niedziela, 14 lipca, 2024

Wieża ratuszowa i niepozorny kościół św. Wojciecha znajdują się na Rynku Głównym w Krakowie. Choć odwiedzam Kraków kilka razy w roku, dotąd nie udało mi się zwiedzić tych miejsc. Obejrzałam je dopiero teraz, podczas październikowego weekendu mimo niesprzyjającej pogody. Nawet gołębie chowały się gdzie tylko mogły..

Gołębie na krakowskim rynku

.

Wieża ratuszowa

Gotycka wieża ratuszowa z XIV wieku to ocalały fragment ratusza zburzonego 1820 roku.  Ma 75 m wysokości i jest krakowską krzywą wieżą – odchylenie od pionu wynosi 55 cm.

Wieża jest filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa a wystawy urządzono na czterech poziomach. Wchodzimy wąską i stromą klatką schodową liczącą 110 stopni, przytrzymując się poręczy z łańcucha.

Rynek Główny w Krakowie
Model ratusza

Na pierwszym piętrze znajduje się przestronna sala z ciekawym sklepieniem. Oglądamy tu reprodukcje widoków dawnego ratusza.

Wieża ratuszowa
Wystawa w wieży

Salę na drugim piętrze oglądamy z wewnętrznego balkonu. Prezentowana jest tu m.in. broń oraz stroje średniowieczne. Chyba służy również jako sala wykładowa.

Wieża ratuszowa

W sali na trzecim piętrze wystawiono zdjęcia krakowskiego Rynku.

Wieża ratuszowa
Spojrzenie na kościół św. Wojciecha z wieży ratuszowej

Z ostatniego czwartego piętra możemy spojrzeć na Kraków w trzech kierunkach. Nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz, spoglądamy przez szyby z wewnętrznych podestów.

Wieża ratuszowa
Widok na Kraków z wieży ratuszowej

Wieża otwarta w sezonie letnim.
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł. Tutaj sprawdź aktualne ceny biletów.

Kościół św. Wojciecha i dzieje Rynku Głównego

Kościół św. Wojciecha należy do najstarszych w Krakowie, powstał na przełomie XI/XII wieku. Pod jego murami znajdują się ślady wcześniejszej budowli, zaś pod tymi murami odkryto szczątki drewnianych kościołów.

Według przekazów miał tu głosić kazania św. Wojciech.

Kościół kilkukrotnie remontowano, obecnie oglądamy barokowy wystrój wnętrza.

Kościół św. Wojciecha

.

Wnętrze kościoła

Aby obejrzeć wystawę „Dzieje Rynku Głównego” schodzimy poniżej płyty Rynku a następnie wchodzimy po bardzo starych nierównych stopniach.

Kościół św. Wojciecha

Wchodząc z obecnego poziomu Rynku do podziemi przenosimy się do okresu, w którym w miejscu obecnej świątyni znajdowała się niewielka drewniana budowla sakralna. Legendy wiążą to miejsce z praskim biskupem Adalbertem (późniejszym św. Wojciechem). Miało się tu znajdować źródło i samotny dąb, pod którym biskup nauczał mieszkańców grodu.*

*http://www.ma.krakow.pl/artykuly.php?i=3.55.198&gl=2&j=0

.

Ekspozycja „Dzieje Rynku Głównego” jest niewielka. Oglądamy głównie plansze i zdjęcia, z których mnie najbardziej zaciekawiły te z życia codziennego.

„Dzieje Rynku Głównego”
Wystawa w kościele św. Wojciecha
Wnętrze Sukiennic
Wystawa w kościele św. Wojciecha

Wystawa „Dzieje Rynku Głównego” w kościele św. Wojciecha czynna od 1 czerwca do 30 września; nieczynna w niedzielę.

Wystawa „Dzieje Rynku Głównego” czynna od 1 czerwca do 30 września; nieczynne w niedzielę;
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł;

Co dalej

Warto odwiedzić wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej oraz Muzeum Bursztynu. Zajrzyj też do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
6 lat temu

Kilka lat studiowania w tym mieście chyba spowodowało, że zobojętniałam na jego piękno. A przecież Kraków jest taki magiczny, co świetnie widać na powyższych zdjęciach 🙂 Chyba czas wybrać się do Krakowa i na nowo odkryć jego czar.

Jula
6 lat temu

W Krakowie byłam kilkukrotnie, ale jeszcze nie miałam okazji wejść do żadnego z muzeów. Ostatnio planowałam zobaczyć podziemia Rynku, ale niestety trochę późno się zdecydowaliśmy i byśmy nie zdążyli na autobus powrotny, więc i tym razem się nie udało. Ale wierzę, że jeszcze będzie wiele okazji.

Marysia
6 lat temu

Bardzo często jestem w Rynku, a jeszcze do tej pory nie weszłam na wieżę Ratuszową.
Koniecznie muszę to nadrobić.
Pozdrawiam:)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x