środa, 29 maja, 2024

Tatry Słowackie można poznawać na wiele sposobów w zależności od własnych możliwości, warunków atmosferycznych i pewnie jeszcze kilku innych czynników.

Miałam do zagospodarowania trzy dni, jednak pogoda nie ułatwiała planowania (częste deszcze i niewiele słońca). W efekcie wybrałam się na Hrebienok, Solisko i Štrbské Pleso oraz na dłuższy spacer po Tatrzańskiej Łomnicy.

Tatry Słowackie
Tatry Słowackie

1. Hrebienok

Hrebienok czyli Siodełko to tarasowaty występ w Tatrach Wschodnich położony na wysokości 1285 m n.p.m. Ze względu na łatwość dotarcia, stał się popularnym punktem wycieczek. Z miejscowości Stary Smokovec można wjechać na Hrebienok koleją naziemną, z czego i ja skorzystałam.

Kolejka niczym na Gubałówkę

Bilet na kolejkę naziemną zakupiony w kasie (tylko do góry): normalny 11 €; ulgowy 9 €.
Szczegółowy cenni sprawdź tutaj.

Ze względu na intensywny deszcz wycieczkę zaczęłam dosyć późno, więc po wjechaniu na szczyt postanowiłam coś zjeść w restauracji Hrebienok. Wybór padł na bryndzowe haluszki. Sala restauracyjna jest duża, z tarasem i ładnym widokiem. Niektóre z dań, sałatki, napoje nakładamy sobie sami.

Bryndzowe haluszki i herbata owocowa

Z Hrebienoka wychodzą szlaki w wyższe partie gór, ja jednak wybrałam szlak powrotny oznaczony kolorem zielonym (krótko) i żółtym.

Po przejściu 250 m mijam schronisko Bilikova Chata (tu też mogłam coś zjeść), a po kolejnych 500 m docieram do punktu widokowego na Studeny potok. W tym miejscu zmieniam szlak na żółty biegnący wzdłuż potoku Studeny. Trasa doprowadzi mnie do przystanku Tatranska Lesna (nie do Starego Smokowca skąd wyruszyłam), gdzie można wsiąść do autobusu lub električki.

Szlak łatwy poza kilkoma miejscami, gdzie należy zachować większą uwagę. Cały odcinek prowadzi w dół.

Tatry Słowackie. Odcinek w pobliżu schroniska Bilikova Chata
Widok na Studeny potok
Studeny potok – Tatry Słowackie
Na żółtym szlaku
Spotkany po drodze
Widok na potok
Żółty szlak i potok
Przystanek električki Tatranska Lesna

Mapa trasy pieszej z Hrebienoka do przystanku Tatranska Lesna

Długość trasy pieszej: 4,5 km
Czas przejścia: 1,25 h

2. Štrbské Pleso i Solisko

Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro) to miejscowość i jezioro o tej samej nazwie. Jezioro będzie ostatnim punktem wycieczki. Najpierw idę ulicą K Vodopadom, przy końcu której znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Solisko.

Po wjechaniu na górę siadam na tarasie schroniska Chata pod Soliskom położonego na wysokości 1840 m n.p.m. Przyglądam się widokom – w dole widać Szczyrbskie Jezioro. Kiedy ruszę na szlak widoki będą jeszcze piękniejsze.

Bilet na kolejkę linową zakupiony w kasie (tylko do góry): normalny 15 €; ulgowy 12 €.
Szczegółowy cennik sprawdź tutaj.

Kolejka na Solisko – Tatry Słowackie
W dole Szczyrbskie Jezioro

Moim celem jest zejście nad Szczyrbskie Jezioro. Pójdę niebieskim szlakiem, żółtym wzdłuż potoku Furkotsky oraz czerwonym prowadzącym nad jezioro.

Początkowo wąska ścieżka prowadzi między kosodrzewiną, ale już po chwili na trasie pojawiają się wielkie kamienie. I coraz piękniejsze widoki, tym bardziej, że to niedługa chwila kiedy chmury odpłynęły.

Schodzę powoli uważnie stawiając stopy, a nieprzydatne na tym odcinku kijki niosę w jednej ręce. Wyprzedzają mnie grupki lub pojedyncze osoby, niektórzy młodzieńcy skaczą po kamieniach niczym kozice. Ten niebieski, niespełna 700 metrowy odcinek był dla mnie nieco trudny ale i najpiękniejszy.

Tatry Słowackie, ścieżka między kosodrzewiną
Coraz piękniejsze widoki
Niebieski szlak prowadzący po wielkich kamieniach
Na niebieskim szlaku. Tatry Słowackie

Dalej trasa prowadzi żółtym szlakiem wzdłuż potoku Furkotsky. Również po kamieniach, ale pojawiają się łatwiejsze odcinki. Czerwony szlak jest właściwie szeroką trasą z łagodnymi zejściami.

Potok Furkotsky i żółty szlak
Żółty szlak biegnący wzdłuż potoku
Na szlaku
Na czerwonej trasie

Dotarłam do ostatniego punktu wycieczki, nad Szczyrbskie Jezioro. Prowadzi wokół niego szeroka spacerowa aleja z ławkami, hotelami i restauracjami. A przede wszystkim z widokami na Tatry Słowackie – niestety chmury znów nadciągnęły.

