poniedziałek, 2 grudnia, 2024

Spacer po Suwałkach, największym mieście Suwalszczyzny przeniósł nas w klimat kameralnej i klimatycznej miejscowości.

Suwałki odebrałam jako przyjemne miejsce do niespiesznego zwiedzania ale i do mieszkania (ciekawe co o tym myślą mieszkańcy?). Jest pełne zieleni i ma przyjemną starówkę. Główną ulicą zabytkowego centrum jest ul. Tadeusza Kościuszki. 

Spacer po Suwałkach
Ulica Tadeusza Kościuszki

Atrakcje Suwałk

Rzeka Czarna Hańcza

Spacer po Suwałkach rozpoczniemy od rzeki Czarnej Hańczy przepływającej w pobliżu Zalewu Arkadia, na którym zakończymy zwiedzanie. Będzie to miłe zakończenie pobytu w mieście.

Wzdłuż Czarnej Hańczy wybudowano promenadę, która częściowo biegnie w otoczeniu okazałych drzew. Warto przespacerować się choć kawałek. Rzeka nie wydaje się duża, a w rzeczywistości ma 142 km długości. Swój bieg kończy wpadając do Niemna na Białorusi.

Spacer po Suwałkach
Spacer po Suwałkach. Alejki wzdłuż Czarnej Hańczy
Spacer po Suwałkach
Czarna Hańcza

Ulica Wigierska

⇒  Ciekawostka: stare drewniane domy w centrum miasta.

Początkowo ulica Wigierska nie wyróżnia się niczym ciekawym. Dopiero po przejściu 250 metrów widzimy pierwsze drewniane budynki. Idąc dalej napotkamy ich jeszcze kilka. Chyba niewiele jest już miast, gdzie w centrum stoją drewniane domy.

Spacer po Suwałkach - Ulica Wigierska
Ulica Wigierska – spacer po Suwałkach

Dom Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Wracamy na ulicę T. Kościuszki. Mijamy dom malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego (1849-1915), artysty który wychował się w Suwałkach. Jako nastolatek wyjechał z rodzicami do Kalisza, gdzie uczył się m. in. rysunku. Edukację kontynuował na studiach w Niemczech.

Malarz popularność zyskał dzięki obrazom z wilkami – głównie wilkami samotnymi lub napadającymi na podróżujących saniami. Obrazy z wilkami tak bardzo się podobały, że kupowano je zanim zostały ukończone. Alfred Wierusz-Kowalski zyskał sławę i majątek dość szybko, co nie każdemu artyście udało się za życia. Na budynku gdzie mieszkał jako dziecko umieszczono tablicę pamiątkową.

Spacer po Suwałkach - Dom Alfreda Wierusza-Kowalskiego
Dom Alfreda Wierusza-Kowalskiego
Suwałki zabytki - Alfred Wierusz-Kowalski
Alfred Wierusz-Kowalski

Muzeum Marii Konopnickiej

Kilka kroków dalej po drugiej stronie ulicy mieszkała inna znana osoba – Maria Konopnicka (1842-1910). Przed wejściem do domu ustawiono ławeczkę z pomnikiem Marii. Spędziła tu tylko siedem pierwszych lat życia, ale w swych utworach często wracała tego okresu.

W rodzinnym domu urządzono wystawę poświęconą Marii. Aktualnie budynek jest w remoncie, a niewielką ekspozycję przeniesiono do obiektu w głębi placu. Część dorobku pisarki obejmują utwory dla dzieci, m. in. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. I właśnie w nawiązaniu do tego utworu krasnale rozgościły się w Suwałkach. Dwa z nich spotykamy w drzwiach prowadzących do domu Marii.

Czynne: godziny otwarcia sprawdź tutaj
Wstęp: normalny 8 zł; ulgowy 6 zł.

