydarzeń.

Mo.
3 lat temu

Zalew ma kolor wody w ciepłym morzu a te skałki w pobliżu również kojarzą mi się z egzotyką. Szczęśliwi Ci, którzy mają takie miejsca blisko domu :). Wiosną i latem na pewno jest jeszcze piękniej. Pozdrawiam cieplutko.

Jula
3 lat temu

Bardzo przyjemny spacer.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x