poniedziałek, 27 maja, 2024

Apostołowie Barnaba i Paweł wyruszają na Cypr, dowiadujemy się tego z Biblii z Dziejów Apostolskich. To była pierwsza podróż misyjna Pawła, później odbył jeszcze dwie. Pierwsza podróż rozpoczęła się w Antiochii, biegła przez Cypr i dalej na teren obecnej Turcji. Datowana jest na lata 45-49.

Opowieść o pobycie apostołów na Cyprze rozpocznę od Barnaby. Nim wyruszyli we wspólną podróż, to Barnaba, a nie Apostoł Paweł był ważniejszą, bardziej znaną i zaufaną osobą w ówczesnym świecie chrześcijańskim. Barnaba był Żydem pochodzącym z Cypru. To on zaopiekował się Pawłem (wcześniej zagorzałym przeciwnikiem Jezusa) po jego nawróceniu, i był przez jakiś czas jego nauczycielem. Do Antiochii (teren obecnej Turcji, w pobliżu granicy z Syrią) Barnaba przybył celem zajęcia się nawróconymi na wiarę Jezusa.

…bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana [Dzieje Apostolskie 11,21].

Przyprowadził też do pomocy Pawła, który przebywał w tym czasie w swoim rodzinnym mieście, Tarsie.

Udał się też do Tarsu, aby odszukać Pawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele nauczając wielką rzeszę ludzi [Dzieje Apostolskie 11,25-26]

Można stąd wnioskować, że to Barnaba zaproponował kierunek pierwszej podróży misyjnej, który prowadził w jego rodzinne strony.

Barnaba na Cyprze
Cypr

W podróż wyruszają we troje: Marek, Barnaba i Paweł. Najpierw idą z Antiochii do oddalonego o 25 km portu w Seleucji, tam wsiadają na statek i płyną na Cypr. Statek po przepłynięciu 90 km przybija do Salaminy.

Gdy przybyli do Salaminy głosili słowo Boże w synagogach żydowskich [Dzieje Apostolskie 13, 5].

Obecnie starożytna Salamina znajduje się w tureckiej części wyspy, w pobliżu Famagusty. Niestety nie miałam możliwości odwiedzenia tego miejsca. Przez cały pobyt naszym punktem wypadowym było Pafos, skąd nie ma możliwości dojechania do Salaminy komunikacją publiczną.

Barnaba i Paweł na Cyprze
Apostołowie Barnaba i Paweł na Cyprze

Dalej w trójkę przemierzają Cypr docierając do oddalonego o około 180 km Pafos. Wędrując trasą z Salaminy do Pafos wzdłuż południowego wybrzeża wyspy, napotkamy kilka starożytnych miast m.in. Palepafos w dzisiejszej wiosce Kouklia. Wielce prawdopodobne, że apostołowie zatrzymali się i w tym miejscu. Obecnie niewiele się zachowało z dawniej prężnie działającego miasta.

Barnaba na Cyprze
Palepafos w dzisiejszej wiosce Kouklia

Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że przybyli do Pafos położonego nad morzem, gdzie rezydował prokonsul rzymski. Tutaj też dochodzi do starcia z fałszywym prorokiem żydowskim zwanym Bar-Jezus.

Gdy przeszli przez całą wyspę aż do Pafos, spotkali pewnego maga, fałszywego proroka żydowskiego, imieniem Bar-Jezus, który należał do otoczenia prokonsula Sergiusza Pawła, człowieka roztropnego. Ten wezwawszy Barnabę i Pawła, chciał słuchać słowa Bożego. Lecz przeciwstawiał się im Elimas – mag (tak bowiem tłumaczy się jego imię), usiłując odwieść prokonsula od wiary.  Ale Szaweł, który także zwie się Paweł, napełniony Duchem Świętym spojrzał na niego uważnie i rzekł : „O synu diabelski, pełny wszelkiej zdrady i wszelkiej przewrotności, wrogu wszelkiej sprawiedliwości, czyż nie zaprzestaniesz wykrzywiać prostych dróg Pańskich? Teraz dotknie cię ręka Pańska: będziesz niewidomy i przez pewien czas nie będziesz widział słońca”. Natychmiast spadły na niego mrok i ciemność. [Dzieje Apostolskie 13, 6-11]

Światkiem owego wydarzenia był rzymski prokonsul Sergiusz Paweł, który pod jego wpływem uwierzył w Boga.

Wtedy prokonsul widząc, co się stało, uwierzył, zdumiony nauką Pańską [Dzieje Apostolskie 13,12]

W Pafos, nad samym morzem, znajduje się duży teren z ruinami starożytnego miasta.

Barnaba na Cyprze
Starożytne Pafos

Najciekawsze są pozostałości czterech willi, w których częściowo przetrwały wspaniałe mozaiki podłogowe. Przypuszcza się, że rzymski prokonsul mieszkał w miejscu zwanym domem Tezeusza. Jednak wspomniany w Biblii rzymianin Sergiusz Paweł musiał mieszkać we wcześniejszym budynku, ponieważ ruiny które oglądamy pochodzą z II w. n.e. Barnaba i Paweł nie mieli więc możliwości chodzić po pięknych mozaikach.

Barnaba na Cyprze
Dom Tezeusza
Cypr
Mozaika w domu Tezeusza
Cypr
Mozaika w domu Tezeusza

Z następnego wersetu dowiadujemy się, że Paweł wraz z towarzyszami popłynęli do Perge, które opisałam w Jak żyli mieszkańcy starożytnego Perge.

Odpłynąwszy z Pafos, Paweł i jego towarzysze przybyli do Perge w Pamfilii… [Dzieje Apostolskie 13,13]

Apostoł Paweł już nigdy nie wrócił na Cypr. My jednak wróćmy do miejsc związanych z Apostołem. W Pafos wśród pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku przewodnicy wskazują na kolumnę-pręgierz mający być upamiętnieniem biczowania Apostoła Pawła. Rzeczywiście Paweł pisze o biczowaniu w Drugim Liście do Koryntian [11,24] „Przez Żydów pięciokrotnie byłem bity po czterdzieści razy bez jednego”. Jednak nic nie wskazuje na to, że takie zdarzenie miało miejsce na Cyprze.

Barnaba na Cyprze
Kolumna z tabliczką ma upamiętniać biczowanie Ap. Pawła, na co nie ma żadnych dowodów

Jak już wspomniałam, Apostoł Paweł nigdy nie wrócił na Cypr, natomiast powrócił Barnaba. Odbyło się to tuż przed drugą podróżą misyjną Pawła.

…Barnaba zabrał Marka i popłynął na Cypr, a Paweł dobrał sobie za towarzysza Sylasa… [Dzieje Apostolskie 15,39-40]

Jednak wszystkie inne wydarzenia z życia Barnaby biorą się z tradycyjnych przekazów. Nie ma wiarygodnych dokumentów co do dalszych jego losów.

Cypr
Zachody słońca od czasu pobytu Apostołów raczej się nie zmieniły

Miejsca, które odwiedziłam na Cyprze opisałam tutaj, a wpis Cypr w styczniu zawiera szczegółowe informacje czego można spodziewać się zimą.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
4 lat temu

Niesamowite, że te piękne mozaiki przetrwały tyle czasu. Cudowne zdjęcia.

Urszula
4 lat temu

Niezwykle ciekawy wpis poparty stosownymi fragmentami Biblii. I widoki na pewno też były takie cudne:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x