piątek, 14 czerwca, 2024

Wąwóz Bolechowicki znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie w gminie Zabierzów. Moja trasa jest pętlą o długości 5,4 km, biegnie szlakiem żółtym a następnie czerwonym rowerowym.

Na trasie:

  • skalna brama
  • rzeczka Bolechówka
  • malowniczy niewielki wodospad
Wąwóz Bolechowicki
Wąwóz Bolechowicki

Rezerwat Wąwóz Bolechowicki

Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych wśród Dolinek Krakowskich, ma 1,5 km długości. W dolnej części utworzono Rezerwat Przyrody Wąwóz Bolechowicki. Najładniejszy fragment to wejście do wąwozu prowadzące przez skalną bramę.

Parking

Nie ma możliwości pozostawienia samochodu w pobliżu wejścia do Doliny Bolechowickiej, ale w centrum wsi i okolicy znajduje się kilka parkingów (bezpłatne). Położone są w odległości do 1 km od wąwozu, więc z każdego z nich dojdziemy w podobnym czasie. Byłam w tygodniu więc nie miałam problemu ze znalezieniem wolnego miejsca, w weekend Bolechowice mogą być zatłoczone. Auto zaparkowałam przy ulicy Jurajskiej.

Przebieg trasy

Aby z parkingu dotrzeć do wąwozu muszę przejść około 1 km drogą asfaltową, najpierw główną biegnącą przez wioskę, następnie ulicą przeznaczoną tylko dla ruchu mieszkańców.

Już przy asfaltowej drodze pojawia się potok Bolechówka płynący wcześniej dnem wąwozu. Będzie towarzyszył mi aż do miejsca gdzie ścieżka wznosi się i wyprowadza z wąwozu.

Ścieżka wzdłuż potoku Bolechówka
Mostek nad Bolechówką

Na teren doliny wchodzę przez skalną Bramę Bolechowicką wysoką na około 30 m. Tworzą ją dwie skały: Filar Abazego i Filar Pokutników stojące w towarzystwie innych wapiennych skał. Przy odpowiedniej pogodzie na skałach zobaczycie wspinaczy. Między nimi znajduje się polana idealna na urządzenie pikniku. Tutaj też ma początek żółty szlak prowadzący przez Wąwóz Bolechowicki.

Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki
Brama Bolechowicka
Szlak przez dolinkę

Dalsza część wąwozu zwęża się i jest porośnięta lasem. Kilkukrotnie przechodzę przez płyciutki potok po pniach drzew lub w bród. Chwilę zatrzymuję się przy małym wodospadzie a może raczej kaskadzie.

Bolechówka i ścieżka
W bród przez Bolechówkę
Wodospad
Na szlaku

Po przejściu niewielkiego odcinka potok znika, a kawałek dalej żółty szlak łączy się z czerwonym rowerowym doprowadzając mnie do asfaltowej drogi. Opuszczam Wąwóz Bolechowicki.

Błotnisty szlak pieszo-rowerowy
Jeszcze rzut oka z góry na dolinkę

Aby zamknąć pętlę dalszy odcinek pokonuję szlakiem rowerowym, który prowadzi ulicami Sportową i Górską. W miejscu gdzie kończą się zabudowania na ul. Górskiej, kończy się również asfalt. Tu można także odpocząć w dużej zadaszonej wiacie z widokami na okolicę. Jeszcze tylko 400 m w dół gruntową drogą i powrót na parking.

Ulica Górska
Zadaszona wiata
Zejście gruntową drogą

Mapa trasy przez Wąwóz Bolechowicki

Długość trasy: 5,4 km
Czas przejścia trasy: 2 godziny

Gdzie dalej

W pobliżu możesz wybrać się do Doliny Prądnika albo odwiedzić inne, mniejsze Dolinki Krakowskie. Możesz się też udać na zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
1 rok temu

Tak blisko i malowniczo, a jeszcze nigdy tam nie byłam.

Urszula
1 rok temu

Coraz bardziej zielono i kwieciście, więc spacerki z przyjemnych zrobią się coraz bardziej przyjemne. Przyjemne dla ciała i oka. I zdrowia:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x