sobota, 27 kwietnia, 2024

Lubomierz kojarzy się ze znaną komedią „Sami swoi”, więc zajechałam na chwilę sprawdzić co słychać u Kargula i Pawlaka oraz przejść się po urokliwym zabytkowym rynku.

W treści wpisu:

  • nie zniszczona w czasie II wojny zabudowa
  • Muzeum Kargula i Pawlaka
  • dawny zespół klasztorny

Atrakcje Lubomierza

Miasto położone jest w na Pogórzu Izerskim, niedaleko Jeleniej Góry. To jedno z najstarszych miast w województwie dolnośląskim, prawa miejskie uzyskał w 1291 r. Jego największą atrakcją są budynki nie zniszczone w czasie II wojny.

Lubomierz
Rynek

Zabytkowe centrum Lubomierza

Na terenie Lubomierza nie prowadzono działań wojennych, więc szczęśliwie ocalała jego zabudowa. Zabytkowe centrum to głównie duży brukowany Rynek (Plac Wolności) otoczony kamienicami przeważnie XIX-wiecznymi, ale najstarsze (przynajmniej częściowo) pochodzą z XVI w. Na placu stoi barokowa kolumna morowa upamiętniająca epidemię.

Ozdobą rynku jest też fontanna z postacią św. Maternusa (pierwszy biskup Kolonii w Niemczech) trzymającego pastorał i model kościoła, a nieco dalej barokowa figura św. Jana Nepomucena. Poszukajcie jeszcze pręgierza wmurowanego w ścianę ratusza. Ratusz też jest zabytkowy.

Ciekawostki
> Największy rozkwit miasto osiągnęło w pierwszej połowie XVII w. Główne dochody czerpało z handlu przędzą i gołębiami.
> W Lubomierzu znajdowały się łaźnie miejskie, w XVI wieku było ich kilka.
> W połowie XVII wieku otwarto szpital. Współcześnie, jeszcze przez wiele lat, w tym samym budynku funkcjonował ośrodek zdrowia (teraz biblioteka).

Przyglądam się rynkowi, z ładnym widokiem na ratusz i jeszcze wyżej na kościół. Cieszy to, że plac przeznaczono głównie dla ruchu pieszego. Tylko niewielki fragment przy kilku sklepikach wykorzystano na parking. Z zaparkowaniem auta poza rynkiem nie ma problemu.

Jest taka pora dnia, że chętnie zjadłabym coś lekkiego. W zasięgu wzroku mam tylko lodziarnię i nieczynną jeszcze pizzerię. Kupuję więc w lokalnym sklepiku jagodziankę i na ławce robię sobie mały piknik z widokiem.

Lubomierz – rynek
Jedna z nielicznych zabytkowych uliczek
Lubomierz
Św. Maternus na kolumnie. W budynku z dekoracją sgraffito Muzeum Kargula i Pawlaka
Św. Jan Nepomucen

Czy wiesz, że:
Przez Lubomierz przepływają Lubomierka i Oldza. To potoki, w których od czasów średniowiecza wypłukiwano złoto.

Muzeum Kargula i Pawlaka

W 1967 r. Lubomierz stał się planem filmowym dla produkcji „Sami swoi” oraz dwóch kolejnych filmów z tej serii. Miasto postanowiło wykorzystać popularność filmów i otworzyło Muzeum Kargula i Pawlaka. Na jego siedzibę wybrano dawny Domu Płócienników, pełniący kiedyś funkcję domu handlowego.

Po obu stronach wejścia stoją obaj panowie: Kargul i Pawlak z lekko swarliwymi minami. Wewnątrz obejrzałam pamiątki związane z bohaterami filmu, rekwizyty oraz eksponaty związane z czasami przedstawionymi w filmie. Oczywiście jest również słynny płot dzielący filmowych sąsiadów. A w mini-kinie wyświetlane są najzabawniejsze fragmenty filmu.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 16.00
Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł;

Miasteczko chyba polubili reżyserzy, ponieważ kręcono tu inne filmy, m.in. „Krzyż Walecznych”, „Daleko na Zachodzie”, „Kocham kino”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

W Lubomierzu od lat, w okresie wakacyjnym, odbywa się Festiwal Filmów Komediowych. Na stronie Lubomierskiego Centrum Kultury sprawdzisz aktualne informacje dotyczące wydarzeń w miasteczku, festiwalu oraz Muzeum Kargula i Pawlaka.

Muzeum Kargula i Pawlaka
Wejście do muzeum
Mini-kino
Jedno z pomieszczeń w muzeum
Eksponaty

Tuż obok muzeum znajduje się zaułek filmowy, w którym umieszczane są tablice pamiątkowe osób związanych z filmem, które odwiedziły Lubomierz.

Zaułek filmowy
Tablice pamiątkowe

Klasztor sióstr Benedyktynek

Początki klasztoru sióstr Benedyktynek sięgają XIII w., ale wtedy były to drewniane zabudowania. Obecnie najstarsze fragmenty kompleksu pochodzą z XVII w. Po likwidacji klasztoru na początku XIX w. budynki stały się własnością państwa Pruskiego, który nakazał w budynku utworzyć szkołę. Placówka funkcjonowała przez wiele dziesięcioleci i prezentowała wysoki poziom nauczania. Teraz jest tam internat Zespołu Szkół.

Barokowy kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa był częścią zespołu klasztornego. Ponieważ góruje nad miasteczkiem już z daleka widać jego nietypową fasadę bez wieży. Zaskakuje mnie ogrom świątyni w tak niewielkiej miejscowości. Interesujący jest jej wystrój oraz freski. Zwróć uwagę na dwa szklane relikwiarze umieszczone po bokach ołtarza głównego. Podobno znajdują się tam szczątki św. Benignusa i św. Wiktora.

W skład zespołu klasztornego wchodził również ogród klasztorny.

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa
Wnętrze kościoła
Ołtarz główny i dwa relikwiarze po bokach
Organy
Ogrody benedyktyńskie
Ogród

Co w pobliżu

W pobliżu odwiedź Lwówek Śląski oraz Jelenią Górę. Wejdź lub wjedź na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. A jeśli lubisz małomiasteczkowe klimaty, sprawdź jakie miasteczka polskie znalazły się już na blogu.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
6 miesięcy temu

Też zdziwił mnie ogrom kościoła, jak i jego wezwanie. Gdy my byliśmy, było sporo remontów, teraz widzę, że trwają w innym miejscu. Czyli będzie jeszcze ładniej!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x