Śnieżka (1603 m) najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów wznosi się na granicy polsko-czeskiej. Prowadzi na nią kilka pieszych szlaków, ale można „zdobyć” ją kolejkami linowymi. Moja propozycja to pętla z początkiem i końcem w Karpaczu z wykorzystaniem kolejek.
We wpisie:
- na jakie trudności napotkasz w sezonie
- czy jest problem z zakupem biletów
- linki – sprawdź czy nie nastąpiły zmiany lub utrudnienia w kursowaniu busów i kolejek
Ogólnie o trasie
Trasa: dojazd busem z Karpacza do Pec pod Sněžkou, wjazd na Śnieżkę kolejką od strony Czech, dojście do Kopy i zjazd kolejką do Karpacza.
Czasem tak bywa, że nie masz możliwości zdobycia szczytu na własnych nogach, czy chociażby przejścia w jedną stronę. Wtedy pomocne są górskie kolejki. Na Śnieżkę prowadzą dwie: jedna po polskiej, druga po czeskiej stronie. No może ta po polskiej nie wjeżdża na szczyt Śnieżki, tylko na Kopę, ale to i tak blisko.
Szczegóły trasy
Dojazd do Pec pod Sněžkou i wjazd na Śnieżkę
Wycieczkę zaczynamy w Karpaczu. Jeżdżą stąd busy do Czech do miejscowości Pec pod Sněžkou. Bus rozpoczyna trasę z przystanku PKS Stokrotka o godzinie 8.20 i 11.20. Kolejne przystanki sprawdź na www.karpaczbus.pl. My wsiadaliśmy na jednym z początkowych przystanków więc bez problemu kupiłam bilety u kierowcy. Miejsca siedzące również były. Jednak na kolejnych zrobiło się tłoczno, lepiej rozważ wcześniejszy zakup biletu. Czas jazdy busem około 1 godziny.
W miejscowości Pec pod Sněžkou, po opuszczeniu busa, idziemy 1 km do dolnej stacji kolejki gondolowej. Na miejscu widzę długą kolejkę do kasy biletowej. Mimo obaw co do czasu oczekiwania, sprzedaż szła sprawnie i po około 35 minutach jesteśmy posiadaczami biletów i wsiadamy do gondoli. Kolejka ma stację pośrednią, na której się nie wysiada jeśli wjeżdżamy na Śnieżkę, ale pokazuje bilet do kontroli.
Kolejka z Pec pod Sněžkou
Gondole są 4-osobowe. Czas wjazdu: 13 minut.
Ceny biletów znajdziesz na www.snezkalanovka.cz.
Na Śnieżce
Śnieżka ma specyficzny klimat, zbliżony do panującego w rejonie koła podbiegunowego. W związku z tym roślinność alpejska zaczyna się niżej niż w innych górach. „Słynie” również z silnych wiatrów, średnio wieje tu przez 206 dni w roku.
Na Śnieżce znajduje się kilka budynków:
> Najbardziej charakterystycznym budynkiem, w kształcie trzech dysków, jest Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oprócz prowadzonych obserwacji, w dolnym dysku kiedyś znajdowała się restauracja. Lecz ta część kilka lat temu została zamknięta z powodu uszkodzeń budynku. Planowany jest wielki remont i ponowne otwarcie w 2025 r.
> Kaplica św. Wawrzyńca z 1665 r. została wybudowana z kamienia z zewnętrznym drewnianym oszalowaniem. Ma kształt rotundy z przedsionkiem. Jej budowę zlecił hrabia Krzysztof Schaffgotsch (właściciel Cieplic i zamku Chojnik) prawdopodobnie aby podkreślić obszar swego panowania,
> Najwyżej położony czeski urząd pocztowy. Można stąd wysłać widokówkę, kupić drobne pamiątki a na dachu budynku znajduje się taras widokowy,
> Górna stacja kolejki po czeskiej stronie wraz z Bistro Sněžka i WC. W barze zamówienia przyjmowano sprawnie, nie było problemów ze znalezieniem wolnego stolika. Do toalety również nie było kolejki.
Zejście ze szczytu i zjazd do Karpacza
Po obejrzeniu widoków i zrobieniu fotek schodzimy do stacji kolejki linowej na Kopie. To 3 km trasy najpierw tzw. Drogą Jubileuszową do schroniska Dom Śląski (niebieski) i dalej czarnym szlakiem na Kopę. Krótszy odcinek między Śnieżką a schroniskiem Dom Śląski (trasa czerwona i czarna), jest jednokierunkowy, tylko w górę. Ograniczenie wprowadzono ze względu na intensywny ruch turystyczny.
Byliśmy w tygodniu. Przy Domu Śląskim tłoczno, spora kolejka do bufetu i bardzo długa do WC.
Po dojściu do górnej stacji kolejki linowej na Kopie, kupuję bilety w barze. Tutaj zakup biletów i zjazd odbywa się na bieżąco, bez oczekiwania, ale byliśmy we wczesnych godzinach popołudniowych. W późniejszych tworzą się kolejki. W barze można co nieco zjeść i skorzystać z WC, bez kolejek.
Kopa – kolejka linowa
Kanapy mogą zabierać 4 osoby. Czas przejazdu: około 8 minut. Cena biletów na zjazd kolejką linową z Kopy: 50/45 zł. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.karpaczskiarena.pl.
Po zjechaniu do Karpacza, zanim skierujesz się do centrum, podejdź do Dzikiego Wodospadu. W rzeczywistości jest to sztuczny wodospad utworzony przez niewielką zaporę na Łomnicy. Znajduje się przy ulicy Olimpijskiej. Malownicze miejsce, choć oblegane przez turystów.
Na koniec jeszcze link do komunikacji miejskiej w Karpaczu wraz z mapką. Może się przydać.
Gdzie dalej
W pobliżu, ze Szklarskiej Poręby, możesz wjechać kolejką linową na Szrenicę. A na pętle z wykorzystaniem kolejek wybrałam się w Beskidzie Śląskim. W Wiśle jest to Pętla Cieńkowska, a w Szczyrku Pętla Szczyrkowska.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.