Spacer po Suwałkach - Muzeum Marii Konopnickiej
Muzeum Marii Konopnickiej
Spacer po Suwałkach - Ławeczka z Marią Konopnicką
Ławeczka z Marią Konopnicką
Spacer po Suwałkach - Krasnal przy wejściu do muzeum
Krasnal przy wejściu do muzeum
Spacer po Suwałkach - Fragment wystawy w muzeum Konopnickiej
Fragment wystawy w muzeum poetki

Rynek

Spory prostokąt otoczony ulicami, który można by nazwać rynkiem, zajmuje w całości Park Konstytucji 3 Maja. To oaza zieleni z alejkami, ławeczkami, fontanną i krasnoludkiem w centrum miasta. W parku znajduje się Informacja Turystyczna, warto zajrzeć i zaopatrzyć się w interesujące nas mapki.

Spacer po Suwałkach - Park Konstytucji 3 Maja i krasnal
Spacer po Suwałkach. Park Konstytucji 3 Maja i krasnal

Przy placu znajdują się dwa kościoły:

  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został wzniesiony w I połowie XIX w. jako cerkiew, obecnie jest kościołem katolickim.
  • Kościół katolicki pw. św. Aleksandra wybudowany także w I połowie XIX w.

⇒  Ciekawostka: jedna z najmniejszych galerii świata czyli Galeria Jednego Obrazu.

Pierwotnie malutki budynek mieszczący „Galerię Jednego Obrazu” służył jako rogatka miejska.

Z uzyskanych informacji na stronie Galerii wynika, że wystawa zmienia się co miesiąc prezentując prace nie tylko polskich ale i zagranicznych artystów. Podczas naszego pobytu prezentowane były rzeźby ceramiczne Renaty Mackiewicz.

Spacer po Suwałkach - Najmniejsza galeria świata
Galeria Jednego Obrazu, w tle kościół św. Aleksandra
Spacer po Suwałkach - Praca Renaty Mackiewicz
Praca Renaty Mackiewicz

Ulica Chłodna

Ulica Chłodna łącząca Park Konstytucji 3 Maja i Plac Marii Konopnickiej, jest wyłączonym z ruchu deptakiem. Po obu jej stronach znajdują się lokale gastronomiczne i sklepy. Można tu przyjść na obiad lub lody rzemieślnicze.

Spacer po Suwałkach - na deptaku w Suwałkach
Spacer po Suwałkach

Plac Marii Konopnickiej

Na Placu Marii Konopnickiej oczywiście stoi pomnik pisarki. Przedstawia Marię z dzieckiem, a u ich stóp usadowiły się dwa krasnale. Całość dopełnia ławeczka z kilkoma przyciskami, z pomocą których odtworzymy wybraną bajkę. Plac jest mniej zielony niż wcześniej opisany park na rynku, ale i tutaj znajduje się fontanna oraz wiele atrakcji dla dzieci.

Spacer po Suwałkach
Maria Konopnicka na placu swojego imienia, krasnal i ławeczka z bajkami
Suwałki zabytki
Plac Marii Konopnickiej

Muzeum Okręgowe

Oryginalny budynek obecnego Muzeum Okręgowego zwany Resursą został wybudowany na początku XX wieku dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Obecnie mieści wystawy poświęcone dziejom ziemi suwalskiej. Niestety, przyszliśmy zbyt późno aby zwiedzić muzeum.

Czynne: godziny otwarcia sprawdź tutaj
Wstęp: normalny 8 zł; ulgowy 6 zł.

Suwałki zabytki
Muzeum Okręgowe

Galeria Handlowa Plaza

Nie, nie jestem pasjonatem zwiedzania centrów handlowych, ale do tej warto zajrzeć. Galeria Handlowa Plaza znajduje się przy ulicy Generała Józefa Dwernickiego 15.

⇒  Ciekawostka: zabytkowy budynek wewnątrz centrum handlowego

W centrum handlowym znalazło zastosowanie nietypowe rozwiązanie architektoniczne. W fasadzie oraz wewnątrz obiektu zachowano zabytkowy budynek dawnego carskiego więzienia z XIX wieku.

Suwałki zabytki
Wejście do C.H. Plaza i fragment zachowanego budynku
Suwałki zabytki
Stary budynek wewnątrz galerii handlowej

Zalew Arkadia

Zalew Arkadia jest terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta. Na środku zalewu znajduje się  zagospodarowana wyspa, na którą prowadzi drewniana kładka. Tutaj, w zaciszu wyspy a jednocześnie oazy zieleni kończymy zwiedzanie Suwałk.

Zalew Arkadia
Spacer po Suwałkach i nad Zalew Arkadia
Kładka na wyspę znajdującą się na zalewie
Kładka na wyspę
Alejka na wyspie
Alejka na wyspie

Gdzie nocować

Zatrzymaliśmy się w hotelu „Akvilon”, zlokalizowanym przy rzece Czarnej Hańczy i jednocześnie przy starówce. Hotel mogę polecić, jeśli odpowiada Ci ten zakres cenowy. Obiekt jest zadbany, posiada klimatyzowane pokoje, restaurację i parking. W pokojach od ulicy, przy otwartym oknie, może być trochę głośno. I jeszcze jedno – w hotelu czasem organizowane są całonocne imprezy, jeśli nie masz ochoty być biernym uczestnikiem, upewnij się czy takiej nie będzie w trakcie planowanego pobytu.

Na Booking znajdziesz inne możliwości noclegu.

Hotel Akvilon - Suwałki zabytki
Hotel Akvilon

Gdzie jeść

Na obiad weszliśmy do Restauracji Rozmarino przy ul. T. Kościuszki 75. Lokal nie należy do tanich ale porcje duże, smaczne i ciekawie podane. Zamówiliśmy na przystawkę zielony torcik po suwalsku oraz zupę rybną i filet z sandacza z ryżem i warzywami. Dla mnie wystarczyła jedna sztuka tego co na przystawkę i zupa.

Zielony torcik po suwalsku czyli regionalny ser przekładany grilowaną cukinią i pomidorami
Zupa rybna z trzech gatunków ryb
Zupa rybna z trzech gatunków ryb
Sandacz pod pierzynką ze szpinaku z ryżem i warzywami udekorowany polnymi kwiatkami

Mapa wymienionych miejsc

http://

.

Co w pobliżu?

Oczywiście nie można pominąć Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz Wigierskiego Parku Narodowego. Po Wigierskim PN przeszliśmy kilkoma szlakami, a także objechaliśmy jezioro Wigry wokoło i to był bardzo dobry pomysł. Jest jeszcze sporo innych ciekawych miejsc, może wybierzesz coś z mojego zestawienia.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
4 lat temu

Ciekawe i zadbane miasto. Mnóstwo małej architektury zdobi jego ulice i przypomina znanych mieszkańców. A ten obiekt wkomponowany w centrum handlowe to fajny pomysł!
W naszych stronach mieszkał bratanek Wierusza-Kowalskiego. On sam zresztą też miał posiadłość w naszych stronach.
Super spacer , dzięki:)))

Inka
4 lat temu

Miło mi, że zawitałaś w moje strony. Ja co prawda mieszkam w Białymstoku, ale Suwalszczyzna, to mój ulubiony kierunek. Jest tam tyle pięknych miejsc do odkrycia.

Karolina
4 lat temu

Ekstra w Suwałkach jeszcze nie byłam. Dzięki za przybliżenie tematu 🙂

Paweł
Paweł
4 lat temu

Chcem przyjecać z Łotwy do Suwałk we wrześniu na kilka dni. Jaki niedrogi hotel możecie państwo mnie poradzić i gdzie w Suwałkach można niedrogo pojeść. Także interesuje gdzie w Suwałkach można kupić pamiątki (orzełki, flafi, czapki z napisem Polska i t.d.)? Z góry dziękuję

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM