poniedziałek, 27 maja, 2024

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Dolina Zimnika” znajduje się w wiosce Lipowa, w powiecie żywieckim, u podnóża masywu Skrzycznego w Beskidzie Śląskim.

Ścieżkę wytyczono wzdłuż potoku Zimnik, podobno jednego z najzimniejszych w Polsce, stąd nazwa. Trasa jest bardzo łatwa i odpowiednia dla każdej grupy wiekowej. Ma długość 1,5 km, wrócić można tą samą ścieżką lub równoległą asfaltową drogą.

Przebieg ścieżki Dolina Zimnika

Na spacer ruszamy z parkingu przy wejściu do Doliny Zimnika, przechodząc najpierw przez mostek. Cała trasa to biegnąca przez las wąska ścieżka z ustawionymi co pewien czas tablicami informacyjnymi oraz dwoma miejscami odpoczynku przy czym jedno to zadaszona wiata. Idąc, po lewej mamy widok na szumiący potok, który miejscami tworzy niewielkie, malownicze kaskady. 

Dolina Zimnika
Mostek prowadzący z parkingi na ścieżkę
Dolina Zimnika
Ścieżka i potok
Dolina Zimnika
Jedno z zejść nad potok
Dolina Zimnika
Dolina Zimnika
Dolina Zimnika
Tablica informacyjna
Dolina Zimnika
Wiata z ławkami i miejscem na ognisko

Na końcu trasy znajduje się ujęcie wody źródlanej, do którego schodzę po kilku stopniach. Źródło jest popularne wśród okolicznych mieszkańców, którzy podjeżdżają samochodami pełnymi plastikowych baniaków na wodę.

Z tego miejsca można dalej iść w góry w kierunku Malinowskiej Skały, lub wrócić na parking, z którego zaczęliśmy nasz spacer. My wróciliśmy wygodną asfaltową drogą, przy której również znajduje się zadaszone miejsce przeznaczone na wypoczynek.

Zanim dojdziemy do parkingu mijamy krzyż upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej polskich żołnierzy. Ten fragment drogi jest zamknięty dla ruchu samochodów z wyłączeniem mieszkańców. W efekcie na niedługim odcinku minęło nas przynajmniej 6 aut, stąd moja uwaga o zachowanie ostrożności szczególnie jeśli są z nami dzieci. 

Dolina Zimnika
Źródło
Dolina Zimnika
Kapliczka i możliwość kontynuacji spaceru drogą asfaltową
Beskidy
Wiata przy drodze asfaltowej
Dolina Zimnika
Krzyż upamiętniający poległych żołnierzy

Jak dojechać

Z drogi ekspresowej S1 skręcamy na miejscowość Kalna i dalej na Lipową. W pewnym momencie powinny pokazać się znaki kierujące na „Dolinę Zimnika”. Mijamy hotel „Zimnik” i tuż za nim, naprzeciwko przystanku mamy pierwszy parking.

W tym miejscu jest skrzyżowanie szlaków na Skrzyczne, Malinowską Skałę i Magurkę Radziechowską. Można pojechać prosto około 300 metrów i przed znakiem „zakaz ruchu” skręcić w lewo na drugi parking, który położony jest przy wejściu na ścieżkę „Dolina Zimnika”. Obok parkingu znajduje się spory teren z altaną i ławkami.

Dolina Zimnika
Kierunek Dolina Zimnika i pierwszy parking
Dolina Zimnika
Znak „zakaz ruchu” i droga w lewo na drugi parking
Dolina Zimnika
Parking przy wejściu na trasę Zimnika

Gdzie nocować

Okolice oferują wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie. Najbliżej doliny możesz przenocować w hotelu „Zimnik”, który ma pokoje w standardzie 3* i 4*, a dla zainteresowanych również Wellness & SPA oraz basen. Hotel oferuje między innymi pobyty ze śniadaniem i obiadokolacją oraz pakiety z zabiegami w SPA. Zwróć uwagę, czy w interesującym Cię terminie są promocje jak np. Hot Deal dający spory upust.

Hotel „Zimnik”

Co w pobliżu

Jeśli chcesz jeszcze pobyć w otoczeniu gór, możesz wejść lub wjechać ze Szczyrku wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne lub kolejką gondolową z Bielska Białej na Szyndzielnię. Natomiast w odległości 25 km polecam odwiedzić nieduży Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu. Blisko stąd do Cieszyna, gdzie zabytków i ścieżek spacerowych wystarczy na weekendowy pobyt.

Przejście Doliny Zimnika to nie wyprawa górska a niedługi spacer więc może zainteresują Cię inne propozycje z mojego spacerownika.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
3 lat temu

Nawet o tej porze roku jest tam ładnie, a co dopiero latem lub jesienią! Widać sporo aut na parkingu, czyli inni też poczuli poczuli potrzebę bytowania z naturą.
Dzięki za namiary i polecenie kolejnego ciekawego miejsca na mapie Polski!!!

Jula
3 lat temu

Całkiem sporo aut na parkingu. A na szlaku ludzi nie widać 😀

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x