poniedziałek, 2 grudnia, 2024

Złoty Stok położony jest nad Złotym Potokiem w Górach Złotych. Największą atrakcją miasta jest Kopalnia Złota a w niej złote rudy, złote sztabki, złoto w potoku, złote monety. Jak szaleć to szaleć.

Co na trasie:

  • całkiem sporo „złota”
  • podziemny wodospad
  • zabytkowe kamienice
  • ciasto pistacjowe
Kopalnia Złota, Złoty Stok
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

O złocie w Polsce

Czy w Kopalni Złota w Złotym Stoku jest złoto? Co nieco jest, ale zbyt mało aby uruchamiać wydobycie.
Czy w Polsce wydobywamy złoto? Tak, ale jest pozyskiwane niejako przy okazji wydobycia miedzi i srebra przez KGHM Polska Miedź S.A. I jest tego całkiem sporo jak na „produkt uboczny”, bo około 3 ton rocznie.

Kopalnia Złota

Co nieco historii

Kopalnia w Złotym Stoku działała od XII do połowy XX wieku. Jej największy rozkwit przypada na XVI w., kiedy w ciągu roku wydobywano 150 kg złota. Trochę później, bo od XVIII w. obok złota zaczęto wydobywać również arszenik i to w sporych ilościach.

Kopalnia stała się głównym dostawcą arszeniku na świecie. I to właśnie dzięki niemu a nie złocie, właściciele kopalni dorobili się majątku. Jednak złoża arszeniku dosyć szybko się wyczerpały, a zasoby złota znacznie zmalały. W XX w. wydobycie złota osiągało 30 – 50 kg rocznie. Kopalnię zamknięto w 1960 r.

Teren kopalni

Zwiedzanie kopalni

Podstawowym wariantem zwiedzania jest trasa turystyczna w Kopalni Złota. W ramach wycieczki przejdziemy się korytarzami, odwiedzimy Laboratorium Alchemika, spotkamy ducha Gertrudy a przede wszystkim wysłuchamy interesujących opowieści przewodnika.

Korytarz

Wejdziemy do skarbca, gdzie przygotowano model sześcianu obrazujący ilość wydobytego złota w przeciągu 1000-letniej działalności kopalni czyli około 16,5 tony złota. Mocno się zdziwiłam jak niewiele objętościowo kruszcu pozyskano.

Skarbiec – model sześcianu

Przejdziemy się też do Sztolni Czarnej, gdzie znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. A zwieńczeniem wycieczki jest zjazd krótką zjeżdżalnią (można schodami) i obejrzenie Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli związanych głównie z przepisami BHP, instrukcjami i hasłami. Można znaleźć prawdziwe „perełki” i nieźle się uśmiać. Oto kilka z nich: „Prosimy nie sikać do zlewu”, „Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem”, „Towar macany należy do macanta”, „Matko nie żałuj dziecku cukru, cukier wzmacnia kości”.

Podziemny wodospad
Przestrogi, uwagi i apele
Jedna z tabliczek

Kopalnia Złota to nie tylko opisana wyżej trasa, ale wiele innych atrakcji. Możesz odwiedzić Średniowieczną Osadę Górniczą oraz Sztolnie Ochrową, zabawić się w płukanie złota lub odlewanie złotej sztabki.

Teren kopalni
Nie udało się

Godziny otwarcia: codziennie od 9.00 – 17.00/18.00 w zależności od sezonu
Bilety do Kopalni Złota: normalny 53 zł, ulgowy 43 zł.
(do nabycia są bilety łączone na dwie lub trzy atrakcje, szczegóły sprawdź na stronie www.kopalniazlota.pl)

Złoty Stok – co zwiedzić

Złoty Stok jest często pomijany przez turystów, którzy skupiają się głównie na odwiedzeniu kopalni. Jednak centrum miejscowości to bardzo ładna starówka. Jej centralnym punktem jest rynek z ratuszem pośrodku. Otaczają go zabytkowe kamienice. Wśród nich kilka wyróżnia się zdobieniami elewacji jak np. XVI-wieczna kamienica (Rynek 19) wraz z dwoma przyległymi budynkami należąca dawniej do spółki Fuggerów, zarządzającej kopalnią złota.

Rynek
Złoty Stok

Blisko rynku łatwo zauważyć dawny kościół ewangelicki, który obecnie pełni rolę sali wystawienniczej a z jego wieży można spojrzeć na okolicę. Nie miałam możliwości tu zajrzeć, ponieważ obiekt był zamknięty.

Kościół pełniący obecnie rolę wystawienniczą

Aby poczuć klimat dawnego miasteczka przejdź się ulicą Bolesława Chrobrego prowadzącą z rynku w kierunku kościoła NMP (XIX w.). Po drodze niskie, głównie jednopiętrowe budynki.

Ulica Bolesława Chrobrego

Gdzie zjeść

Teren kopalni. Cała baza gastronomiczna została zdominowana przez Kopalnię Złota. To tam znajdziesz kilka restauracji, gdzie można coś przekąsić, zjeść obiad, pizzę czy napić się kawy.

Starówka Złotego Stoku. Na starówce znajduje się tylko jeden lokal – kawiarnia „Diabli Nadali” położona w Rynku. Z bardzo dobrymi ciastami, przyjemnie urządzona i wcale nie „diabelsko”, więc może warto rozważyć zmianę nazwy. Ja spróbowałam ciasta pistacjowego i było naprawdę świetne.

Jedyna kawiarnia w rynku
Ciasto pistacjowe

Co dalej

Czy wiesz, gdzie możesz wziąć do ręki prawdziwą sztabkę złota? Możesz to zrobić w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

W pobliżu Złotego Stoku znajdziesz wiele interesujących miejsc. Możesz odwiedzić Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim albo Twierdzę Srebrna Góra jeśli interesujesz się budowlami obronnymi. Pochodzić po górach i zadbać o zdrowie możesz w uzdrowiskach, których wiele w Kotlinie Kłodzkiej, jak Kudowa Zdrój czy Polanica Zdrój, ale też w pobliskiej czeskiej miejscowości Jesionik.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
7 miesięcy temu

Miałam też przyjemność kiedyś tam gościć. Pamiętam, że przewodnik był rewelacyjny! Tyle ciekawostek przekazanych w nieoczywisty sposób, to jego wielka zasługa. Dlatego to miejsce jest bardzo popularne.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM