Park Krajobrazowy Orlich Gniazd charakteryzuje się występowaniem malowniczych grup wapiennych skałek. Jednymi z nich są Skały Rzędkowickie, nazwane tak od pobliskiej wsi Rzędkowice, w powiecie zawierciańskim. Grupa skalna ma formę wału, stąd wyeksponowane ostańce widoczne są z różnych odległości. Miejsce jest popularne wśród wspinaczy i turystów pieszych.

Skała

Spacer wokół skał

W ciepłą listopadową niedzielę wybraliśmy się z wnukiem na wycieczkę, której celem były właśnie Skałki Rzędkowickie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. U ich podnóża przebiega zielony szlak, lecz wokół jest sporo wydeptanych ścieżek, więc spacer można dowolnie modyfikować. My obeszliśmy skały wokoło, najpierw górą, częściowo na przełaj przez las.

Skały Rzędkowickie

Listopadowy las

Skały Rzędkowickie

Skały Rzędkowickie

Skały Rzędkowickie

Skały

Nad przepaścią

Nad przepaścią

Ostańce

Skalna ściana

Rzędkowice

Wśród skał

Wróciliśmy dołem mając łady widok na białe ostańce. Ciekawostką może być fakt, że w trakcie badań archeologicznych znaleziono tu groty strzał z około 600 r. p.n.e.

Droga z widokiem na ostańce

Jedna z dróg z widokiem na Skały Rzędkowickie

Białe skały

Rzędkowice

Widok na ciąg skałek

Skały Rzędkowickie

Białe ostańce

Skały Rzędkowickie

Widok na skały

Trasa z parkingu w Rzędkowicach do końca grupy skał i powrót to tylko 2,2 km.

http://

Podsumowanie

Zwiedzając Park Krajobrazowy Orlich Gniazd warto zobaczyć Skały Rzędkowickie, które są jednym z bardziej malowniczych miejsc na Jurze. Przy drodze biegnącej przez Rzędkowice (tuż poza wioską) znajduje się duży parking, ale uwaga: w ładny weekendowy dzień może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Warto wtedy chwilę poczekać.

We wpisie 10 pomysłów na wiosenny spacer znajdziesz więcej propozycji jednodniowych wycieczek z atrakcjami. Natomiast na mapie zaznaczyłam wszystkie opisane na blogu miejsca.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

5 1 vote
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
11 miesięcy temu

Jej, fajnie, że zabierasz wnuka na takie wycieczki. Jak dorośnie, będzie miło wspominać te wyprawy. I na pewno będzie wracać do tych miejsc.
Pozdrawiam

Jula
11 miesięcy temu
Reply to  Mariola

Sama dużo jeździłam na wycieczki z dziadkami, głównie za sprawą dziadka, który miał duszę odkrywcy… Zawsze zabierał nas w jakieś nietypowe miejsca. I każda wycieczka była niesamowitą przygodą. Teraz dziadka już z nami nie ma, ale wspomnienia tych wszystkich chwil wciąż są żywe.

hegemon
9 miesięcy temu

Skały Rzędkowickie kojarzą mi się z kursem wspinaczkowym. Było to lata temu, nigdy nie zostałem profesjonalnym wspinaczem, ale to była ciekawa przygoda 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x