Szczyrbskie Jezioro
Aleja wokół jeziora

Mapa trasy z Soliska nad Szczyrbskie Jezioro

Długość trasy pieszej: 5 km
Czas przejścia: 1,47 h

3. Spacer po Tatrzańskiej Łomnicy

Tatrzańska Łomnica jest dobrym punktem wypadowym w Tatry, a największą jej atrakcją jest możliwość wjazdu kolejką linową na Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.). Ale nie o tym będzie.

Co zobaczyć w Tatrzańskiej Łomnicy jeśli z jakiegoś powodu nie zamierzasz ruszać na szlak?

Zabytkowe budynki

Spacerując po Tatrzańskiej Łomnicy warto zwrócić uwagę na zabytkowe budynki. Za datę powstania osady, od początku planowanej jako ośrodek turystyczny, przyjmuje się 1881 rok. Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęto budowę obiektów mogących przyjąć turystów. Oddano do użytku luksusowy hotel „Lomnica”, a kilka lat później „Grandhotel Praha”, które funkcjonują do dzisiaj. Interesującym obiektem jest dworzec kolejowy uruchomionej na początku XX w. elektrycznej kolei.

Tatrzańska Łomnica

Łomnicki Park

Dobrym miejscem na relaks jest zadbany park w centrum miejscowości, skąd między wysokimi drzewami można dojrzeć Tatry. Odbywają się tu imprezy kulturalne. Jest też fontanna, ale jakaś taka mało-ładna.

Parkowa alejka
Park

Dawna stacja kolejki linowej na Łomnicę

W latach 30-tych oddano do użytku nowoczesną jak na tamte czasy kolej linową na Łomnicę. Jej dolna stacja znajduje się obok „Grandhotelu Praha”. W latach powojennych przechodziła kilka remontów, miała dwa wagoniki kursujące wahadłowo i mogła zabrać 30 osób. Działalność zakończyła w 1999 r.

Podobno były (są?) plany na otwarcie muzeum kolejek, ale póki co stacja i wagoniki niszczeją.

Dawna stacja kolejki linowej na Łomnicę
Niszczejący budynek i wagonik

Muzeum TANAP

Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nieduże muzeum z wystawami poświęconymi faunie i florze Tatr, lokalnej kulturze oraz geologii.

Bilet wstępu: normalny 3 €; ulgowy 1,5 €.
Możliwość zakupu biletu łączonego do muzeum TANAP i Ogrodu Botanicznego.
Muzeum TANAP czynne cały rok: w sezonie 9.00-17.00; poza sezonem 8.30-12.00 i 13.00-16.00

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny – Ekspozycja Tatrzańskiej Przyrody. Na otwartym terenie zgromadzono około 330 gatunków roślin i drzew. Jest też niewielka wystawa geologiczna. W przyjemnym otoczeniu można posiedzieć na ławce, a wychodząc zakupić niektóre rośliny lub nasiona.

Bilet wstępu: normalny 3 €; ulgowy 1,5 €.
Możliwość zakupu biletu łączonego do muzeum TANAP i Ogrodu Botanicznego.
Ogród Botaniczny czynny sezonowo. W 2022 r. otwarty od 20 maja – 18 września.

Ogród Botaniczny
Wrześniowe kwiatki
Ogród Botaniczny

Mapka wymienionych miejsc w Tatrzańskiej Łomnicy

Informacje praktyczne

Najbardziej popularnym środkiem komunikacji publicznej jest električka łącząca podtatrzańskie miejscowości. Elektryczny szynowy pojazd kursuje przez cały dzień, zwykle co godzinę. Zwróć jednak uwagę, że Stary Smokowiec jest przystankiem przesiadkowym więc np. trasę Tatrzańska Łomnica – Szczyrbskie Pleso odbędziesz z przesiadką.

Na niektórych stacjach nie ma kas ani automatów biletowych. Ja kupowałam od razu bilet powrotny.
Zniżki dla seniorów obowiązują od 62 roku życia.

Na stronie www kolei sprawdź szczegółowy rozkład jazdy.

Rozmowa. Na dworcu kolejowym w Starym Smokowcu słyszę rozmowę ojca z synem (Słowacy). Syn pyta: kiedy przyjedzie „vlak” (pociąg). Na to ojciec: za chwilę, ale to nie „vlak” tylko „električka”.
Nie wiedziałam o co mu chodzi. Dla mnie to też był „vlak” tylko elektryczny. Po pewnym czasie dowiedziałam się, że „električka” znaczy tramwaj.

Gdzie dalej

Jadąc na wschód i południowy-wschód od Tatr odwiedzić Spisz z jego zabytkowymi miejscowościami takimi jak Kieżmark, Biała Spiska, Podolinec, Levocza i jeszcze kilkoma innymi.

Po zachodniej stronie Tatr zatrzymaj się na Orawie, malowniczym pagórkowatym regionie. Niedaleko w miejscowości Zuberec, znajduje się wyjątkowo ładnie położony skansen Muzeum Wsi Orawskiej.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Cudne, kojące widoki. Dla nich warto się trochę pomęczyć. A bryndzowe haluszki jadłam kiedyś w Bratysławie. Były bardzo smaczne i sycące!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x