Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Dolina Zimnika” znajduje się w wiosce Lipowa, powiat żywiecki, u podnóża masywu Skrzycznego w Beskidzie śląskim.
Ścieżkę wytyczono wzdłuż potoku Zimnik, podobno jednego z najzimniejszych w Polsce, stąd nazwa. Trasa jest bardzo łatwa i odpowiednia dla każdej grupy wiekowej. Ma długość 1,5 km w jedną stronę. Wrócić można tą samą ścieżką lub równoległą asfaltową drogą.
Przebieg ścieżki Dolina Zimnika
Na spacer ruszamy z parkingu przy wejściu do Doliny Zimnika, przechodząc najpierw przez mostek. Cała trasa to biegnąca przez las wąska ścieżka z ustawionymi co pewien odcinek tablicami informacyjnymi. Po drodze miniemy dwa miejscami odpoczynku, przy czym jedno to zadaszona wiata. Idąc, po lewej mamy szumiący potok, który miejscami tworzy niewielkie malownicze kaskady.
Na końcu trasy znajduje się ujęcie wody źródlanej, do którego schodzę po kilku stopniach. Źródło jest popularne wśród mieszkańców, którzy podjeżdżają samochodami pełnymi plastikowych baniaków na wodę.
Z tego miejsca można dalej iść w góry w kierunku Malinowskiej Skały lub wrócić na parking. My na powrót wybraliśmy wygodną asfaltową drogą, przy której również znajduje się zadaszone miejsce przeznaczone na wypoczynek.
Zanim dojdziemy do parkingu mijamy krzyż upamiętniający polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Ten fragment drogi jest zamknięty dla ruchu samochodowego z wyłączeniem mieszkańców. W efekcie na niedługim odcinku minęło nas kilka samochodów, stąd moja uwaga o zachowanie ostrożności szczególnie jeśli są z nami dzieci.
Jak dojechać
Z drogi Ekspresowej S1 skręcamy na miejscowość Kalna i dalej na Lipową. W pewnym momencie powinny się pokazać znaki kierujące na „Dolinę Zimnika”. Mijamy hotel „Zimnik” i tuż za nim, naprzeciwko przystanku mamy pierwszy parking. Tu też znajduje się skrzyżowanie szlaków na Skrzyczne, Malinowską Skałę i Magurkę Radziechowską.
Samochodem można podjechać jeszcze 300 metrów i przed znakiem „zakaz ruchu” skręcić w lewo. Tam znajduje się drugi parking. Położony jest przy wejściu na ścieżkę „Dolina Zimnika”. Obok parkingu znajduje się spory teren z altaną i ławkami.
Gdzie nocować
Okolice oferują wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie. Najbliżej doliny możesz przenocować w hotelu „Zimnik”, który ma pokoje 3* i 4*, a dla zainteresowanych również Wellness & SPA oraz basen. Hotel oferuje między innymi pobyty ze śniadaniem i obiadokolacją oraz pakiety z zabiegami SPA. Zwróć uwagę, czy w interesującym Cię terminie są promocje np. Hot Deal dający spory upust.
Co w pobliżu
Jeśli zechcesz jeszcze pobyć w otoczeniu gór, możesz wejść lub wjechać wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne lub kolejką gondolową z Bielska Białej na Szyndzielnię. W Ślemieniu odwiedź nieduży Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej. Blisko stąd też do Cieszyna, gdzie zabytków i ścieżek spacerowych wystarczy na cały weekend.
Przejście Doliny Zimnika to nie wyprawa górska a niedługi spacer więc może zainteresują Cię inne propozycje z mojego spacerownika.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.